کد خبر 15124
۱۹ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۰

خضریان با اشاره به مفاسد بیشمار اسناد غیر رسمی:

طرح ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول با همراهی مجمع به قانون تبدیل شود

طرح ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول با همراهی مجمع به قانون تبدیل شود

سخنگوی کمیسیون اصل نود اظهار داشت: مبارزه با مفاسد بیشمار اسناد غیر رسمی از جمله کلاهبرداری‌ها و تخلفات ملکی و مالی سال‌هاست مورد بحث کارشناسان مختلف است لذا امیدوایم طرح ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول با همراهی مجمع به قانون تبدیل شود.

به گزارش نمایندگان، علی خضریان با بیان اینکه مبارزه با مفاسد بیشمار اسناد غیر رسمی از جمله کلاهبرداری‌ها و تخلفات ملکی و مالی سال‌هاست که حوزه بحث و نظر کارشناسان و تصمیم گیران در کشور بوده است اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی برای این مسأله طرحی به نام الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول را تصویب کرد، البته این طرح نیز راه پر پیچ و خمی را طی کرده و در حال حاضر نیز برای اصلاحات نهایی در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با اشاره به مشکلات و چالش‌های مسئله اسناد غیر رسمی و راه حل‌های آن گفت: متأسفانه مشکل قدیمی اسناد قولنامه‌ای در کشور معضلی است که در حال حاضر منشاء بسیاری از فسادهای پیچیده مانند پولشویی‌ها و زمین خواری‌های گسترده در کشور همین معاملات غیر رسمی و به وسیله قولنامه‌ها بوده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با اشاره به سخنان راه‌گشای رهبر معظم انقلاب در جهت بهبود وضعیت اسناد رسمی در کشور بیان کرد: حمایت قاطع رهبر معظم انقلاب بابت حل معضل اسناد غیررسمی موجب امیدواری نمایندگان مجلس بود و باید گفت نرخ بالای پرونده‌های قضایی که با موضوع ملک و اختصاصا قولنامه به دادگاه‌ها می‌رسد و همچین سقوط کشور در شاخص‌های حمایت از حقوق مالکیت نشان می‌دهد سخنان رهبر انقلاب مبنی مصلحت قطعی دانستن اجرای طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول بسیار دقیق و آگاهانه بوده و لازم است همه مسئولین اعم نمایندگان ملت و همچنین دستگاه قضایی به اجرای هرچه بهتر این طرح اهتمام بورزند.

وی با اشاره به اینکه امنیت سرمایه‌گذاری یکی از مهمترین ارکان رشد اقتصادی کشور است، افزود: در حال حاضر اگر سرمایه‌گذار با سند رسمی کشور ملکی را خریداری کند، کاملا ممکن است که در محاکم به دلیل اعتبار اسناد غیر رسمی با چند شاهد و یک سند قولنامه‌ای سند رسمی وی باطل شود، بدون این‌که شخص حتی اطلاع پیدا کند. با این وضع نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم سرمایه‌گذار در کشور ما سرمایه‌گذاری کند.

خضریان در پایان با ابراز امیدواری نسبت به اصلاح اشکالات طرح و تصویب آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام در روزهای آتی گفت: خوشبختانه اعضای مجمع دید روشنی نسبت به مصلحت‌های این طرح در کشور دارند. امیدواریم در روزهای آینده مشکلات احتمالی طرح در کمیسیون‌های تخصصی مجمع حل و در اسرع وقت وارد فاز اجرایی گردد.

انتهای پیام

کد خبر 15124

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =