کد خبر 14054
۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۰

حسن پور:

حضور اتباع در ایران بدون برنامه ریزی خطری جدی برای کشور است

حضور اتباع در ایران بدون برنامه ریزی خطری جدی برای کشور است

نماینده مجلس تاکید کرد: کلیات طرح تاسیس سازمان ملی اقامت به منظور ساماندهی اتباع خارجی در صحن مجلس مصوب شده است.

به گزارش نمایندگان، شهباز حسن پوربیگلری نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت ساماندهی اتباع خارجی در کشور گفت: این مسئله باعث شده که در قضیه اتباع سردرگم باشیم. ۴ نهاد به طور مستقیم و حدود ۲۰ نهاد به صورت غیر مستقیم به بحث اتباع در کشور می‌پردازند این در حالی است که هیچ نهادی متولی اصلی بوده و کسی پاسخگوی تمام مسائل اتباع در ایران نیست.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشورهای دنیا برای بحث اتباع وزارتخانه تشکیل داده اند در ایران امروز ضرورت ساماندهی اتباع بیش از پیش حس می شود.

وی اظهار داشت: حدود ۴ میلیون نفر به طور رسمی و ۷ تا ۸ میلیون نفر به طور غیر رسمی در کشور حضور دارند جمعیت افغان ها در ایران از اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس مثل قطر، بحرین و حتی امارات بیشتر است.

این نماینده مجلس مطرح کرد: حضور اتباع در ایران سالیانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار برای اقتصاد کشور هزینه بردار است، ۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه نان، هزار میلیارد تومان یارانه آب، هزینه دارو، سوخت و حمل و نقل و ارائه سایر خدمات به اتباع بالغ بر صدها میلیارد تومان بار مالی برای کشور دارد که حضور ۸ میلیون اتباع در ایران آن هم بدون برنامه ریزی و مدیریت، خطری جدی برای کشور است.

حسن پور با اشاره به اینکه تاسیس نهاد تخصصی که متولی اتباع باشد ضرورت دارد، گفت: با ایجاد چنین سازمان و نهادی باید از بی برنامه‌گی‌ها فاصله گرفته و انسجام حاکمیتی حفظ شود. کلیات طرح تاسیس سازمان ملی اقامت به منظور ساماندهی اتباع خارجی در صحن مجلس مصوب شده است.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام

کد خبر 14054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =