کد خبر 19182
۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۶

تاجگردون تایید شد، شریعتی عقب‌نشینی نکرد

تاجگردون تایید شد، شریعتی عقب‌نشینی نکرد

جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با حواشی پیرامون تصویب اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون در سایه حواشی ایجاد شده پیرامون برگزاری انتخابات هیات رئیسه مجلس برگزار شد.

به گزارش نمایندگان، سومین جلسه علنی مجلس دوازدهم از ساعت ۹ صبح امروز (پنجشنبه) با دستور کار بررسی گزارش شعب ۱۵گانه پیرامون اعتبارنامه منتخبان مجلس دوازدهم آغاز به کار کرد.

ناگفته نماند که جلسه امروز نمایندگان مجلس دوازدهم از ساعت ۸ صبح آغاز شده بود و نمایندگان در جلسه‌ای غیر علنی در خصوص نحوه عضویت در کمیسیون های تخصصی و همچنین حواشی ایجاد شده پیرامون انتخابات هیات رئیسه مجلس به بحث پرداخته بودند.

با آغاز جلسه علنی مجلس بررسی گزارش شعب ۱۵گانه پیرامون اعتبارنامه منتخبان در دستور کار قرار گرفت و سخنگوی شعب یک به یک پشت تریبون مجلس حاضر شدند تا گزارش شعب خود را به صحن ارائه کنند. در همین حین برای لحظاتی جلسه علنی مجلس متشنج شد و به یکباره تعدادی از نمایندگان در جایگاه هیات رئیسه و کنار میز نمایندگانی از معاونت قوانین تجمع کرده و صدای داد و فریاد به گوش رسید.

طبق گفته مالک شریعتی نماینده مردم تهران در مجلس دوازدهم موضوع بحث و درگیری درباره اعتراض به روند بررسی اعتبارنامه‌ غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران در مجلس بوده است.

بر اساس توضیحاتی که مالک شریعتی پس از این جنجال در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛ ایشان و علیرضا سلیمی نماینده دیگر تهران در مجلس دوازدهم از سوی غلامرضا تاجگردون مورد تهدید قرار گرفتند و این امر سبب تنش در جایگاه هیات رئیسه شده است.

اما در نهایت در جلسه علنی امروز مجلس، اعتبارنامه همه ۲۹۰ نفر از منتخبان ملت در مجلس دوازدهم به تصویب رسید و اکنون همه منتخبان، نماینده مجلس دوازدهم به شمار می روند.

در سایه جنجال بر سر تصویب اعتبارنامه بود که حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکری خطاب به محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، بحث حواشی ایجاد شده پیرامون بازشماری آرای هیات رئیسه مجلس دوازدهم را به میان کشید.

رسایی معتقد بود که در جلسه غیر علنی امروز رئیس مجلس، مسأله خطا در شمارش آرای هیات رئیسه را ساده کرده و گفته است که دوستان اتفاقی نیفتاده و یک نماینده جابجا شده‌ است اما اینگونه نیست و مانند این است که بگوییم ۳ هزار میلیارد اختلاس شده است[با صدایی آرام] و چیزی نیست که، [درحالی که باید فریاد زد که] ۳ هزار میلیارد تومان اختلاس شده است.

وی در ادامه با صدایی بلند خطاب به قالیباف تاکید کرد که آقای قالیباف! یک نماینده جابجا نشده است بلکه آرای نمایندگان جابجا شده است و یکی دو تا هم جابجا نشده است بلکه در یک مورد ۴۱ رای جابجا شده است درحالی که آن نمایندگان خودشان نیز تقصیر ندارند.

محمدباقر قالیباف که ریاست مجلس را بر عهده داشت در پاسخ به تذکر رسایی خاطرنشان کرد که در بحث مربوط به برگزاری انتخابات هیأت رئیسه من هم مانند جنابعالی روی یکی از صندلی‌ها نشسته بودم و هیچ مسئولیت قانونی در برگزاری این انتخابات نداشتم و رئیس محترم و هیأت رئیسه سنی طبق روال قانونی کار خود را انجام دادند؛ خود هیأت رئیسه سنی این کار را انجام داد و نمایندگانی که به عنوان ناظر و شمارش کننده آرا بودند، کار بازشماری آرا را انجام دادند و تنها کاری که ما انجام دادیم این بود که اطلاع‌رسانی کردیم تغییراتی که در شمارش انجام شده است.

اما جنجال بر سر بازشماری آرای هیات رئیسه مجلس به جلسه امروز باز نمی‌گردد و از روز سه‌شنبه که روابط عمومی مجلس در اطلاعیه‌ای از آغاز روند بازشماری آرای اعضای هیات رئیسه مجلس دوازدهم در اجلاسیه اول خبر داد، این موضوع در فضای مجازی از جمله شبکه ایکس بحث برانگیز بود.

در نهایت پس از باز شماری آرای هیات رئیسه، روابط عمومی مجلس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تنها تغییر در ترکیب هیات رئیسه مربوط به جایگاه دبیران بوده که با برابری آرای اکبر رنجبرزاده و عباس پاپی زاده با انجام قرعه کشی، پاپی زاده جایگیزین رنجبرزاده در ترکیب هیات رییسه مجلس دوازدهم شده است.

در نهایت در جلسه علنی امروز مجلس، عباس پاپی‌زاده نیز با یاد کردن سوگند به ترکیب هیات رئیسه مجلس دوازدهم در اجلاسیه اول پیوست.

پس از تصویب اعتبارنامه ۲۹۰ نماینده مجلس دوازدهم و سوگند عباس پاپی‌زاده برای ورود به هیات رئیسه، رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان جلسه علنی امروز مجلس را به صدا درآورد و اعلام کرد که جلسه علنی بعدی مجلس روز یکشنبه ۲۰ خرداد ماه تشکیل خواهد شد.

انتهای پیام

کد خبر 19182

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =