کد خبر 12559
۲۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵

ایری خبر داد

فوت ۹۱۷ نفر و ۱۹ هزار مجروح در اثر تصادفات جاده‌ای ایام نوروز

فوت ۹۱۷ نفر و ۱۹ هزار مجروح در اثر تصادفات جاده‌ای ایام نوروز

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: طبق گزارش‌های ارائه شده ۹۱۷ نفر در اثر تصادف فوت و ۱۹ هزار نفر نیز مجروح شدند که به نسبت سال گذشته حدود ۲۰ درصد کاهش فوتی ثبت شده است.

به گزارش نمایندگان ما، عبدالجلال ایری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با نمایندگان در تشریح نشست امروز (یک شنبه ۲۰ فروردین ماه) کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: نشست امروز کمیسیون با حضور معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، مسئولان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، جمعیت هلال احمر، اورژانس، فراجا و سایر دستگاهها جهت ارائه گزارش عملکرد و ارزیابی سفرهای نوروزی سال ۱۴۰۲ برگزار شد.

نماینده مردم کردکوی در مجلس ادامه داد: طبق گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی در ایام نوروز ۱۴۰۲ شاهد تردد بین استانی بیش از ۵۱ میلیون خودرو بودیم که نسبت به نوروز سال گذشته ۲ درصد و نسبت به نوروز ۱۴۰۰ حدود ۵۲ درصد رشد پیدا کرده است. بیشترین حجم تردد نیز در استان‌های تهران، مازندران، گیلان، فارس، البرز، اصفهان و خراسان رضوی بوده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور فراجا در ادامه نشست ضمن اشاره به اقدامات پلیس راهنمایی و رانندگی قبل از شروع طرح ترافیکی نوروز سال ۱۴۰۲ گزارشی از نیروهای بکارگیری شده توسط سازمان های مجری طرح ارائه کرد. طبق این گزارش بیش از ۸۷ هزار نفر و بیش از ۲۶ هزار دستگاه خودرو سبک و سنگین در این طرح به کارگیری شدند.

وی ادامه داد: عملکرد پلیس راهور در توقیف و برخورد با تخلفات در طرح نوروزی بدون دوربین نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد رشد داشته که برای بیش از ۶ هزار گواهینامه نمره منفی ثبت و برای یک و نیم میلیون راننده متخلف نیز پیامک ارسال شده است، همچنین بیش از ۲۰ هزار خودرو متخلف نیز به پارکینگ اعزام شدند. از طرفی طبق گزارش‌های ارائه شده ۹۱۷ نفر در اثر تصادف فوت و ۱۹ هزار نفر نیز مجروح شدند که به نسبت سال گذشته حدود ۲۰ درصد کاهش فوتی ثبت شده است، استان‌های فارس، کرمان، خراسان رضوی، اصفهان، مرکزی و خوزستان ۴۸ درصد سهم جانباختگان تصادفات جاده ای را به خودشان اختصاص دادند.   

ایری عنوان کرد: همچنین مسئولان جمعیت هلال احمر نیز از اقدامات مجموعه خود در ایام نوروز گزارشی ارائه کردند که بر اساس آن در این ایام به ۵۸ هزار نفر از آسیب دیدگان حوداث مختلف امدادرسانی صورت گرفته و بیش از ۴ هزار ماموریت و خدمات امداد و نجات داشته اند که این ماموریت‌ها نسبت به سال گذشته حدود ۲۴ درصد رشد داشته است. همچنین سازمان اورژانس کشور نیز گزارشی از اقدامات خود در این ایام ارائه کرد که بر اساس آن ۳۰ هزار ماموریت داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد رشد داشته است. طبق گزارش ها ۱۱ درصد مرگ و میر ناشی از منوکسید کربن که در اثر اسکان در چادرها رخ می‌دهد، کاهش داشته و جالب آنکه در این ایام بیش از ۱۷۰ پرواز برای انجام خدمات اورژانس به ویژه در مناطق محروم و کم برخوردار انجام شده است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: در ادامه سایر دستگاه‌ها نیز گزارش عملکرد خود را ارائه کردند و سپس نمایندگان نیز نظرات و پیشنهادات خودشان را در راستای کاهش تلفات جاده و رفع نقاط حادثه خیز کشور بیان کردند. در پایان جلسه نیز مقرر شد نشست‌های مشترکی میان دستگاه‌های خدمات رسان، پلیس راهور و نمایندگان مجلس برای تدوین احکام ضروری مورد نیاز در برنامه هفتم توسعه برگزار شود تا در نهایت شاهد کاهش تلفات جاده در سال‌های آینده باشیم.  

انتهای پیام

کد خبر 12559

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =