کد خبر 12692
۲۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۵

الهیان:

برخی از شروط حذف ارز ترجیحی عملیاتی نشد/ آشفتگی بازار و عدم کنترل قیمت کالا و خدمات، مردم را با مشکل مواجه کرده است

برخی از شروط حذف ارز ترجیحی عملیاتی نشد/ آشفتگی بازار و عدم کنترل قیمت کالا و خدمات، مردم را با مشکل مواجه کرده است

نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از اینکه به برخی از شروط حذف ارز ترجیحی عمل نشده است، گفت: متاسفانه آشفتگی بازار و عدم کنترل قیمت کالا و خدمات مردم را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری نمایندگان ما، زهره الهیان در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۲۸ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال خود از احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر دلایل عدم توجه به آماده سازی زیرساخت ها قبل از حذف ارز ترجیحی و آشفتگی مدیریت و نظارت بر کنترل قیمت کالاها و خدمات، گفت: از تلاش های دولت و وزارت اقتصاد تشکر می کنیم و این سوال نافی زحمات آن ها نیست اما برای استیفای حقوق ملت باید به وظیفه نظارتی خود عمل کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه به برخی از شروط حذف ارز ترجیحی عمل نشده و فشار زیادی به مردم به ویژه قشر مستضعف جامعه وارد شده و در زمان حذف ارز ترجیحی تاکید کردند که تنها ۷.۶ درصد تورم خواهیم داشت و مجلس نیز تاکید کرد که قیمت کالاهای اساسی نباید نسبت به شهریور ۱۴۰۰ بالاتر برود و همچنین بحث کالابرگ الکترونیکی یکی از شروط بود اما این زیرساخت فراهم نشد و همچنان برنامه دولت در این رابطه نامشخص است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم یادآور شد: کمیسیون اقتصادی مجلس اردیبهشت سال گذشته با حضور مسئولان مربوطه نشستی را برگزار کرد که در آن مطرح شد ۶۰ درصد دستگاه ها به سامانه متصل نیستند و ۵۰ درصد آفلاین بودند و اطلاعات صحیحی هم نداشتند؛ یارانه ۵ میلیون نفر حذف شد که  اعتراض مردم را به دنبال داشت و در حال حاضر با بحث آشفتگی بازار و عدم کنترل قیمت کالا و خدمات مواجه هستیم و مهار تورم از وظایف وزیر اقتصاد طبق قانون تشکیل وزارت اقتصاد است و به عنوان سیاستگذار نقش کلیدی را در  این رابطه ایفا می کند و همچنین جزو تیم اقتصادی دولت است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خطاب به وزیر اقتصاد، افزود: بسته پیشنهادی شما برای مهار تورم و آشفتگی قیمت کالا و خدمات چیست؟ شما از اعضای اصلی شورای پول و اعتبار هستید و تصمیم اصلی در رابطه با نحوه ارز ترجیحی و همچنین اثر آن بر پایه پولی را شما مشخص می کنید، همچنین اطلاعات مالیاتی و تشخیص افراد در حیطه وظایف شماست بنابراین باید به وظایف خود عمل کنید.

انتهای پیام

کد خبر 12692

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =