کد خبر 7085
۱۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۰

در طرح جدید مجلس؛

کمیسیون تلفیق رسیدگی به جزئیات طرح‌ها و لوایح تشکیل می‌شود

 کمیسیون تلفیق رسیدگی به جزئیات طرح‌ها و لوایح تشکیل می‌شود

به منظور رسیدگی به جزئیات طرحها و لوایح (غیر برنامه و بودجه‌ای) کشور، کمیسیونی بنام کمیسیون تلفیق رسیدگی به طرحها و لوایح با عضویت ۳ نفر از هر کمیسیون تخصصی با امکان تغییر برای هر طرح و یا لایحه، رئیس مجلس (یکی از نواب رئیس) و دو نفر از دبیران مجلس تاسیس می‌شود.

به گزارش نمایندگان ما، اخیرا تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی برای تشکیل کمیسیون تلفیق برای همه طرح‌ها و لوایح ارایه دادند.

بر اساس این طرح این کمیسیون با حضور یکی از نواب رئیس مجلس و دو نفر از دبیران هیات رئیسه و حضور سه نماینده از هر کمیسیون تخصصی تشکیل می‌شود.

متن کامل طرح تشکیل کمیسیون تلفیق برای طرح‌ها و لوایح به شرح زیر است:

طرح افزایش ۳ ماده به آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

مقدمه:

روند قانونگذاری در کشور،   روند مناسبی نیست و نامناسب‌تر از سایر کشورهای دنیا است. در کجای دنیا در صحن مجلس جزییات پیشنهادهای نمایندگان در مورد مواد، بندها و تبصره‌های هر طرح و لایحه به بحث گذاشته میشود؟ اگر این موارد تخصصی است جای رسیدگی به آن‌ها در صحن مجلس نیست. وقتی تعداد جلسات صحن در هفته محدود به حداکثر سه جلسه است و حداقل یک جلسه آن هم به موضوعات نظارتی اختصاص داده میشود چرا نباید در شیوه قانونگذاری تغییر ایجاد کرد؟ اگر قوانین بجای مانده از مجالس قبل از انقلاب جامع‌تر و مانع‌تر از قوانین مصوب در مجالس پس از انقلاب است و اگر دوره ماندگاری قوانین سایر کشورها بیشتر از کشور ما است بدین خاطر است که شیوه قانونگذاری آنها منطقی‌تر و تخصصی‌تر از مجالس بعد از انقلاب ما است. در بیشتر کشورهای دنیا کارهای تخصصی قانونگذاری را به حزب خود واگذار کرده و کارهای پخته حزبی را در مجلس تبدیل به قانون میکنند. وقتی در کشور ساختار حزبی نداریم، چگونه انتظار داریم نماینده در حکم آچار فرانسه همه این کارها را در صحن مجلس انجام دهد؟

اگر نمایندگان اجازه اصلاح آیین نامه را بدهند و کمیسیون تلفیق رسیدگی به طرحها و لوایح تشکیل شود، با امکان باز بودن رادیو در این کمیسیون، میتوان پیشنهادهای حذفی و اصلاحی نمایندگان را در این کمیسیون رسیدگی و وقت صحن مجلس، صرفا برای رای گیری در مورد تصویب و یا رد مواد طرحها و لوایح بکار گرفت. با همین اصلاح ساده روند رسیدگی به طرحها و لوایح و در نتیجه رفع مغایرتها و پرکردن خلاهای قانونی سرعت میگیرد. برای مشارکت دادن همه کمیسیونها و همه نمایندگان میتوان ساز و کار قانونگذاری را به گونه‌ای تنظیم کرد که در کمیسیون تلفیق رسیدگی به طرحها و لوایح، هر کمیسیون در آن تعداد مشخصی نماینده داشته باشد. اگر این کمیسیون بوسیله هیات رئیسه مجلس اداره شده و به سایر نمایندگان هم با حق رای اجازه حضور داده شود حق انحصاری برای نماینده‌ای تعریف نمی‌شود. اگر این کار انجام شود روند قانونگذاری سرعت میگیرد.

متن طرح:

ماده واحده- یک بند به عنوان بند ۷-۱ و سه ماده به عنوان مواد ۴۴ مکرر ۱و ۲و ۳ به شرح زیر به آیین نامه داخلی مجلس اضافه میشود:

۱-۷- کمیسیون تلفیق رسیدگی به طرح‌ها و لوایح

ماده ۴۴ مکرر ۱: به منظور رسیدگی به جزئیات طرحها و لوایح (غیر برنامه و بودجه‌ای) کشور، کمیسیونی بنام کمیسیون تلفیق رسیدگی به طرحها و لوایح با عضویت ۳ نفر از هر کمیسیون تخصصی با امکان تغییر برای هر طرح و یا لایحه، رئیس مجلس (یکی از نواب رئیس) و دو نفر از دبیران مجلس تاسیس می‌شود. سایر نمایندگان مجلس نیز در صورت تمایل می توانند با داشتن حق رای در جلسات این کمیسیون شرکت نمایند.

تبصره ۱: این کمیسیون توسط رئیس مجلس (یکی از نواب رئیس) و دبیران مجلس اداره میشود.

تبصره ۲: جلسات این کمیسیون در عصر روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هفته‌های کاری مجلس تشکیل می‌شود.

تبصره ۳: جلسات کمیسیون توسط صدای جمهوری اسلامی ایران پخش میشود.

ماده ۴۴ مکرر ۲- جزئیات طرحها و لوایحی در کمیسیون تلفیق رسیدگی به طرحها و لوایح مورد بررسی قرار میگیرد که دو شوری بودن و کلیات آن به تصویب مجلس رسیده باشد.

ماده ۴۴ مکرر ۳- در صورتی‌که گزارش کمیسیون اصلی و پیشنهادهای کمیسیون‌های فرعی و نمایندگان در مورد هر ماده در کمیسیون تلفیق رسیدگی به طرحها و لوایح به تصویب برسد، برای تصویب در صحن مجلس صرفا قرائت و به رای گذاشته میشود. در صورت عدم تصویب، مواد رای نیاورده برای رسیدگی بیشتر به کمیسیون تلفیق رسیدگی به طرحها و لوایح برگردانده می‌شود.

انتهای پیام

کد خبر 7085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =