کد خبر 6824
۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۶

فاطمی امین:

نظارت و بازرسی بر واحدهای صنفی را به خود اصناف می‌سپاریم

نظارت و بازرسی بر واحدهای صنفی را به خود اصناف می‌سپاریم

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست روز ملی اصناف در مجلس گفت: تلاش شده است تا نظارت و بازرسی بر واحدهای صنفی توسط خود اصناف انجام شود.

به گزارش نمایندگان ما،سیدرضا فاطمی امین امروز(سه شنبه 31 خرداد) در نشست اصناف با رئیس مجلس به‌مناسبت گرامیداشت روز ملی اصناف، گفت: در زمینه اصناف توزیعی کار بسیار خوبی صورت گرفته آن هم ایجاد سامانه نظارت و بازرسی هوشمند است که امروز رونمایی می‌شود. ممکن است برخی از واحدهای صنفی به دلایلی تخلف کنند اما نباید این تخلف به پای کل صنف نوشته شود.

وی ادامه داد: در مرحله اول نظارت و بازرسی بر واحدهای صنفی را به خود اصناف می‌سپاریم یعنی قبل از اینکه سازمان حمایت و واحدهای بازرسی ورود کنند و موضوع به سازمان تعزیرات ارجاع شود، خود صنف به تخلف رسیدگی می‌کند و اگر مسئله حل نشد آن‌وقت در سطح بالاتر و مباحث داوری و تعزیراتی مسئله دنبال می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مهمترین مسئله اقتصادی ناترازی‌ها است، بیان کرد: به عبارتی موضوعاتمان با یکدیگر همراستا و همتراز نیستند، در جاهای مختلف گلوگاه‌هایی داریم بین نظام تولید و توزیع هماهنگی و انسجامی وجود ندارد و در صنایع مختلف شاهد هستیم توزیع سرمایه‌گذاری در سطوح متفاوت یکسان نیست، این اتفاق در گستره جغرافیا هم رخ داده است در برخی شهرها صنایع بسیار زیاد است و آلودگی هوا زندگی مردم را مختل کرده اما در برخی مناطق نبود صنایع را شاهد هستیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: در سالیان گذشته سرمایه‌ گذاری‌های زیادی کردیم، وقت‌های زیادی را صرف کردیم، وضعیت اقتصادی امروز متناسب با سرمایه گذاری‌ها نیست، اگر سرمایه گذاری‌ها منظم‌تر، دقیق‌تر و حساب شده تر بود با همین پول و زمانی که صرف کرده‌ایم باید در جایگاه بهتری قرا می‌گرفتیم.

فاطمی امین تأکید کرد:  به لحاظ وضعیت اقتصادی زیرساخت‌های خوبی داریم، مهمتر از زیرساخت‌های فیزیکی، فعالان اقتصادی داریم که تجربه گسترده‌ای را کسب کرده‌اند که ارزشمند است، کسب و کارها و شرکت‌ها و تشکل‌هایی داریم که سال ها فعال هستند و به بلوغ رسیده‌اند. این‌ها همه دارایی‌های ما است اما چرا این دارایی‌ها در وضعیت اقتصادی و رفاه مردم خود را نشان نمی‌دهد؟ چرا که ناترازی و نا هماهنگی داریم.

وزیر صمت اظهار داشت: در این مدت با 15 هیئت خارجی جلسه گذاشته‌ام، آنها وقتی از نمایشگاه‌ها و واحدهای صنعتی و معدنی بازدید کردند تصورشان به کل تغییر کرده و تعجب کردند که با این حجم از تحریم چطور توانسته‌ایم این میزان پیشرفت کنیم. ما در بسیاری از بخش‌ها درخشان هستیم در یک واحد تولیدی، صنعتی، تجاری، صادراتی، زیرساخت تجاری اما این ظرفیت‌ها را نتوانسته‌ایم به هم پیوند بزنیم و هم افزایی ایجاد کنیم و برآیند آن را بگیریم. این مهم‌ترین نقطه‌ای است که در وزارت صمت بر روی آن متمرکز هستیم هر چند اگر این کار پیش از ایجاد زیرساخت‌ها پیش‌بینی می‌شد بسیار موثرتر بود.

وی یادآور شد: این روزها همه با چالش‌هایی در حوزه قیمت و تورم مواجه هستیم، آشفتگی و گله و ناراحتی وجود دارد این را باید حل کنیم، اما نباید مسائل امروز که قابل حل هستند امید و حرکت و تلاش را از بین ببرد.

فاطمی امین اظهار داشت: اگر بتوانیم در کار برنامه‌ریزی شده، کار هماهنگ، همدلانه متحد شویم و این ناترازی‌ها را از بین ببریم خیلی سریع می‌توانیم به جایگاه‌های بهتر اقتصادی دسترسی پیدا کنیم و لازم نیست 10 تا 20 سال و هزاران میلیارد تومان هزینه کنیم تا وضعیتی اتفاق بیافتد. بسیاری از زیرساخت‌ها را داریم اما نقص‌هایی وجود دارد که اگر هوشمندانه نقص‌ها را پیدا کنیم و با هماهنگی هم این مسائل را حل کنیم به سرعت می‌توانیم از زیرساخت‌ها بهره‌مند شویم تا به زودی علاوه بر اینکه مسائلی که روزمره با آن مواجه هستیم با همدلی و همراهی حل و فصل شود و سرمایه‌ها به ویژه سرمایه‌های انسانی را به درستی به کار بگیریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: وزارت صمت هر سه ماه یکبار گزارش عملکرد منتشر می‌کند آخرین گزارشی که منتشر شد مربوط به 6 ماه دوم سال قبل بود و یک نسخه آن را به اتاق اصناف ارسال کرده‌ایم در آن گزارش بر ایجاد هماهنگی تأکید شده است چرا که بسیاری از مسائل به سرعت قابل حل و فصل می‌شود.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام

کد خبر 6824

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =