کد خبر 14507
۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۳

تصویب برگزاری انتخابات تناسبی در تهران در کمیسیون شوراها

تصویب برگزاری انتخابات تناسبی در تهران در کمیسیون شوراها

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها از درخواست جمعی از نمایندگان برای بررسی مجدد برگزاری انتخابات تناسبی در تهران در نشست امروز این کمیسیون خبر داد و تاکید کرد: با اصلاحات صورت گرفته در این بخش بار دیگر کمیسیون شوراها برگزاری انتخابات تناسبی در تهران را تصویب کرد.

به گزارش نمایندگان، محمدحسن آصفری  ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، بیان کرد:  در جلسه روز گذشته کمیسیون ایرادات هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت در طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس مورد بررسی قرار گرفت. در این نشست بحث برگزاری انتخابات تناسبی در تهران به منظور تامین نظر مجمع با رای اعضای کمیسیون حذف شد، اما در نشست امروز کمیسیون امور داخلی به درخواست جمعی از نمایندگان مجدد این موضوع را در دستورکار قرار داد. 

وی در ادامه اظهار کرد: در نهایت با اعمال اصلاحات، نظر هیات عاالی نظارت مجمع تامین شد و برگزاری انتخابات تناسبی در تهران به تصویب  کمیسیون رسید.
براساس اصلاحات صورت گرفته، انتخابات تناسبی صرفا در تهران برگزار خواهد شد و فقط احزاب شناسنامه‌دار می‌توانند در انتخابات لیست ارائه کنند. از سوی دیگر براساس مصوبه کمیسیون احزاب اگر نتوانند کف آراء را که ۳۰ درصد است  کسب کنند انتخابات در مرحله دوم نیز برگزار خواهد شد.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مصوبه امروز کمیسیون نیز آمده است که رأی‌دهندگان می‌توانند در کنار رأی دادن به صورت لیستی، به صورت انفرادی نیز به کاندیداهای مورد نظر خود رأی دهند. به عبارت دیگر رأی دادن به صورت لیستی و فردی در انتخابات معتبر خواهد بود. در نهایت کمیسیون تلاش خود را به کار بست تا نظر هیات عالی نظارت مجمع و شورای نگهبان پیرامون طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس تامین شد و پس از تصویب اصلاحات صورت گرفته در صحن علنی مجلس به شورای نگهبان خواهد رفت. 

منبع:ایسنا

انتهای پیام

کد خبر 14507

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =