کد خبر 15014
۱۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۵

محمدبیگی با انتقاد از عدم همکاری سازمان برنامه و بودجه؛

ماهیت بودجه هر کشوری باید بیانگر لحظات آرام در روزهای سخت اقتصادی باشد

ماهیت بودجه هر کشوری باید بیانگر لحظات آرام در روزهای سخت اقتصادی باشد

رییس فراکسیون قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در مجلس یازدهم با انتقاد از عدم همکاری سازمان برنامه و بودجه در سطح کلان، گفت: ماهیت بودجه هر کشوری باید بیانگر لحظات آرام در روزهای سخت اقتصادی برای مردم باشد.

به گزارش نمایندگان، فاطمه محمدبیگی در مورد مسائل بودجه ای گفت: در بخش درآمدی با رشد ۲۷ درصدی فروش نفت مواجه هستیم  که این مسئله خبر از گستردگی ارتباط ایران با سایر دول و دور زدن تحریم‌ها را می‌دهد که به عنوان نقطه قوت بودجه نفتی امسال مورد توجه قرار گرفته است، اگر بخواهیم از منظر نقطه ضعف آن را بررسی کنیم خام فروشی نفت افزایش یافته که باید در سال‌های آینده خروج از خام فروشی و توجه به محصولات دارای ارزش افزوده حاصل از نفت مورد توجه قرار بگیرد. 

مجوز واردات خودرو در جهت شکستن قیمت خودرو

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی افزود: مجوز واردات خودرو در جهت شکستن قیمت خودرو و مبارزه با مافیای خودرو و افزایش رقابت برای تولید با کیفیت داخلی را در بودجه ۱۴۰۲ داریم. اما متاسفانه در اجرای قانون جوانی جمعیت با بی توجهی و بی مهری ملموسی روبرو هستیم.

سازمان برنامه و بودجه اعتبارات اختصاصی قانون جمعیت را عملیاتی نکرد

رییس فراکسیون قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در مجلس یازدهم یادآور شد: میزان بودجه مورد نظر قانون جوانی جمعیت علیرغم تلاش‌های نمایندگان در سال ۱۴۰۱ کمترین میزان ممکن اختصاص یافته و عملا سازمان برنامه و بودجه اعتبارات اختصاصی قانون جمعیت را عملیاتی نکرد. متاسفانه اعتبارات اختصاص داده شده به اجرای این قانون در بودجه سال 1402 از ۱۰ هزار  و ۷۰۰میلیون تومان به ۷۵۰۰ میلیون تومان کاهش یافته است که مسئله به عدم شناخت سیاست گذاران از بحران جمعیت و وضعیت وحشتناکی که در  دهه‌های آینده  وجود خواهد داشت، برمی‌گردد. لذا  باید این مهم مورد توجه قرار بگیرد و فکر عاجلی در این راستا در دولت داشته باشیم. چرا دولت در این زمینه با خاطیان برخورد نمی‌کند. 

 تغییری در رقم پیشنهادی بودجه دارو و تجهیزات پزشکی شاهد نبودیم

وی ادامه داد: در تبصره ۱۴ اعتبارات بودجه‌ای هدفمندی یارانه دارو مدنظر قرار گرفت، متاسفانه رقم پیشنهادی در حوزه دارو از ۱۰۵ همت به ۶۹ همت کاهش یافت، علیرغم فریادهایی که در صحن علنی زده شد و صداهایی که گرفت تغییری در رقم پیشنهادی بودجه دارو و تجهیزات پزشکی داده نشد و طبق پیش بینی کمیسیون بهداشت مجلس، این رقم  کفاف هزینه‌ها یارانه‌ای برای این کالاهای اساسی را  نمیدهد و در برخی از استان‌ها نتایج این کمبود دارو به اعتراض شدید مردم رسیده، هشدارهای داده شده نسبت به این مسئله، مورد بی مهری برخی  مسئولان و متولیان امر بوده است.

محمدبیگی با اشاره به موضوع ساخت مسکن چند فرزندی در قانون جوانی جمعیت، یادآور شد: متولیان امر در استان‌ها باید پای کار آمده و خانواده‌های۳ و ۴ فرزند و بیشتر را که تعداد آنها زیاد نیست، تحت پوشش این قانون قرار دهند و زمین و مسکن طبق ضوابط قانون جوانی جمعیت مطابق مقررات در اختیار آنها قرار دهند تا شاهد علمیاتی شدن مسکن خانواده و جوانی جمعیت باشیم.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام

کد خبر 15014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =