کد خبر 6260
۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰

مرکز پژوهش های مجلس:

قانون بیمه کارگران ساختمانی با استاندارد حاکم بر بیمه متفاوت است و از کارایی لازم برخوردار نیست

سازوکار ناقص بیمه ای شغل کارگران ساختمانی دلیل محکم عدم شایسته سالاری
قانون بیمه کارگران ساختمانی با استاندارد حاکم بر بیمه متفاوت است و از کارایی لازم برخوردار نیست

گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت اصلاح قوانین بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی منتشر شد.

به گزارش نمایندگان ما، دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی درباره ضرورت اصلاح قوانین بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی به بررسی این قانون و شاخص های آن پرداخت.

در این گزارش با اشاره به اینکه شغل کارگران ساختمانی در دسته بندی شغل های سازمان نیافته قرار می گیرد، آمده که قانون بیمه کارگران ساختمانی به لحاظ ماهوی با ساختار استاندارد اصول حاکم بر بیمه متفاوت است و از کارایی لازم برخوردار نیست، درحال حاضر مزایای بیمه و بازنشستگی برای کارگران ساختمانی به شکلی ناقص و به طریق غیراصولی اجرا می شود. با مرور تاریخچه قوانین بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی به روایتی مسلط و غیربیمه ای می رسیم که معتقد است شغل کارگری ساختمان از جوانبی، با سایر مشاغل تحت پوشش بیمه های اجتماعی متفاوت است، و به این دلیل که فصلی و مقطعی بوده و کارگاه و کارفرمای مشخصی ندارد، نیازمند قوانین خاصی است.

طبق بررسی های انجام شده در این گزارش سازوکار ناقص بیمه ای شغل کارگران ساختمانی یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث شده این شغل از استانداردهای یک شغل شایسته فاصله گیرد. براساس معیارهای سازمانی جهانی کار، کار شایسته کاری است که مؤلفه های آزادی، برابری، امنیت، بیمه و درآمد مناسب، متناسب با شأن و وقار اجتماعی افراد در آن حفظ شود. آنچه مشخص است، شغل کارگر ساختمانی در ایران مؤلفه های اجتماعی کار شایسته را برای کارگران تأمین نمی کند.

در گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تصریح شده که بررسی تجربه سایر کشورها در پوشش بیمه ای کارگران ساختمانی نشان می دهد که کارگران در بخش ساختمان در جهان به دو گروه کارگران مستقیم و کارگران سازمان نیافته (خوداشتغال یا مستقل) تقسیم می گردند. کشورهای بررسی شده عمدتاً از نظام تأمین اجتماعی قدرتمندی برخوردار بوده و پوشش بیمه ای بسیار مناسبی، نسب به جمعیت خود تأمین کرده اند. از آنجایی که شغل کارگری ساختمان، شغلی موقتی بوده و پیوسته نیست، نمی توان برای آن کارفرما و کارگاه مشخصی متصور بود. در مدل جدید بازار کار ساخت وساز، کارگران ساختمانی در قالب مؤسسات نظارتی و تحت پایش مستمر دولت قرار دارند.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

انتهای پیام

کد خبر 6260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =