کد خبر 15028
۱۳ تیر ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۷

عمویی:

عضویت ایران در شانگهای فرصتی برای تعامل بیشتر با کشورهاست

عضویت ایران در شانگهای فرصتی برای تعامل بیشتر با کشورهاست

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای را فرصتی برای تعامل بیشتر با اعضای آن همچون چین و روسیه ‌کشورهای آسیای میانه و هند و پاکستان عنوان کرد.

به گزارش نمایندگان، ابوالفضل عمویی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت: امروز با تکمیل روند عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای، عضویت ایران در این سازمان منطقه‌ای تکمیل و به رسمیت شناخته شد.

وی ادامه داد: سازمان همکاری شانگهای، ظرفیت‌های بسیار زیادی از جهت تعداد جمعیت اعضا و جی‌دی‌پی بالای مجموع اعضا دارد لذا این سازمان از شناخته شده‌ترین سازمان های همکاری منظقه ای است و می توان عضویت جمهوری اسلامی ایران را به عنوان فرصتی برای تعامل بیشتر با اعضای آن همچون چین و روسیه و ‌کشورهای آسیای میانه و هند و پاکستان بیان کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه گفت: سازمان همکاری شانگهای با رویکرد مقابله با تروریسم و همکاری‌های امنیتی و سیاسی تشکیل شد اما با توجه به ظرفیت اعضا، به سمت همکاری‌های اقتصادی و توسعه زیرساختی نیز گام برداشت به طوری که امروز شاهدیم در کنار اجلاس سران و وزرای خارجه، اجلاس وزرای ارتباطات و حمل و نقل و روسای بانک های مرکزی عضو سازمان برگزار می شود و اعضا درباره راه‌های توسعه همکاری با یکدیگر صحبت می کنند.

عمویی ادامه داد: عضویت ایران فرصت قابل توجهی به سیاست خارجی کشور می‌دهد تا همکاری های دو جانبه و چند جانبه خود را توسعه دهد؛ ما می توانیم از رهگذر همکاری‌های چند جانبه در این سازمان، در روندهای بین‌المللی تاثیر گذاشته و برای تقویت اقتصاد ملی خودمان استفاده کنیم. بر این اساس ایده‌هایی همچون استفاده از مکانیزم‌های تجاری غیرقابل تحریم غربی‌ها و استفاده از ابزار پول‌های ملی از جمله ایده هایی است که در سازمان همکاری های شانگهای به آن پرداخته می‌شود.

وی‌ در پایان ابراز امیدواری کرد که جمهوری اسلامی و وزارت خارجه با معرفی هماهنگ کننده ملی سازمان شانگهای، ظرفیت های کشور برای استفاده از ظرفیت‌های سازمان افزایش دهد. 

منبع:ایسنا

انتهای پیام 

کد خبر 15028

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =