کد خبر 6408
۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۳

عباسی مطرح کرد

معدوم سازی جوجه‌های یک روزه و افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ

معدوم سازی جوجه‌های یک روزه و افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ

نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس در انتقاد از معدودسازی جوجه‌های یک روزه، نیت اصلی معدوم سازی را افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ و به هم ریختن بازار و تهدید امنیت غذایی مردم دانست از اعلام آمادگی مجلس و کمیسیون کشاورزی در راستای جلوگیری از تکرار اقدامات اینچنینی خبر داد.

به گزارش نمایندگان ما، علیرضا عباسی نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی،  با اشاره به اینکه در روزهای اخیر به بهانه کمبود و گرانی نهاده‌های دامی و دان مرغ، عده‌ای تولیدکننده‌نما اقدام به معدوم سازی جوجه‌های یکروزه کرده‌اند؛ گفت: تصاویر و کلیپ‌هایی مبنی بر معدوم‌سازی هزاران قطعه جوجه یک روزه توسط این افراد در فضاهای مجازی دست به دست چرخانده می‌شود تا آرامش روحی جامعه را بر هم زده و باعث انزجار مردم شود.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد اظهار کرد: نظام ما اسلامی است و در مکتب اسلام روایات متعددی مبنی بر رعایت حقوق حیوانات در دین مبین اسلام وجود دارد. پیامبر اکرم (ص) در بیانی فرمودند ”هر حیوانی - پرنده یا جز آن - کـه بـه ناحـقّ کشته شود در روز قیامت از قاتل خود شکایت خواهد کرد. ” همچنین امیرالمومنین (ع) به عُمال خود نسبت به احترام به درختان و حیوانات هنگام حضور در شهرها برای اخذ مالیات و خراج تذکر می‌دادند. ایشان به آنان می‌فرمودند زمانی که برای اخذ زکات می‌روید، مراقب باشید شاخه درختی نشکند و حیوانی که در حال آب نوشیدن است، نترسد تا فرار کند و اگر گوسفندی به عنوان زکات دریافت کردید، آرام به مقصد برگردید تا حیوان دچار ترس نشود.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در انتقاد از معدوم کردن جوجه‌های یکروزه گفت: این اقدام از نگاه انسانی و اسلامی ایراد اساسی دارد. نمی‌توان با توجیه اقتصادی آن را پذیرفت. کارشناسان دینی صراحت دارند که نداشتن صرفه اقتصادی توجیه قابل قبولی برای کشتن جوجه های زنده نیست و این کشتن و معدوم کردن شرعا حرام است. در جهان غرب و نظام سرمایه داری که سودآوری در اولویت است اقداماتی مثل جوجه کشی و به دریا ریختن گندم با منافع اقتصادی توجیه می‌شود اما قطعا در نظام اسلامی نمی‌توان این توجیهات نظام سرمایه داری را پذیرفت و اعمال کرد.

عباسی نیت اصلی معدوم سازی جوجه های یکروزه را افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ و بالتبع آن به هم ریختن بازار و تهدید امنیت غذایی مردم دانست و گفت: این کار غیر انسانی با ادعای کمبود و گرانی نهاده‌های تولید صورت می‌گیرد. ولی نیت اصلی آن افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ و جوجه یک روزه به دلیل کمبود آن در کشور و به هم ریختن بازار و تهدید امنیت غذایی مردم است.

وی درباره وظایف وزارت جهاد کشاورزی در این مورد گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید وظایفی از جمله تامین نهاده و تحویل اعتباری نهاده‌ها به تولید کنندگان واقعی، اعطای تسهیلات مناسب و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، خرید قراردادی از تولید کنندگان، خرید مرغ مازاد تولید کنندگان، حذف ممنوعیت صادرات مرغ و تخم مرغ، حذف عوارض صادرات مرغ و تخم مرغ، فراهم نمودن امکان صادرت جوجه یکروزه و تخم مرغ نطفه‌دار و خرید جوجه‌های مازاد را با جدیت پیگیری نماید و با انجام این کارها بهانه انجام این گونه کارهای خلاف شرع و عرف را از معدود تولید کننده نما بگیرد.

عباسی درباره نقش دستگاه قضایی در معدوم کردن جوجه‌های یک‌روزه گفت: دستگاه قضایی هم موظف است با آن دسته از تولید کننده نماها که با عمل مجرمانه نابودی جوجه‌های یکروزه هم امنیت و آرامش روحی و روانی جامعه را به خطر می‌اندازند و هم در نظام تولید و امنیت غذایی کشور اخلال ایجاد می‌کنند برخورد قانونی کند.

نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان از اعلام آمادگی مجلس و کمیسیون کشاورزی در راستای جلوگیری از تکرار اقدامات این‌چنینی خبر داد و گفت: اگر دولت و دستگاه قضا خلاء قانونی احساس کردند این نقیصه را برطرف نماید و بر حسن اجرای وظایف و تعهدات وزارت جهاد کشاورزی نظارت قانونی خود را اعمال نماید.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

کد خبر 6408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =