کد خبر 7389
۲۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸

عیسی زاده:

حل مشکلات کشور نیازمند برنامه جامع و مدون است

حل مشکلات کشور نیازمند برنامه جامع و مدون است

نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت توجه کند که امروز هیچ اقدام غیربرنامه ای توان حل و فصل مسائل اجتماعی و اقتصادی ایران را ندارد، کشور نیازمند برنامه جامع و مدون است.

به گزارش خبرنگار نمایندگان ما، مهدی عیسی زاده نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(شنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور گفت: جامعه امروز ایران متاسفانه با انبوه مسائل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی و بدون اولویت بندی مواجه است. هر کدام از آنها می تواند نقطه آغازین باشد لذا دستگاه های مسئول کشور به دلیل عدم شناخت دقیق مسائل قادر به حل و فصل مشکلات نیستند.

وی افزود: پدیده مسئولیت گریزی، عدم پاسخگویی، اهمال کاری، توجیه گرایی، دلیل تراشی و عدم شفافیت از پدیده های است که این روزها با آن مواجه شده ایم. از سوی دیگر برخی از اقدامات و شعارهای دولت نیز متناسب با قابلیت و توان اجرایی آنها نیست. به عنوان نمونه بررسی شوک درمانی اقتصادی مشخص کرد این اقدام اثرات مثبتی نداشته و صرفا موجب افزایش شدید تورم بوده و گرانی را در پی داشت.

نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت توجه کند که امروز هیچ اقدام غیربرنامه ای توان حل و فصل مسائل اجتماعی و اقتصادی ایران را ندارد، کشور نیازمند برنامه جامع و مدون است.

عضو کمیسیون اجتماعی تاکید کرد: مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ امروز یکی از مشکلات بزرگی شده است بند (و) تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۰ برای ایجاد شهرستان های جدیدالتاسیس و حفظ ماندگاری جمعیت تعیین تکلیف کرده است ولی متاسفانه سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه تا امروز با تفسیرهای خود مانع این اقدام شده است.

وی ادامه داد: صندوق های بازنشستگی مخصوص صندوق های نیروهای مسلح و کشوری و سایر صندوق ها همگی وابستگی و چسبندگی به دولت دارند و باید این صندوق ها به خود اکتفایی و خودکفایی برسند و از جناح بندی، سیاسی کاری و صرفا رفاه برای مدیران منتصبین دور شود.

این نماینده مجلس مطرح کرد: سازمان تامین اجتماعی بعنوان بزرگترین سازمان بیمه کشوری به لحاظ منابع مالی و رشد مصارف در شرایط مناسبی قرار ندارد و نتوانسته رضایت افراد تحت پوشش به خصوص بازنشستگان را تامین کند. بنا به آمار منتشر شده دو سوم شرکت های وابسته به شستا و صندوق بازنشستگی کشوری یا زیانده هستند یا نمی توانند روی پای خود بایستند بنابراین باید به بازنشستگان نیروهای مسلح که آرامش و امنیت کشور حاصل فداکاری این اقشار است توجه شود که در رفاه و معیشت مشکلاتی نداشته باشند.

عیسی زاده از رئیس جمهور درخواست کرد: با تسریع در معرفی وزیر پیشنهادی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، شخصی را معرفی کند که اشراف لازم بر اهداف ملی، ماموریت ها، وظایف و اختیارات این وزارتخانه حیاتی داشته و توان ایجاد تحول ساختاری و عملیاتی را داشته باشد. با پرهیز از تکرار تجربه گذشته لازم است از پیشنهاد افراد بی تجربه و ناهماهنگ خود داری کرده تا به دلیل اقدامات نسنجیده و غیر مسئولان وزارت کار شاهد اعتراضات مجدد بازنشستگان در کف خیابان نباشیم. اعضای کمیسیون اجتماعی و سایر نمایندگان در برنامه های پیشنهادی برون رفت از چالش های صندوق ها، بهزیستی، فناوری، تعاون، صندوق های امید، بانک توسعه و تعاون را در نظر دارند.

این نماینده مجلس گفت: از رئیس جمهور می خواهم برای ایجاد اشتغال در شورای عالی اشتغال همه وزارتخانه هایی که مسئول هستند را برای ایجاد اشتغال جوانان به خط کند از سوی دیگر قرار بود وزارت اقتصاد مجوزها و امضاهای طلایی حذف کند. مجلس به ساماندهی استخدام کارکنان در راستای رعایت عدالت استخدام رای داده است و در کمیسیون اجتماعی در حال بررسی بوده و از همه می خواهیم کمک کند.

نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دریاچه ارومیه نگین آذربایجان و یکی از جاذبه های ایران امروز با قصه پر غصه خشک شدن رو به رو بوده و داستان غم انگیز سوء مدیریت در سال های گذشته به این دریاچه جفا کرده است نمایندگان به تحقیق و تفحص این سوء مدیریت رای داده اند و انتظار می رود دولت بتواند در بازه زمانی که دارد دریاچه را ارومیه را نجات دهد زرین رود مظلوم بخشی از حیات دریاچه ارومیه را برعهده داشته و آب بخشی از روستاهای استان آذربایجان شرقی را هم تامین کرده اما دیگر این پرستار بیمار است.

انتهای پیام

کد خبر 7389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =