کد خبر 12227
۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۶

قالیباف:

مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه بودجه دخالت ندارد

مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه بودجه دخالت ندارد

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر یک عضو کمیسیون بودجه مجلس پیرامون اظهارنظر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره بودجه تصریح کرد که مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه بودجه دخالت ندارد.

 به گزارش نمایندگان ما، الیاس نادران در جلسه علنی امروز(سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکری گفت: در هیچ جای آیین‌نامه نیامده که باید مجلس شورای اسلامی نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام را در مصوبات تامین کند، قبلا رویه این بود که اگر مجمع تشخیص نظراتی داشت به شورای نگهبان می‌داد و شورای نگهبان آن را به مجلس به عنوان نظراتش ارسال می‌کرد و نسبت به آن اصرار هم نداشت. الان رویه عوض شده است. درباره بودجه نه مجمع تشخیص مصلحت نظام که هیات عالی مجمع اظهارنظر می‌کند و آنجا کارمندی نشسته و آنها را به مجلس شورای اسلامی منتقل می‌کند. از شأن مجلس دفاع کنید.

وی اضافه کرد: موضوع دیگر اختیار ۱۰ درصد جابجایی تملک اعتبارات سرمایه‌ای وزارت اقتصاد است که در آخرین جلسه مجلس شورای اسلامی بحث شد، گفتید که دو سوم رای می‌خواهد که رای نیاورد و این‌که به استناد ماده‌ای به موافقت سازمان برنامه نیاز است. شنیده‌ایم که بعدا جلسه گذاشتید و آقای پورسید گفته که دو سوم رای نمی‌خواهد لذا شما این موضوع را به عنوان مصوبه مجلس به شورای نگهبان ارجاع دادید؛ این رویه درست نیست اگر دو سوم رای لازم نداشت باید رئیس مجلس شورای اسلامی آن را در صحن علنی اعلام می‌کرد.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نادران اظهار کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه بودجه دخالت ندارد، تصمیمات هیات عالی نظارت هم براساس بند ۲ اصل ۱۱۰ است که نباید مصوبات مجلس شورای اسلامی مغایرتی با سیاست‌های کلان داشته باشد و آن هم از طریق شورای نگهبان ارسال می‌شود یعنی ارتباطی با مجمع تشخیص ندارد و حتما شورا باید به مجلس ارائه دهد.

رئیس مجلس اضافه کرد: البته ممکن است در روش اشکالاتی باشد که من به این موضوعات معترض می‌شوم اما به هرحال هیات عالی نظارت می‌تواند در موضوع مغایرت با سیاست‌های کلی ورود کند و آن را از طریق شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی ارائه کند و باید این رویه دنبال شود.

قالیباف گفت که درباره بودجه صحبت کرده، یک‌سری اشکالاتی بوده که حل و فصل شده و ان‌شاءالله مشکل خاصی نباشد.

انتهای پیام

کد خبر 12227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =