کد خبر 15118
۱۹ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۲

بسطامی خبر داد

آغاز عملیات اکتشاف نفت از میدان چنگوله

آغاز عملیات اکتشاف نفت از میدان چنگوله

نماینده مردم ایلام در مجلس از آغاز عملیات اکتشاف در میدان نفتی چنگوله در این استان خبر داد و گفت: پیگیری‌های مستمر در راستای افتتاح فاز دوم میدان نفتی آذر نیز ادامه دارد.

به گزارش نمایندگان، علی‌اکبر بسطامی نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در بازدید از میادین نفتی چنگوله و آذر از آغاز اکتشاف نفت از میدان چنگوله با یک چاه اکتشافی و ۲ چاه توسعه‌ای خبر داد.

وی با اشاره به ظرفیت و دانش جوانان ایرانی در عملیات اجرایی آغاز به کار این میدان نفتی، گفت: اکتشاف نفتی میدان چنگوله در مرحله اول در عمق ۲ هزار و ۲۰۰ متری، با تکیه بر دانش جوانان ایرانی و به همت مهندسان داخلی، علیرغم سختی‌های فراوان با موفقیت صورت گرفت.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با ابراز رضایت از روند توسعه میدان نفتی مشترک آذر، افزود: توسعه میدان نفتی آذر، یکی از مطالبات اصلی استان در مسیر توسعه و دستیابی به اشتغال پایدار، در مرحله بهره برداری و واگذاری به شرکت ملی نفت مرکزی قرار دارد.

بسطامی از حفر ۱۸ چاه در میدان نفتی آذر خبر داد و یادآور شد: از این تعداد، یک چاه توصیفی و ۱۷ چاه توسعه ای است و در صورت موفقیت نیز به پنج چاه قابل ارتقاء خواهد بود.

وی اضافه کرد: توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله، در جلسات متعدد و همچنین پیگیری های مستمر با وزیر نفت، امروز شاهد آغاز اکتشاف نفت در چنگوله هستیم.

نماینده مردم حوزه شمال استان ایلام در مجلس شورای اسلامی از تداوم پیگیری‌ها در مسیر افتتاح فاز دوم میدان نفتی آذر خبر داد و گفت: ایجاد فرصت اشتغال برای نیروهای بومی، تامین منافع ملی، رونق اقتصادی و توسعه زیرساخت‌ها در استان ایلام از شاخص‌های بی نظیر طرح توسعه میدان نفتی مشترک آذر است.

بسطامی با تقدیر از اقدامات فرماندار مهران و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام در اجرای ماده ۴۷ مبنی بر جذب نیروهای بومی در میدان نفتی آذر، گفت: بسیاری از نیروهای شاغل در این میدان از جوانان بومی منطقه و استان هستند و این امر نشان‌دهنده اجرای صحیح قانون در این پروژه عظیم می‌باشد.

رئیس مجمع نمایندگان استان ایلام تاکید کرد: انجام مسئولیت‌های اجتماعی از دیگر مواردی است که باید مدنظر وزارتخانه و شرکت‌های نفتی و گازی مستقر در استان باشد، زیرا پرداخت حق مسئولیت‌های اجتماعی مطابق قانون، بسیاری از مشکلات استان را مرتفع خواهد کرد.

میدان نفتی چنگوله، یکی از میادین هیدروکربنی موجود در ساختمان زمین‌شناسی بلوک اناران در دماغه کوه‌های زاگرس، در امتداد مرز ایران و عراق و در قسمت جنوب غربی استان ایلام بین دو شهر مهران و دهلران بوده و سازند بنگستان میدان چنگوله، به عنوان دومین میدان مهم منطقه ایلام، به شمار می‌رود.

نفت درجای میدان چنگوله به میزان حدود ۴/۳ میلیارد بشکه و با درجه API حدود ۲۲ برآورد شده‌ است.

انتهای پیام

کد خبر 15118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =