کد خبر 14295
۲۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۴

حسینی:

۵۸ درصد رشد نقدینگی ۱۴۰۰ ناشی از ارز ۴۲۰۰ تومانی بود

۵۸ درصد رشد نقدینگی ۱۴۰۰ ناشی از ارز ۴۲۰۰ تومانی بود

رییس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس گفت: ۵۸ درصد رشد نقدینگی در سال ۱۴۰۰ به دلیل اجرای سیاست ارزی ۴۲۰۰ تومانی بود.

به گزارش نمایندگان، شمس الدین حسینی، رییس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در دومین روز از سی امین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی با بیان اینکه سال های پرتلاطمی را در اقتصاد ایران و جهان پشت سر گذاشته ایم تاکید کرد: البته اقتصاد ایران در کنار موارد جهانی با موضوع تحریم نیز روبه روست و بر این اساس هرگونه تصمیمی باید بر اساس شرایط و تجربیات کشور اتخاذ شود.

وی با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن جمیع شرایط انتخاب عنوان تثبیت اقتصادی، حکمرانی و سیاستگذاری برای همایش امسال بجا و شایسته بود گفت: در شرایط کنونی ثبیت اقتصادی در کشور ضروری است و ناگزیر به حرکت به سمت تثبیت هستیم البته در مسیر تثبیت باید به تجارب نیز توجه کرد.

حسینی ادامه داد: دامنه نوسانات اقتصادی را بایستی کنترل کنیم و این یک هدف است و راهکار نیست.

وی افزود: رشد اقتصادی و سرمایه گذاری پایین و دامنه نوسان بالای آن طی سالهای گذشته قابل قبول نیست و تمام این موارد لزوم تثبیت اقتصادی را یادآوری می کند.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: 58 درصد رشد نقدینگی در سال 1400 به دلیل اجرای سیاست ارزی 4200 تومانی بود.

وی در ادامه گفت: رشد نقدینگی در سال 1400 نسبت به سال قبل از آن برابر یک هزار و 56 همت رشد داشت که 98 همت از این رقم به دلیل این بود که دولت ارز را 20 هزار تومان می‌خرید و به تولیدکننده چهار هزار تومان می‌فروخت و بنا بر آمار 58 درصد رشد نقدینگی به دلیل اجرای سیاست ارز 4200 تومانی بود.

وی تصریح کرد: افزایش نرخ ارز برتورم تأثیر می‌گذارد و باید توجه داشت که این تورم، رشد اقتصادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ناگزیر هستیم به سمت تثبیت حرکت کنیم.

 رییس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از انسجام سیاستگذاری بیرونی و استحکام درونی بانک مرکزی به عنوان دو الزام اساسی برای تقویت حکمرانی خوب در زمینه سیاست پولی و مالی نام برد و خاطرنشان کرد: سیاست های کلان اقتصادی اعم از تعرفه گمرکی، نرخ سود بانکی، تخصیص بودجه و ... باید هسمو و هماهنگ باشند همچنین بانک مرکزی نیز در زمینه نظارت و ابزارها باید تقویت شود.

همچنین وی تاکید کرد: سیاست های اقتصادی دولت توسط وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی با هدف تثبیت اقتصادی باید همگرا باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دولت و مجلس باید انضباط مالی و بودجه ای را در راستای هدف کنترل حجم نقدینگی بانک مرکزی برقرار کنند.

منبع:تسنیم

انتهای پیام 

کد خبر 14295

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =