کد خبر 14286
۲۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۱

لاجوردی:

عذر و بهانه برای خسارات طوفان تهران پذیرفته نیست

عذر و بهانه برای خسارات طوفان تهران پذیرفته نیست

عضو مجمع نمایندگان استان تهران گفت: با توجه به اطلاع‌رسانی به موقع سازمان هواشناسی در خصوص طوفان و پیش‌بینی وضعیت نامتعادل جوی هوا، باز شاهد خسارات ناشی از این طوفان نیم‌ساعته بودیم که منجر به ترافیک چند ساعته در سطح شهر شد و خسارات مادی حجیمی را به دنبال داشت.

به گزارش نمایندگان، در مورد خسارات ناشی از طوفان نیم ساعته پنجشنبه گذشته،گفت: با توجه به اطلاع رسانی به موقع سازمان هواشناسی در خصوص طوفان و پیش‌بینی وضعیت نامتعادل جوی هوا، شاهد خسارات ناشی از این طوفان نیم‌ساعته بودیم که منجر به ترافیک چند ساعته در سطح شهر شد و خسارات مادی حجیمی را به دنبال داشت.

در طوفان و رگبار پیش بینی شده هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفتنی نیست

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در ادامه تاکید کرد: حوادث غیر مترقبه در بسیاری از موارد قابل پیش‌بینی نیستند اما در مورد طوفان و رگبار که از قبل اطلاع‌رسانی شده هیچ عذر و بهانه‌ای از طرف متولیان اصلی نسبت به عدم آماده‌سازی شهر وجود ندارد؛ زیرا شهرداری با پیش‌بینی‌های صورت گرفته می‌توانست از وقوع بسیاری از این حوادث جلوگیری کند.

با تمام اطلاع رسانی باز شاهد خسارات  بودیم

لاجوردی با انتقاد از سرباز زدن سازمان‌هاو نهادهای شهری از وظایف خود، تاکید کرد: گاهی حوداث قابل پیش‌بینی است و می‌توان تا حدودی از وقوع آنها جلوگیری کرد اما با تمام اطلاع‌رسانی که از وقوع حادثه طوفان روز پنجشنبه گذشته شده بود باز شاهد خسارات جانی و مالی در پایتخت و سایر استان‌های کشور بودیم.

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه اظهار داشت: شهر پر تراکمی مثل تهران شرایط تردد در مناطق و اماکن مختلف آن با مشکلاتی روبروست و همچنین شرایط خاص منطقه‌ای، مستلزم دقت بیشتری در مبلمان و فضای شهری است تا از آسیب‌های احتمالی پیشگیری شود. البته، برخی از این مشکلات و حوادث اجتناب‌ناپذیر هستند اما به نظر می‌رسد که امکان کاهش صدمات و خسارات حوادث وجود دارد.

لاجوردی با اشاره به بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری، یادآور شد: یکی از مهمترین وظایف شهرداری‌ها اتخاذ تدابیر مؤثر برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک و به عبارت کلی رفع خطر از هر نوع اشیاء آسیب‌زا برای سلامت شهروندان است.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر سازمان‌ها و یا نهادهای مسئول آمادگی لازم را داشته باشند؛ با وقوع طوفان یا حوادثی از این قبیل، شاهد این حجم از خسارات نخواهیم بود، البته بعضی از کمبودها و کاستی‌ها قابل انکار نیست؛ لیکن، اولویت شهرداری باید به گونه‌ای باشد که در شرایط خاصی مانند سیل و طوفان که از قبل اعلام شده مردم با کمترین خسارت روبرو شوند.

لاجوردی در پایان خاطرنشان کرد: برای حادثه پنج‌شنبه گذشته تمهیداتی اندیشیده شده بود اما به دلیل گستردگی شهر تهران جلوگیری از خسارات سخت به نظر می‌رسد، با این حال انتظار  می‌رود شهرداری با رصد کامل شرایط در آینده بطور قابل ملاحظه‌ای‌ از حجم خسارات و صدمات بکاهد.

منبع:خانه ملت 

انتهای پیام

کد خبر 14286

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =