کد خبر 15016
۱۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۵

جوکار در نشست با مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه استان یزد:

بانک اطلاعاتی موقوفات استان یزد تهیه شود

بانک اطلاعاتی موقوفات استان یزد تهیه شود

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد در مجلس در نشست با مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه استان یزد با تاکید بر لزوم احیای موقوفات در استان گفت: بانک اطلاعاتی موقوفات استان یزد تهیه شود.

به گزارش نمایندگان، محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد، اشکذر، بخش ندوشن و دهستان سورک و رییس مجمع نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی در نشست با مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه استان یزد با اشاره به نگاه مردم در خصوص موقوفات، گفت: در نگاه عامیانه، موقوفات به معنای هدردادن تلقی می شود و دلیل این نگاه هم بی توجهی به موقوفات و رها شدن آن در طول زمان بوده است.

وی افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اصلا توجهی به مسئله وقف نمی شد ولی در طول بیش از 40 سال گذشته شاهد اقدامات و از جمله قانونگذاری در این زمینه داریم.

این نماینده مجلس در دوره یازدهم ادامه داد: متاسفانه امروزه پایین ترین ارزش گذاری توسط کارشناسان برای وقف انجام فلذا کمترین ارزش را در بین مردم دارد، در صورتی که وقف سنت حسنه ای است که در دین اسلام بسیار تاکید شده و اگر به آن توجه شود می تواند در سایه آن اقتصاد کشور را دگرگون سازد.

جوکار با تاکید بر اینکه اگر موقوفه ای نسبت به زمان دارای کارایی مناسبی نیست، باید نسبت به تغییر کاربری آن و تبدیل به احسن اقدام کرد، گفت: تغییر کاربری ها و تبدیل به احسن کردن و احیای موقوفات بسیار مهم است که باید یکی از اولویت های اداره کل اوقاف قرار گیرد.

وی با بیان اینکه شناسایی موقوفات و بانک اطلاعاتی قوی و بروز یکی از اقداماتی است که می تواند در دستور کار مسئولان اوقاف قرار گیرد، افزود: با این کار می توان به صورت برخط وضعیت موقوفات را جویا شد و برای حفظ و نگهداری آن اقدام کرد.

جوکار در پایان تاکید کرد: در مسئله موقوفات به گونه ای برنامه ریزی صورت گیرد که ضمن احیای موقوفه، ثروتی ایجاد شود تا در زمینه کارهای عام المنفعه مورد استفاده قرار گیرد؛ همچنین اداره اوقاف و امور خیریه می تواند با آورده زمین های مناسبی که در اختیار دارد تحول جدی در تولید مسکن ملی داشته باشد.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام

کد خبر 15016

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =