کد خبر 6140
۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۷

حسینی:

خصوصی سازی باید به راحتی گرفتن یک کاغذ از دست راست به دست چپ باشد

خصوصی سازی باید به راحتی گرفتن یک کاغذ از دست راست به دست چپ باشد

رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید و نظارت بر سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: باید شرایط را برای خصوصی‌سازی مهیا و فراهم کرد به طوری که واگذاری به راحتی گرفتن یک کاغذ از دست راست به دست چپ باشد.

به گزارش نمایندگان ما، سیدشمس‌الدین حسینی رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی در نخستین رویداد بین‌المللی خصوصی‌سازی در اقتصاد ایران با اشاره به قانون اجرای اصل ۴۴ گفت:  مگر می‌شود هشت سال دولتی انتقاد کند و یک کلمه اصلاح نکند اما خصوصی‌سازی و اجرای قانون را متوقف کند؟ حتی از قانون تفسیر به رأی داشته و بعد بگوید کار علمی می‌کند.

وی خطاب به برگزار کنندگان این همایش گفت: شما که از بخش خصوصی برای حضور در این همایش دعوت کرده‌اید آیا حاضرید به آن‌ها برای حرف زدن تریبون دهید و حاضرید به کسی که به او واگذار شده اجازه صحبت دهید. باید فرصت برای صحبت به آن‌ها داده شود. اساسا باید شرایط را برای خصوصی‌سازی مهیا کنیم. ای کاش واگذاری به راحتی گرفتن یک کاغذ از دست راست به دست چپ باشد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به موانع پیش روی خصوصی‌سازی گفت: چطور اجازه نمی‌دهند راه‌آهن خصوصی شود و در مقابل توسعه فعالیت بخش غیردولتی در راه آهن می‌ایستند؟ دست بخش خصوصی به کارمند دفتر دولت نمی‌رسد اما مدیر رجا به راحتی با وزیر صحبت می‌کند.

وی ادامه داد: ‌بخش خصوصی که بنگاهی را خریداری کرده با ریسک محیط کسب و کار مواجه می‌شود. حریف بخش دولتی و شبه دولتی و بخش خصوصی و شبه خصوصی نمی‌شویم. یک فردی که می‌خواهد بنگاه‌داری کند به یک باره با تحریم مواجه می‌شود یا اینکه مشکلاتی در قانون‌گذاری داریم. همین دیروز اگر حواسمان نبود جلوی واگذاری بنگاه‌های صنعت برق را گرفته بودیم.

حسینی گفت: ‌اکنون در اصلاحات اقتصادی ایران قرار گرفته‌ایم. اصلاحات سیاسی و ساختاری هم مهم هستند اما باید ما در سطح بالاتر یعنی اصلاحات حکمرانی انجام دهیم که اصل ۴۴ اصلاحات حکمرانی است و دارای ابعاد مختلفی می‌باشد. نگاه یکپارچه‌ای از اصل ۴۴ و خصوصی‌سازی نداریم. دستگاه‌های ستادی هم درک درستی ندارند. برای شروع دوباره حداقل باید نگاه یکپارچه وجود داشته باشد.

انتهای پیام

کد خبر 6140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =