کد خبر 14943
۱۰ تیر ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۲

عزیزی:

دیپلماسی پارلمانی می‌تواند تسهیل‌گر تشکیل مجمع گفتگو و همکاری میان کشورهای خلیج فارس باشد

دیپلماسی پارلمانی می‌تواند تسهیل‌گر تشکیل مجمع گفتگو و همکاری میان کشورهای خلیج فارس باشد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعتقاد دارد دیپلماسی پارلمانی می تواند به عنوان مکمل سیاست خارجی کشورمان نقش اثرگذاری در تشکیل مجمع گفتگو و همکاری با مشارکت همه کشورهای خلیج فارس داشته باشد.

به گزارش نمایندگان، ابراهیم عزیزی در خصوص اهمیت اجرایی کردن ایده تشکیل مجمع گفتگو و همکاری با مشارکت همه کشورهای خلیج فارس، گفت: امروزه شاهد فصل نوینی از اجرای سیاست خارجی توسط جمهوری اسلامی هستیم و بر این اساس مشاهده می شود که وزیر امور خارجه کشورمان دیدارها و رایزنی‌های متعددی با کشورهای همسایه حوزه خلیج فارس داشته است.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در واقع مقامات کشورمان در حوزه دیپلماسی تلاش کرده اند با رفع موانع و تسهیل امور، زمینه اجرای همکاری‌های مشترک دوجانبه و چندجانبه میان همسایگان جنوبی و ایران را رقم بزنند که امری قابل تامل است.

وی با بیان اینکه کشورهای حوزه خلیج فارس دارای اشتراکات مختلف فرهنگی و غیره هستند و بخش مهمی از جهان اسلام را تشکیل می دهند، ادامه داد: بر این اساس تشکیل مجمع گفتگو و همکاری با مشارکت همه این کشورها می تواند به شکل گیری نظمی نوین در منطقه و ایجاد پیمان های منطقه ای کمک کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ضمن یادآوری اینکه اقتصاد کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل موقعیت جغرافیایی استراتژیک به همدیگر گره خورده است، افزود: بیشترین میزان انرژی دنیا از خلیج فارس تامین می شود از این رو کشورهای واقع در این منطقه باید برای جلوگیری از هر نوع تنش و اختلاف، با همدیگر روابط نزدیک و منسجمی داشته باشند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره آماده بوده برای ارتقاء روابط با همسایگان پیشگام باشد، خاطرنشان کرد: در این راستا دیپلماسی پارلمانی نیز می تواند به عنوان مکمل سیاست خارجی کشورمان نقش اثرگذاری را ایفا کند لذا مجلس یازدهم برای تحقق محورهای دیپلماسی عمومی از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

منبع:خانه ملت 

انتهای پیام 

کد خبر 14943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =