کد خبر 18807
۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۰

مقتدایی:

سفر رئیس جمهور به سریلانکا آغاز روابط عمیق‌تر با این کشور است

 سفر رئیس جمهور به سریلانکا آغاز روابط عمیق‌تر با این کشور است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی سفر رئیس جمهور به دو کشور پاکستان و سریلانکا را در راستای دیپلماسی همسایگی و ارتباط با کشورهای همسایه دانست و اظهار کرد: سفر رئیس جمهور به سریلانکا آغاز روابط جدیدتر و عمیق‌تر با این کشور خواهد بود که قطعا دستاوردهای خوبی برای ایران و سریلانکا به دنبال خواهد داشت.

به گزارش نمایندگان، عباس مقتدایی با اشاره به دو سفر رئیس جمهور به پاکستان و سریلانکا گفت: سفر رئیس جمهور در راستای ایجاد ارتباط و دیپلماسی همسایگی با کشورهای آسیایی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: ایران به عنوان کشوری که با ۱۵ کشور دیگر همسایه است، از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است که فقط چند کشور دارای این ویژگی‌ها هستند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر رئیس جمهور به پاکستان اظهار کرد: ایران علاوه بر همسایگی با پاکستان اشتراکات فرهنگی با این کشور دارد که تعمیق روابط می‌تواند نتایجی همچون امنیت منطقه و امنیت دریایی و اقیانوسی داشته باشد. همچنین آثاری در خصوص ارتباط بین‌المللی و ارتباط با کشورهای مختلف آسیا رقم زند که نتیجه آن در زمینه‌های پولی و مالی، بانکی و اقتصادی و بازرگانی ظهور و بروز می‌کند.

مقتدایی در ادامه با تاکید بر این‌که ارتباط ایران با سریلانکا دستاوردهای خوبی برای هر دو کشور به همراه دارد، تصریح کرد: سریلانکا در منطقه‌ای حساس قرار دارد و می‌تواند به عنوان یک محل آمد و شد و ایجاد ارتباطات برای ایران توسعه‌بخش باشد. این کشور اشتراکات فرهنگی با ایران داشته و درصد قابل توجهی از جمعیت آن مسلمان است که می‌تواند در کنار ایران نقشه ارتباطات ما با کشورهای آسیایی مسلمان را تکمیل‌تر کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به مزیت‌های اقتصادی سریلانکا اظهار کرد: می‌توان از مزیت‌های اقتصادی این کشور برای پیش‌برد اهداف اقتصادی و زیربنایی خودمان استفاده کنیم. می‌توان ارتباطات خوبی در واردات و صادرات داشت. کالاهایی همچون منسوجات، چای، برنج و محصولات کشاورزی فقط بخشی از سرفصل‌های ارتباطی ما با سریلانکا است.

مقتدایی خاطر نشان کرد: با ارتقاء روابط با سریلانکا می‌توان کارهای مهمی را در سازمان‌های بین‌المللی همچون جنبش عدم تعهد و سازمان‌های زیرمجموعه سازمان ملل متحد و در عرصه‌های اتحادیه‌های بین‌المللی و سازمان‌های جهانی نظیر سازمان تجارت جهانی پایه‌گذاری کرد؛ براین اساس می‌توان گفت که سفر رئیس جمهور به سریلانکا آغاز روابط جدیدتر و عمیق‌تر با این کشور خواهد بود.

انتهای پیام

کد خبر 18807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =