کد خبر 7111
۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴

یادداشت؛

زنگ هشدار بالاترین تورم ماهانه پس از انقلاب

زنگ هشدار بالاترین تورم ماهانه پس از انقلاب

با وجود اینکه مسئولان سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به انتقادات و سوالاتی که درباره نحوه حذف ارز ترجیحی و تبعات آن مطرح شد، تاکید کردند تنها چند قلم کالا گران خواهد شد اما تورم ماهانه ۱۲.۲درصدی و همچنین تورم ۲۵.۴ درصدی خوراکی‌ها در خرداد ماه امسال، بر دوش تمام اقشار و دهک‌ها سنگینی می‌کند.

به گزارش نمایندگان ما، مهدی عسگری نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در یادداشتی با به تورم خرداد ماه اشاره کرد و نوشت: تورم ماهانه ۱۲.۲درصدی و همچنین تورم ۲۵.۴ درصدی خوراکی‌ها در خرداد ماه امسال، بر دوش تمام اقشار و دهک‌ها سنگینی می‌کند.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

زنگ هشدار بالاترین تورم ماهانه پس از انقلاب؛ بسته تورمی تیم اقتصادی دولت چیست؟

مسئولان سازمان برنامه که کنترل تورم را اولویت دولت اعلام کرده بودند، پاسخ دهند؛ تورم ماهانه ۱۲.۲درصدی و همچنین تورم ۲۵.۴ درصدی خوراکی‌ها در خرداد ماه امسال، بر دوش تمام اقشار و دهک‌ها سنگینی می‌کند.

این در حالی است که مسئولان سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به انتقادات و سوالاتی که درباره نحوه حذف ارز ترجیحی و تبعات آن در مجلس مطرح کردیم، تاکید کردند تنها چند قلم کالا گران خواهد شد و تورم حاصل از این حذف، ۷.۶ درصد بوده و در مورد برآورد تورم انتظاری، پاسخ درخوری نداشتند.

اکنون این تیم، هم باید نسبت به شرایط فعلی پاسخگو باشند و هم به مردم توضیح دهد، که بابت ۹ ماه باقیمانده سال ۱۴۰۱ چه نوع بسته ضدتورمی را برای سیاست‌های مالی و پولی در نظر گرفته‌اند؟ و کدام نظام رفاهی برای جبران قدرت خرید مردم پیش بینی شده است؟ چرا جراحی را از نظام بانکی و شکستن احتکار زمین آغاز نمی‌کنیم؟

ضمن یادآوری هشدارهای قبلی که در نقد نحوه آزادسازی قیمت‌ها مطرح کردم، تاکید می‌کنم، این روند اگر مدیریت نشود رکوردهای دیگری خواهد شکست. دولت باید گام‌های اساسی برای مردمی‌سازی اقتصاد و کاهش فشار بر مردم بردارد و مهمترین آنها شکستن انحصار و احتکار زمین و دادن حق بهره‌برداری به مردم برای تامین مسکن، اشتغال و تولید است.

انتهای پیام

کد خبر 7111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =