کد خبر 10094
۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۹

عیسی زاده:

صدای مطالبه گر بازنشستگان در دولت و مجلس خواهیم بود

صدای مطالبه گر بازنشستگان در دولت و مجلس خواهیم بود

رئیس فراکسیون بازنشستگان و امور اجتماعی با بیان اینکه صدای مطالبه گر بازنشستگان در دولت و مجلس خواهیم بود، گفت: این فراکسیون نقشه راه خود را به زودی با استمداد از روسای کانون های بازنشستگی تدوین خواهد کرد و مطالبات بازنشستگان را پیگیری می کند.

به گزارش نمایندگان ما، نشست فراکسیون بازنشستگان و امور اجتماعی با حضور رؤسای کانون های بازنشستگی کشوری، لشگری و تامین اجتماعی سراسر کشور عصر امروز (دوشنبه، ۷ آذرماه) به ریاست مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس و با حضور جمعی از نمایندگان و موسوی رئیس سازمان تامین اجتماعی برگزار شد.

در این نشست اعضای فراکسیون ایثارگران شنوای مطالبات و دغدغه های بازنشستگان بوده که به موضوع تامین معیشت، بهبود جایگاه و شان کانون های بازنشستگی، همسان سازی حقوق بازنشستگان، تکمیل پوشش های بیمه ای به ویژه بیمه تکمیلی، پرداخت کمک رفاهی مندرج در قوانین سالیانه و خدمات رفاهی، حمایت از صندوق های بازنشستگی و احیای منزلت بازنشستگان اشاره داشت.

رئیس سازمان تامین اجتماعی: راه حل برون رفت از بحران صندوق بازنشستگی اجرای سیاست های ابلاغی رهبری است

میرهاشم موسوی رئیس سازمان تامین اجتماعی ضمن تشکر از ایجاد فراکسیون بازنشستگان مجلس، عنوان کرد: درباره مدیریت صندوق های بازنشستگی مسئله جدی وجود دارد که باید تناسبی بین درآمد و تعهدات این صندوق ها اعمال شود تا شرایط بحرانی در این صندوق ها حاکم نشود.

رئیس سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه لازم است بسیاری از چالش های پیش رو در جلسات مشترک تصمیم گیری حل و فصل شود تا با معضل و بحران در آینده مواجه نشویم، تصریح کرد: در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری تمامی چالش های حوزه بازنشستگی به خوبی دیده شده و اگر این سیاست ها منشور سازمان برنامه، مجلس شورای اسلامی و دستگاه های اجرایی به ویژه در برنامه هفتم و بودجه های سنواتی باشد می توان به راحتی از بحران صندوق ها عبور کرد.

وی با یادآوری اینکه از ۳۵ هزار میلیارد تومان هزینه ماهانه ای که در صندوق بازنشستگان تامین اجتماعی می شود رقمی معادل ۳۰ هزار تومان برای پرداخت حقوق صرف می شود، عنوان کرد: ما در این شرایط راهی جز اصلاح فرآیندهای اجرایی فعلی نداریم و باید به سمت پیاده سازی سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری حرکت کنیم.

موسوی تاکید کرد: در عین حال باید به دستاوردهایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه بیمه تامین اجتماعی داشتیم نیز افتخار کنیم، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی فقط ۲۰ درصد جامعه ۳۰ میلیون نفری ایران تحت پوشش بیمه ای قرار داشت ولی امروز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۷۳ درصد جامعه تحت پوشش بیمه های اجتماعی و ۱۰۰درصد جامعه تحت پوشش بیمه درمانی قرار دارد این در حالی است که این آمار در مقایسه با سایر کشورها نیز باعث افتخار است.

بسطامی: ساختار بودجه ریزی کشور باید اصلاح شود

علی اکبر بسطامی نایب رئیس فراکسیون بازنشستگان نیز با تاکید بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه کشور، عنوان کرد: بودجه کشور بر مبنای کار کارشناسی تدوین نمی شود بلکه مبنای آن چانه زنی است.

نماینده مردم ایلام، ایوان، چرداول، مهران و ملکشاهی و سیروان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مطالبات بازنشستگان که امروز در جلسه مطرح شد اکثرا در قانون دیده شده ولی به دلیل ساختار نادرست بودجه این قوانین به درستی اجرا نشده است.

بسطامی تاکید کرد: لازم است برای اصلاح ساختار بودجه موارد مدنظر جامعه بازنشستگان کشوری، لشگری و تامین اجتماعی در لایحه بودجه سال آینده دیده شود تا پس از اینکه مجلس و نمایندگان پیشنهادی را در این خصوص در این حوزه ها ارائه کردند با ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی و تامین نشدن بار مالی مواجه نشویم.

عیسی زاده: عمده خواسته‌های بازنشسگان در چارچوب اجرای قوانین مصوب است

مهدی عیسی زاده رئیس فراکسیون بازنشستگان و امور اجتماعی مجلس نیز با تاکید بر اینکه این فراکسیون بدون حمایت روسای کانون های بازنشستگی کشوری، لشگری و تامین اجتماعی قادر به ادامه فعالیت نیست، گفت: تمام افرادی که امروز در نشست حضور داشتند از نخبگان جامعه بازنشستگی بوده که حقیقتا روحیه ای دوچندان برای پیگیری مسائل و مشکلات قشر بازنشسته به ما دادند.

وی با بیان اینکه حتما از قلم و بیان شما کمک می طلبم، افزود: نقشه راه فراکسیون بازنشستگی باید تدوین شود و این نقشه در سه حوزه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت طرح ریزی خواهد شد که در این مسیر از همفکری روسای کانون ها بهره مند خواهیم شد.

رئیس فراکسیون بازنشستگان و امور اجتماعی، ادامه داد: لازم است در فراکسیون بازنشستگان سه کمیته «لشگری، کشوری و تامین اجتماعی» تشکیل شود چرا که جنس مطالبات جامعه با هم متفاوت است.

وی اضافه کرد: از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز انتظار داریم آئین نامه اجرایی سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب را هرچه سریع تر تدوین کند چرا که در کمیسیون اجتماعی تعداد بسیاری از سوالات از وزیر کار در این خصوص بوده و لازم است که اقدامات در این راستا هرچه سریع تر انجام شود.

وی با اشاره به تشکیل این فراکسیون بازنشستگان، عنوان کرد: عمده خواسته‌های بازنشستگان در چارچوب اجرای قانون و بیشتر در حوزه تأمین معیشت، خدمات درمانی و رفاهیات است. بازنشستگان گنجینه‌هایی هستند که باید به عنوان اتاق فکر از این عزیزان در دستگاه‌ها استفاده شود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تأکید کرد: از همه توان خود برای تحقق و اجرای قوانین بر زمین مانده استفاده خواهیم کرد.

انتهای پیام

کد خبر 10094

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =