کد خبر 19139
۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۵

افتتاحیه مجلس دوازدهم در سایه شهادت رئیس‌جمهور

افتتاحیه مجلس دوازدهم در سایه شهادت رئیس‌جمهور

مراسم افتتاحیه مجلس دوازدهم در شرایطی برگزار شد که یک هفته از شهادت آیت‌الله رئیسی و هیات همراه ایشان در سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور می‌گذرد و عملا فقدان رئیس‌جمهور، اولین جلسه رسمی مجلس را تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش نمایندگان،  مراسم افتتاحیه مجلس دوازدهم در شرایطی برگزار شد که یک هفته از شهادت آیت‌الله رئیسی و هیات همراه ایشان در سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور می‌گذرد و عملا فقدان رئیس‌جمهور، اولین جلسه رسمی مجلس را تحت تاثیر قرار داد.

در جایگاه هیأت رئیسه مجلس پرچم جمهوری اسلامی ایران و دو پرچم مشکی برای شهادت رئیس جمهور و هیات همراه ایشان در سانحه بالگرد استقرار داشت.

افتتاحیه مجلس دوازدهم در سایه شهادت رئیس‌جمهور

همچنین در جایگاه مهمانان، تصویر آیت‌الله رئیسی و حسین امیرعبدالهیان به همراه گل روی صندلی آن ها گذشته شده بود.

افتتاحیه مجلس دوازدهم در سایه شهادت رئیس‌جمهور

در داخل و خارج صحن علنی مانیتورهای بزرگی پیش بینی شده بود که به صورت زنده مراسم را پخش می‌کرد.   

چینش جایگاه مهمانان به گونه ای بود که صندلی روسای مجالس گذشته یعنی علی‌اکبر ناطق نوری، غلامعلی حداد عادل و علی لاریجانی در مقابل جایگاه هیات رییسه مجلس تعبیه شده بود و صندلی محمدباقر قالیباف نیز به عنوان رئیس مجلش یازدهم در کنار آن ها قرار داشت.

با نزدیک شدن به ساعت ۸ صبح مدعوین داخلی و خارجی وارد مجلس شدند که نکته جالب همزمانی ورود سیدحسن خمینی، علی اکبر ناطق نوری، غلامحسین اژه ای و سردار رادان و سردار سلامی بود.

شروع مراسم افتتاحیه با نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران توسط گروه رزم نواز ارتش بود؛ سپس عبدالملکی معاون قوانین مجلس اسامی هیات رئیسه سنی را قرائت کرد؛ با استقرار علاءالدین بروجردی در جایگاه ریاست و عباس قدرتی و عبدالحسین همتی در جایگاه دبیران هیأت رئیسه سنی اولین جلسه مجلس دوازدهم به صورت رسمی آغاز شد.

حجت الاسلام محمدی گلپایگانی پیش از قرائت پیام مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز به کار مجلس دوازدهم، از حضار خواست که فاتحه‌ای برای شهدای خدمت بخوانند.

در ادامه ۲۹۰ منتخب مجلس دوازدهم برای ایفای وظایف نمایندگی سوگند یاد کردند.

در خلال برگزاری مراسم افتتاحیه، ویدئو کلیپ کوتاهی درباره رئیس جمهور شهید و وزیر خارجه شهید پخش شد.

شاید یکی از نکات مهم برگزاری این مراسم را می‌توان در عبارات آغازین پیام مقام معظم رهبری دید که در آن فرموند «دوازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی مانند همیشه در موعد مقرّر و بی‌تأخیر آغاز می‌شود»؛ محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری نیز با اشاره به این نکته گفت که مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی به موقع شروع شد همان طور که رهبر انقلاب تاکید داشت که نباید کارهای اداری با خلل مواجه شود.

در خلال صحبت‌های مخبر، علاءالدین بروجردی رئیس هیات رئیسه سنی از منتخبان خواست که نظم جلسه را رعایت کنند.

در پایان جلسه نیز ۱۵ شعبه بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان تعیین و اعلام شد.

در زمان قرائت اسامی منتخبان در هر شعبه، محمدباقر قالیباف با حضور در صندلی های نمایندگان با آن ها گپ و گفت داشت.

در نهایت بعد از نواختن زنگ پایان جلسه مجلس، منتخبان برای تجدید بیعت با آرمان های امام و شهدا به حرم بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی رفتند.

انتهای پیام

کد خبر 19139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =