کد خبر 13050
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۱

موسوی در حاشیه نشست هماهنگی مجلس و مجمع تشخیص:

هدف جلسه هماهنگی، هم افزایی و همفکری مجلس و ‌مجمع تشخیص بود

هدف جلسه هماهنگی، هم افزایی و همفکری مجلس و ‌مجمع تشخیص بود

سخنگوی هیات رئیسه مجلس در حاشیه نشست هماهنگی مجلس و ‌مجمع تشخیص، گفت: این جلسه با هدف هماهنگی و هم افزایی تشکیل، و روسای مجمع و مجلس بر شکل گیری دستورنامه بین دو ‌نهاد تاکید کردند.

به گزارش نمایندگان ما، سید نظام الدین موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست مشترک امروز (دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی ‌و مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع خبرنگاران، گفت: مجلس طی چند سال گذشته جلسات هماهنگی و ‌هم افزایی با سایر قوا داشته است که اثرات و ‌نتایج خوبی هم داشته است. بعد از تاکیدات رهبر معظم انقلاب در روز عید فطر مبنی بر ضرورت هماهنگی و ‌هم افزایی بیشتر قوا و مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور انگیزه برای برگزاری این جلسات بیشتر شد.

وی افزود: با توجه به مسائل و ‌موضوعات فیمابین مجلس و مجمع در امتداد  جلسات گذشته و تاکیدات مقام‌ معظم رهبری، جلسه امروز به دعوت رئیس مجلس شورای اسلامی تشکیل شد. در این جلسه، شورای هماهنگی مجلس، متشکل از اعضای هیئت رئیسه و روسای کمیسیون های مجلس میزبان جلسه بودند و همچنین از رئیس محترم و اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام دعوت شده بود. البته در جلسه علاوه بر رئیس مجمع آیت الله آملی لاریجانی، جناب حجت الاسلام ‌والمسلمین اژه ای رئیس قوه قضاییه به عنوان عضو و رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشتند.

موسوی تصریح‌ کرد: هدف جلسه هماهنگی، هم افزایی و همفکری مجلس و ‌مجمع تشخیص درباره مسائل اساسی و ‌کلان کشور و تعاملات و موضوعات فی ما بین بود.

این نماینده مردم‌ در مجلس یازدهم یادآور شد: مجلس شورای اسلامی و ‌مجمع تشخیص مصلحت نظام جایگاه قانونی خود را دارند و وظایف  آنها صراحتا در قانون اساسی آمده و در حوزه بخش مربوط به داوری مجمع تشخیص بین مجلس و شورای نگهبان سالهاست کار صورت می گیرد و این موضوع تقریبا نهادینه شده  و اختلاف بسیاری در این زمینه وجود ندارد، جز موارد مربوط به  تاخیر در داوری مجمع که برخی نمایندگان هم نسبت به آن گلایه دارند.

وی ادامه داد: بخش عمده ضرورت هماهنگی و هم افزایی درباره موضوع هیات عالی نظارت بر سیاست های ‌کلان نظام است که از جانب رهبری به مجمع ارجاع و این هیات شکل گرفته است، فرایند شکل گیری هیات و اعمال نظرات درباره قوانین در حال انجام است لذا طبیعی است که در ابتدا تفاسیر مختلف یا احیاناً ناهماهنگی و اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد؛  مخصوصا راجع به موضوع بودجه ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ ابهامات و اختلاف نظرهایی خود را نشان داد که بعضا نماینده ها به آنها پرداختند. بخش عمده جلسه امروز ناظر بر این مساله بود.

وی افزود: رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام یک بحث تفصیلی از تاریخچه شکل گیری هیات عالی نظارت را بیان کردند و ضرورت تفکیک کار ویژه های مجمع و هیات عالی نظارت را تبیین کردند.   اعضای شورای هماهنگی مجلس  نیز دغدغه ها درباره موضوعات فی مابین را مطرح‌ کردند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: جلسات ادامه خواهد داشت به ویژه اینکه از نتایج خوب این جلسه که روسای مجلس و مجمع بر آن تاکید داشتند،   تداوم جلسات و شکل گیری چارچوب و دستور هماهنگی ها برای تداوم  جلسات و هماهنگی ها بود.

انتهای پیام

کد خبر 13050

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =