کد خبر 6457
۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۹

قالیباف:

در جمهوری اسلامی ایران ارتباط با آفریقا جزو مسائل اساسی است

در جمهوری اسلامی ایران ارتباط با آفریقا جزو مسائل اساسی است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت سیزدهم و مجلس یازدهم اولویت خود در حوزه روابط خارجی را تقویت روابط با کشورهای همسایه و مسلمان گذاشته است و در جمهوری اسلامی ایران ارتباط با آفریقا جزو مسائل اساسی است.

به گزارش نمایندگان ما، «زیبرو دادا» وزیر امور خارجه نیجریه و هیئت همراه که به تهران سفر کرده‌اند، امروز (چهارشنبه، ۱۸ خردادماه) با حضور در مجلس شورای اسلامی با محمدباقر قالیباف دیدار و گفت‌وگو کرد.

بنابر این گزارش رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این دیدار ضمن خیرمقدم به وزیر خارجه نیجریه و هیئت همراه، گفت: دولت سیزدهم و مجلس یازدهم اولویت خود در حوزه روابط خارجی را تقویت روابط با کشورهای همسایه و مسلمان گذاشته است و در جمهوری اسلامی ایران ارتباط با آفریقا جزو مسائل اساسی است.

وی ادامه داد: اگرچه ما سالیان سال است با سختی‌های بسیاری به دلیل اعمال تحریم‌ها و تصمیمات ظالمانه و یک طرفه آمریکا مواجه هستیم اما به جد به دنبال برقراری ارتباط خوب با کشورهای اسلامی و ایجاد یک رابطه عمیق سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هستیم و بدون شک نیجریه به عنوان یک کشور پرجمعیت و مهم به ویژه در منطقه غرب آفریقا مورد توجه جمهوری اسلامی ایران است.

قالیباف با تأکید بر اینکه تلاش برای ایجاد ثبات در ارتباط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان ایران و نیجریه ضروری است، افزود: نباید هیچ مسئله‌ای سبب کندی و توقف این روابط شود و اگر مشکلی در ارتباطات میان دو کشور وجود دارد باید با گفت‌وگو آن را حل و فصل کنیم.

وی اضافه کرد: خوشبختانه طی ۲ الی ۳ سال اخیر شاهد گسترش و توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور بوده‌ایم، البته این سطح از ارتباطات در مقابل ظرفیت‌های دو کشور بسیار ناچیز است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه‌های علمی، فنی و مهندسی، زیرساختی، صنعت نفت و گاز، صنایع فلزی، دانش بنیان‌ها و بهداشت، درمان و آموزش دارد افزود: امیدوارم بتوان از این ظرفیت‌ها به خوبی بهره برد و روابط دو کشور را در حوزه اقتصادی توسعه داد.

وی همچنین تأکید کرد که باید ضمن توسعه روابط دیپلماسی در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی، ارتباط دو کشور را در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری تقویت کرد.

وی با تأکید بر لزوم ارتقای روابط پارلمانی ایران و نیجریه و اینکه باید علاوه بر دولت و پارلمان دو کشور، مجموعه شرکت‌های تجاری و خصوصی دو کشور نیز به هم نزدیک شوند، اظهارکرد: این سفر می‌تواند در گسترش روابط اقتصادی و پارلمانی میان ایران و نیجریه مؤثر باشد و امیدواریم در مدتی که در ایران هستید توافقات خوبی صورت بگیرد.

بنابر این گزارش در ادامه وزیر امور خارجه نیجریه خطاب به رئیس مجلس، گفت: از جنابعالی بسیار سپاسگزارم که این فرصت را برای دیدار مجدد فراهم کردید چرا که چند ماه قبل در مراسم تحلیف رئیس جمهور ایران به‌عنوان فرستاده کشورم حضور داشتم و این دیدار مجددی است لذا از این فرصت استفاده می‌کنم و احترامات و سلام‌های گرم همتای نیجریه و رئیس جمهور فدرال نیجریه را به شما می‌رسانم.

وی افزود: از شما درخواست دارم نکات ارزشمند خود را در راستای نحوه تقویت روابط میان ایران و نیجریه بیان کنید تا فعالیت‌های میان دو کشور در امور مختلف تکمیل شود چرا که ما سالیان سال است دارای روابط دیپلماتیک هستیم اما باور دارم هنوز در روابط بین دو کشور، خلاءهایی وجود دارد که باید آن‌ها را پر کنیم.

وزیر امور خارجه نیجریه با بیان اینکه دو کشور می‌توانند ارتباط قوی‌تری داشته باشند تا مردم دو کشور از نتیجه این روابط بهره ببرند، اظهار کرد: اینجانب باور دارم مشترکات فرهنگی بسیاری میان دو کشور وجود دارد، لذا با تکیه بر این مشترکات می‌توان وضعیت اقتصادی دو کشور را بهبود بخشید و ارتقا داد.

وی با یادآوری اینکه نیجریه بزرگ‌ترین اقتصاد قاره آفریقا و بیشترین جمعیت آن را دارد، گفت: اگرچه فرصت‌های بسیاری میان ایران و نیجریه از منظرهای اقتصادی و تجاری وجود دارد اما استفاده از این ظرفیت‌ها نیاز به ایجاد اعتماد مشترک دارد که این مهم هدف اصلی این سفر است.

زیبرو دادا تأکید کرد: باید از روابط عادی سیاسی میان دو کشور در جهت تقویت مناسبت تجاری و اقتصادی سود برد.

وی با بیان اینکه این یقین را به شما می‌دهم که تمام تلاش خود را برای نزدیک شدن پارلمان نیجریه به مجلس شورای اسلامی ایران خواهم کرد گفت: حتی اگر این تحریم ها ماندنی باشند باید برای حفظ روابط دو کشور تلاش کرد.

انتهای‌پیام

کد خبر 6457

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =