کد خبر 18485
۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۵

مقتدایی:

توجه به اقتصاد دریامحور با توسعه سواحل مکران محقق می‌شود

توجه به اقتصاد دریامحور با توسعه سواحل مکران محقق می‌شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبات مجلس در برنامه هفتم با نگاه توسعه سواحل مکران گفت: توجه به اقتصاد دریامحور با توسعه سواحل مکران محقق شده و شتاب می‌گیرد.

به گزارش نمایندگان، عباس مقتدایی با تاکید بر لزوم توسعه سواحل مکران گفت: توسعه سواحل مکران مطالبه مقام معظم رهبری است لذا دولت اهتمام بیشتری داشته باشد چراکه توسعه مکران به عنوان ظرفیت عظیم کشور در حد مطلوب نبوده و نیازمند توجه جدی است.

وی توضیح داد: سواحل مکران شرایطی را ایجاد کرده که ما به اقیانوس متصل شویم که این در سالیان گذشته مورد غفلت قرار گرفته بود. با وجودی که این روند در دهه های گذشته شتاب زده شده اما  هنوز در ابتدای راه قرار داریم.

مقتدایی با بیان اینکه برای رفع کاستی‌ها و کمبودهای مکران به پژوهش‌های علمی و فنی نیاز است، افزود: امروز به برکت فعالیت‌های عظیم در مجموعه‌های نظامی و غیر نظامی، چشم ایران بیناتر و دست ایران بلندتر شده است.

وی با بیان اینکه مجلس آماده ریل گذاری های قانونی است، گفت: در همین راستا از مرکز پژوهش های مجلس خواسته شد گزارشی درباره اقتصاد دریامحور را به عنوان یک راهبرد اساسی و توسعه‌ای ارائه کند؛ حضور در دریا نگاه توسعه‌ای و کنش گرایانه دارد زیرا بر اساس این دو نگاه می‌توان در دریا صنعت ایجاد کرد. الان بر اساس دریا ما با همه کشورهای دنیا همسایه شده‌ایم. توجه به اقتصاد دریامحور با توسعه سواحل مکران هم محقق می‌شود و هم شتاب می‌گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در برنامه هفتم بر توسعه سواحل مکران تأکید ویژه‌ای شده است به طوری که متوسط رشد سالانه ارزش افزوده اقتصاد دریامحور به ۱۶ درصد و نسبت جمعیت این سواحل به کل کشور به ۸ درصد برسد.

مقتدایی در پایان با بیان اینکه مکران برای کشور و عموم مردم ناشناخته است، گفت: رهبری بر استفاده از ظرفیت‌های منطقه مکران تاکید دارند لذا دولت برای تحقق برنامه های مرتبط با مکران و توسعه آن به دنبال مدیران و افراد جهادی و انقلابی باشد و با یک نگاه جهادی به صورت میدانی کار را دنبال و پیگیری کنند. روحیه جوانی، محرک هر بخشی است و دولت نباید از ظرفیت جوانان جهادی و انقلابی در مکران غافل شود.

انتهای پیام

کد خبر 18485

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =