کد خبر 15490
۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۲

خضریان در گفتگو با نمایندگان:

دولت مکلف است جهت افزایش حقابه ایران از رودخانه هیرمند، اقدام سیاسی لازم را به عمل آورد

دولت مکلف است جهت افزایش حقابه ایران از رودخانه هیرمند، اقدام سیاسی لازم را به عمل آورد

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی، گفت: بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۲ دولت مکلف است جهت تثبیت، استمرار و افزایش حقابه ایران از رودخانه هیرمند، اقدام سیاسی، اقتصادی و عمرانی لازم را در چهارچوب اعتبارات مصوب به عمل آورد.

علی خضریان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی نمایندگان، با اشاره به جلسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست کمیسیون متبوع خود در خصوص بررسی عملکرد دستگاه‌های مسئول پیرامون استحصال، تثبیت و استمرار حقابه ایران از رودخانه هیرمند، گفت: در نشست امروز استاندار استان سیستان و بلوچستان، معاونین وزارتخانه‌های امور خارجه و نیرو، مسئولین وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان استان سیستان و بلوچستان حاضر بودند.

وی ادامه داد: بر اساس بخشی از بند "د" تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ دولت مکلف است جهت تثبیت، استمرار و افزایش حقابه ایران از رودخانه هیرمند، اقدام سیاسی، اقتصادی و عمرانی لازم را در چهارچوب اعتبارات مصوب به عمل آورد.

وزارت امور خارجه موظف است گزارش عملکرد این موضوع را هر سه ماه یک بار به کمیسیون‌های امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی و کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی افزود: پس از ارائه توضیحات از سوی مسئولین مربوطه مقرر شد وزارت نیرو طی ۲ هفته و وزارت امور خارجه نیز طی یک ماه آینده برنامه‌ها و سیاست‌های عملیاتی خود را به منظور تثبیت، استمرار و افزایش حقابه ایران از رودخانه هیرمند ارائه کنند.

خضریان با بیان اینکه مراحل ساخت سد ماشکید سراوان از سال ۹۶ آغاز شده اما متأسفانه به دلیل کمبود منابع متوقف شده، گفت: به دلیل نبود این سد سالانه بیش از یک میلیارد متر مکعب روان آب از کشور خارج می‌شود. در حالی که می‌توان با استفاده از آن بخش زیادی از مشکل کم آبی منطقه را برطرف کرد، بر همین اساس مقرر شد نشستی با حضور مسئولین وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه و مسئولین استانی در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس برگزار شود.

انتهای پیام

کد خبر 15490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =