کد خبر 12774
۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۴

جوکار:

لایحه جامع انتخابات به کمیسیون شوراهای مجلس ارائه نشده است

لایحه جامع انتخابات به کمیسیون شوراهای مجلس ارائه نشده است

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس از همکاری مشترک وزارت کشور و قوه مقننه در راستای بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس خبر داد و گفت: لایحه جامع انتخابات به کمیسیون شوراهای مجلس ارائه نشده است.

به گزارش نمایندگان ما، محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در رابطه با اظهارات معاون سیاسی وزیر کشور مبنی بر اینکه لایحه جامع انتخابات هم اکنون در کمیسیون شوراهای مجلس در حال بررسی است، گفت: لایحه ای در این خصوص از سوی دولت به قوه مقننه ارائه نشده اما اکنون به صورت مشترک در حال بررسی طرح مجلس نسبت به اصلاح موادی از قانون انتخابات قوه مقننه هستیم. در واقع بازگشت دادن برخی از مفاد طرح از سوی صحن مجلس به کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس نیز در این راستا انجام شد.

نماینده مردم یزد، اشکذر، بخش ندوشن و دهستان سورک در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه طرح نمایندگان در مورد اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس با کمک وزارت کشور در حال تکمیل شدن بوده و بحث لایحه جامع قانون انتخابات مطرح نیست،  اظهار کرد: اگر دولت درصدد تدوین لایحه جامع است می تواند پس از تکمیل آن را به منظور بررسی به بهارستان ارائه کند.

وی در این راستا، ادامه داد: هم اکنون بحث های کارشناسی که دولت در خصوص طرح مجلس مدنظر دارد در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در حال تبادل نظر و بررسی است. امیدواریم بعد از تعطیلات رسمی مجددا نتیجه نهایی در صحن مطرح شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه اصلاح این قانون ابعاد مختلف داشته و بسیار حائز اهمیت است،  افزود: به عنوان مثال شرایط انتخاب شوندگان و رعایت حقوق نامزدها مورد توجه قرار گرفته است؛ به عبارتی برای حفظ حقوق نامزدها در جریان رسیدگی به صلاحیت ها وقت گذاشته شده و دستگاه های نظارتی باید کتبا نتیجه ها را به افراد اعلام کنند؛ همچنین افراد حق اعتراض دارند تا از این طریق بتوانند از خودشان دفاع کرده و توضیح ارائه دهند.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه همکاری مشترک وزارت کشور و بهارستان در خصوص اصلاح موادی از قانون انتخابات قوه مقننه دارای اهمیت است،  خاطرنشان کرد: با توجه به تصویب برنامه هفتم باید مجلس آینده کارآمد و انقلابی باشد  تا بتواند بر قانون یاد شده نظارت دقیق داشته باشد و افراد شایسته و در تراز قانونگذاری روی کار بیایند؛ همچنین باید شاهد مشارکت بالای مردم و رقابت صحیح میان نامزدها باشیم. این مهم در حالیست که بعضا برخی افراد مفاد طرح را با شرایط و منافع خودشان تطبیق داده و مخالفت هایی را ابزار می کنند.

انتهای پیام

کد خبر 12774

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =