کد خبر 19303
۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۰

نمایندگان گزارش می‌دهد؛

تشدید بحران در صندوق بازنشستگی کشوری با انتصابات غیر تخصصی/ مجلس ورود کند

تشدید بحران در صندوق بازنشستگی کشوری با انتصابات غیر تخصصی/ مجلس ورود کند

تحقیق و تفحص از هلدینگ آتیه صبا در مجلس قبل نتیجه ملموسی نداشت اما شواهد حاکی از تداوم مشکلات از جمله انتصابات غیرتخصصی  بی‌توجهی به تامین مالی صندوق بازنشستگی کشوری است بنابراین ابزارهای نظارتی مجلس بار دیگر برای حمایت از حقوق بازنشستگان و معیشت آنها باید متوجه این بخش باشد.

به گزارش نمایندگان، بحران صندوق‌های بازنشستگی سال‌هاست که به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصادی کشور مطرح می‌شود و به همین دلیل دولت‌ها موضوع رفع ناترازی صندوق‌ها و کاهش وابستگی آنها به بودجه عمومی را مطرح می‌کنند اما دولت سیزدهم با تمام وعده‌هایی که در این زمینه داد، در سال پایانی خود سهم صندوق‌های بازنشستگی از بودجه عمومی را افزایش داد و به ۱۶ درصد در سال ۱۴۰۳ رساند؛ این در حالی است که این صندوق‌ها مجموعه‌های اقتصادی بزرگی در زیر مجموعه خود دارند که در صورتی که درگیر مناسبات ناسالم نشده بودند حالا هیچ نیازی به وابستگی آنها به بودجه عمومی نبود. 

یکی از بزرگترین صندوق‌ها، صندوق بازنشستگی کشوری است که در مجلس دهم و یازدهم تحقیق و تفحص از این صندوق و همچنین یکی از بزرگترین زیر مجموعه‌های آن یعنی هلدینگ آتیه صبا کلید خورد؛ در واقع این بعد نظارتی مجالس از آنجا فعال شد که صندوق‌های بازنشستگی و به طور خاص هلدینگ آتیه صبا به حیاط خلوت مدیران دولتی تبدیل شده و آنچه متعلق به بازنشستگان بود به جای آنکه صرف رفع بحران این صندوق‌ها شود به جیب مدیرانی می‌رفت که از منافع این صندوق‌ها بهره‌مند می‌شدند. 

آتیه صبا؛ حیاط خلوتی برای نور چشمی‌ها

در سال ۱۴۰۱ زمانی که مجلس یازدهم موضوع تحقیق و تفحص از هلدینگ آتیه صبا را انجام می‌داد، رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس اعلام کرد که طبق نتایج به دست آمده این شرکت‌ها به حیاط خلوت برخی جریانات، آقایان و نورچشمی‌ها تبدیل شده بود.

عباس مقتدایی گفته بود شاید یکی از دلایل اصلی و عمده وجودکج‌روی‌های فراوان در شرکتها، انتصابات افراد غیرمتخصص و سفارشی است که با فشار برخی افراد سیاسی و یا جریانات بر راس شرکت‌ها قرار گرفته اند.

آنچنان که تیم تحقیق و تفحص مجلس قبل اعلام کرده بود نظارت بر هلدینگ آتیه صبا در ادوار گذشته مطلوب نبوده و بسترهای اتلاف سرمایه وجود داشته و دارد. وضعیت کنونی شرکت آتیه صبا و شرکتهای زیرمجموعه تا نقطه مطلوب بسیار فاصله دارد.

احضار وزیر کار به مجلس در دقیقه ۹۰

البته گزارش این تحقیق و تفحص در مجلس گذشته قرائت نشد و در هفته پایانی عمر این مجلس بود که نمایندگان از صولت مرتضوی خواستند تا با حضور در تخصصی پاسخگوی سوالات آنها درباره وضعیت هلدینگ آتیه صبا و شرکت کفش ملی زیر مجموعه آن باشند و این یعنی مشکلات همچنان پابرجاست و مشخص نیست که وزیر کار در این مورد چه توضیحاتی برای نمایندگان داشته است.

 قاعدتاً مجلس درباره انتصابات این صندوق و حتی انتصاب مدیرعامل این صندوق بدون داشتن هیچ تجربه‌ای در بنگاه داری و فعالیت در صندوق‌های این چنینی قاعدتاً باید از وزیر کار سوالاتی داشت.

انتصاب فردی با ایده‌های نافرجام تعاونی بر مدیریت صندوق بازنشستگی

مسکنی پیش از این با حکم حجت الله عبدالملکی معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را عهده‌دار شده بود. 

در سوابق مسکنی مدیریت روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، دبیر انجمن علمی غذا و تغذیه، مدیر عامل تعاونی مسکن بنیاد رشد، رئیس هیئت مدیره انجمن نو اندیشان تغذیه ایران، مسئول کارگروه معین اشتغال سرمایه گذاری جوانان استان تهران، دبیر اشتغال زایی و توانمند سازی استانداری تهران، بازرس ویژه شهرداری تهران و دبیرکل ستاد بازسازی زلزله ارسباران دیده می‌شود که هیچ یک با حوزه تخصصی صندوق‌های بازنشستگی با مختصاتی که به آن اشاره شد که یکی از ابر بحران‌های اقتصادی کشور است تناسبی نداشت.

حتی بزرگترین ایده مسکنی به عنوان معاون تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش تعاون بود، ایده‌ای که با هیاهوی بسیار در رسانه‌ها مطرح شد اما حتی از سوی دولت هم نادیده گرفته و هیچ خروجی نداشت.

حالا اما از مهرماه سال گذشته صندوق بازنشستگی کشوری به مسکنی سپرده شد؛ صندوقی که دارای ۵ شرکت تابع در حوزه انرژی، مالی، ساختمانی وغذایی را داراست یعنی هلدینگ صنعتی و معدنی (آتیه‌صبا)،هلدینگ مالی، بانکی و سهام (گروه مدیریت ارزش سرمایه)، هلدینگ نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاه (صبا انرژی)، شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) و هلدینگ عمرانی و ساختمانی (صبا عمران)‌.

 در همین گیر و دار تغییر مجلس و در نهم خرداد ماه بود که مهدی مسکنی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در حکمی حامد صادقی را به سمت سرپرست شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا منصوب کرد؛ آن هم در شرایطی که با شهادت رئیس جمهور حداکثر کمی بیش از یک ماه از عمر این دولت باقی مانده است.

صادقی معاون اشتغال آستان قدس رضوی بوده است که در دوره اخیر عضویت در هیأت مدیره و مشاور اقتصادی شرکت صبا انرژی، مشاور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری را به سوابق خود افزوده است.

حالا در حالی که وضعیت همسان سازی حقوق بازنشستگان و موضوع افزایش حقوق بازنشستگان از مهمترین مطالبات مربوط به این صندوق است و وزیر کار در مواجهه با خبرنگاران با بیشترین سوال در این زمینه روبرو است،   مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری که در واقع مدیریت اموال بازنشستگان را عهده دار است، مدت باقیمانده از عمر دولت را غنیمت دانسته و  در خرداد ماه به زیمبابوه و شهر هراره پایتخت این کشور آفریقایی سفر کرده است.

به نظر می‌رسد مجلس دوازدهم اگر دغدغه‌ای در خصوص حفظ اموال و دارایی بازنشستگان و حمایت از معیشت آنها دارد باید موضوع تحقیق و تفحص از صندوق بازنشستگی کشوری و هلدینگ آتیه صبا را به ویزه در دوره‌ای که به آن اشاره شد و با وجود انتصاباتی غیر تخصصی که در اینجا بخشی از آنها بازخوانی شد، بپردازد؛ آن هم نه تحقیق و تفحصی که خروجی ملموسی نداشته باشد بلکه با نگاه به حل بزرگترین ابر بحران اقتصادی کشور و همچنین حفظ حقوق و حمایت از معیشت بازنشستگان.

انتهای پیام

کد خبر 19303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =