کد خبر 14604
۳۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۰

مالکی:

نگاه ایران به تبادل زندانیان بین ایران و سایر کشورها ادامه دارد

نگاه ایران به تبادل زندانیان بین ایران و سایر کشورها ادامه دارد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر نگاه ایران به تبادل زندانیان از منظر انسان دوستانه، گفت: جمهوری اسلامی تبادل زندانیان را به آزادسازی منابع بلوکه شده گره نزده و از منظر انسان دوستانه این موضوع را پیگیری می‌کند و این موضوع بین ایران و کشورهای دیگر ادامه دارد.

به گزارش نمایندگان ما، فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به انتقال دو زندانی ایرانی از هند، گفت: در خصوص تبادل زندانیان دو بحث وجود دارد، نخست تبادل زندانی با کشورهای همسایه است که خارج از معادلات برجام و مسقط دنبال شده و در همین چارچوب دو زندانی ایرانی از هند به کشور بازگردانده شدند. دومین نکته تبادل زندانیان با کشورها خارج از منطقه و بر اساس معاهدات بین کشورها است اما در مجموع این اقدامات در چارچوب روابط انسان دوستان دنبال می‌شود البته نقش عمان در طول چند سال گذشته پررنگ بوده است، عمان تلاش کرده تا تنش در منطقه منظور تنشی که به موجب حضور و مداخلات امریکایی‌ها ایجاد شد، کاهش یابد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: از سوی دیگر عمان و بسیاری از کشورها منطقه و فرامنطقه متوجه نقش خاص و ویژه ایران در منطقه هستند، جهش اخیر ایران در حوزه دیپلماسی و توسعه روابط با کشورهای عربی مانند عربستان و تلاشی که برای احیا روابط با مصر شاهد هستیم و البته نقش‌ های دفاعی- امنیتی و سایر معادلات نیز به سمتی است که ایران به عنوان تاثیرگذارترین کشور در منطقه تلقی می‌شود و این به تسریع در تبادلات زندانیان کمک کرده است.

وی در ادامه اظهار کرد: آزادسازی منابع بلوکه شده را نباید به تبادل زندانیان گره بزنیم و البته جمهوری اسلامی چنین نگاهی ندارد هرچند آزادسازی منابع بلوکه شده حق جمهوری اسلامی ایران است و ظلمی بوده که امریکایی‌ها سالها علیه ما روا داشته‌اند، اما تبادل زندانیان موضوعی کاملا انسان دوستانه است و بین ایران و حتی برخی کشورهای غربی ادامه خواهد داشت.

مالکی با یادآورش گفتگوی تلفنی اخیر رئیس جمهور کشورمان با ماکرون رئیس جمهور فرانسه و طرح مباحث مهم در این گفتگوی یک ساعته، گفت: این موضوع در کنار تبادلات زندانیان اخیر مبین رخداد اتفاقات مثبت است و اینکه ایران حرفی برای گفتن دارد.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام

کد خبر 14604

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =