کد خبر 12727
۲۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۸

اوجی:

بر آفرینی دشمن در تامین گاز و بنزین به دنبال گسترش نارضایتی عمومی غلبه کردیم

بر آفرینی دشمن در تامین گاز و بنزین به دنبال گسترش نارضایتی عمومی غلبه کردیم

وزیر نفت گفت: به رغم تلاش‌های دشمن برای گسترش نارضایتی عمومی با ایجاد چالش در تامین گاز و بنزین زمستان سرد و طولانی پارسال را پشت سر گذاشتیم.

به گزارش نمایندگان ما، جواد اوجی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی عملکرد وزارت نفت در تعرفه گذاری گاز مشترکان خانگی بیان کرد: علی‌رغم عدم سرمایه گذاری کافی در چند سال گذشته برای توسعه صنعت نفت و گاز توانستیم ناترازی بین تولید و مصرف گاز را با توکل بر خدا در زمستان سرد و طولانی سال ۱۴۰۱ بدون قطعی گاز خانگی و بدون اعمال خاموشی برق با تامین سوخت نیروگاه‌ها پشت سر بگذاریم.

وی در ادامه اظهار کرد: در عین حال به دلیل افزایش قابل توجه مصرف بنزین در حوزه بنزین نیز با ناترازی مواجه شده اما توانستیم بنزین مورد نیاز مردم را در ایام پایانی سال گذشته با وجود افزایش بی‌سابقه مسافرت‌های غیرشهری در ایام نوروز پاسخ دهیم. در شرایطی که مصرف بنزین به روزانه بیش از ۱۴۰ میلیون لیتر در روز رسید اما هیچ جایگاهی با کمبود بنزین مواجه نشد.

وزیر نفت در ادامه تصریح کرد: دشمن و عوامل آنها توانستند با جنگ ترکیبی شرایط ویژه‌ای را به راه انداخته و با ایجاد چالش در تامین گاز و بنزین زمینه گسترش نارضایتی عمومی را فراهم کنند اما این ترفند دشمن خنثی شد. همانطوری که در بند «م» تبصره یک بودجه سال ۱۴۰۱ دولت مکلف به اصلاح الگوی مصرف گاز شد دولت نیز در این مسیر گام برداشت. در بند «ک» تبصره ۱۵ بودجه سال ۱۴۰۱ نیز دولت مکلف شد تغرفه بخش خانگی را اصلاح کند.

اوجی ادامه داد: همانطوری که در گزارش کمیسیون آمده است در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱ پیش نویس آیین‌نامه اجرایی این دو بند مذکور آماده و به دفتر هیات دولت ارسال شد. دولت هم موضوع را در کمیسیون‌های تخصصی بررسی و در نهایت با در نظر گرفتن مصلحت‌های اقتصادی در ۱۶ آذرماه ۱۴۰۱ آیین‌نامه را تصویب و ابلاغ کرد. براساس آیین‌نامه ابلاغی تعرفه بخش خانگی در ۱۲ پله مصرف و در پنج اقلیم آب و هوایی تعیین شد. شرکت ملی گاز نیز اطلاع‌رسانی پیامکی را به مشترکان پرمصرف آغاز کرد.

اوجی در ادامه اظهار کرد: برای تعریف الگوی مصرف گاز از دو روش مهندسی و توزیع فراوانی صورت حساب‌ها در سال ۱۴۰۰ استفاده شد.

ادامه دارد...

کد خبر 12727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =