کد خبر 7567
۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۹

با موافقت نمایندگان؛

لایحه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اوراسیا به صورت یک فوریت بررسی می شود

لایحه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اوراسیا به صورت یک فوریت بررسی می شود

نمایندگان با بررسی لایحه پروتکل تبدیل موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیا به صورت یک فوریت موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار نمایندگان ما، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۴ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به تقاضای یک فوریت برای لایحه پروتکل تبدیل موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دولت های عضو که از سوی دولت مطرح شده بود، با ۱۸۵رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۲ نماینده حاضر در جلسه با بررسی آن به صورت یک فوریت موافقت کردند.

ادیانی به عنوان نماینده دولت در تشریح علت تقاضای دولت برای بررسی این لایحه به صورت یک فوریت، گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال ۲۰۱۵ با عضویت بلاروس، قزاقستان، روسیه، ارمنستان و قرقیزستان شکل گرفت و در حال حاضر ۴۰ کشور برای عضویت در آن اعلام همکاری کرده اند که ایران در سال ۱۳۹۴ مذاکرات اولیه را صورت داد و موافقتنامه موقت ایجاد شد.

وی افزود: بنا به تمایل این چند کشور اساسا در آبان ۹۸ موافقتنامه موقت اجرایی شد و آثار و آورده های خوبی برای کشور به ثمر آورد که در سال ۱۴۰۰ واردات و صادرات به عنوان عضو این اتحادیه، رشد ۵۱ درصدی ارز و ۶۶ درصدی در ارزش داشتیم.

ادیانی ادامه داد: در دو ماهه نخست سال ۱۴۰۱ نیز رشد قابل قبولی در حوزه تجارت داشتیم که حجم مبادلات در قیاس با زمان مشابه در سال ۱۴۰۰ به ۲۶.۲ درصد رسید و بازار خوبی برای صادرات محور شدن ایجاد کرد.

این نماینده دولت در ادامه تصریح کرد: اکنون تا پایان سال ۲۰۲۲ این موافقتنامه باید به امضا برسد و تشریفات قانونی آن شکل بگیرد لذا از آن جایی که تصویب مجلس کشورها لازم است و مهلت آن رو به اتمام بوده، این لایحه را با درخواست قید یک فوریت به مجلس ارائه کردیم که مطابق اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی است.

انتهای پیام

کد خبر 7567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =