کد خبر 17133
۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۹

جدیدترین کپسول زیستی ایران با پرتابگر بومی سلمان با موفقیت پرتاب شد + فیلم

جدیدترین کپسول زیستی ایران با پرتابگر بومی سلمان با موفقیت پرتاب شد + فیلم

جدیدترین کپسول زیستی ایران با پرتابگر بومی سلمان با موفقیت به ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری پرتاب شد.

به گزارش نمایندگان، در راستای عزم دولت مردمی سیزدهم برای احیا بخش‌های مختلف صنعت فضایی کشور و تثبیت دانش کسب شده در حوزه زیست فضایی، ساعاتی پیش جدیدترین کپسول زیست فضایی کشورمان با پرتابگر بومی سلمان، با موفقیت پرتاب شد.
این کپسول زیستی محموله علمی، پژوهشی و فناورانه در راستای تحقق نقشه راه طرح اعزام انسان به فضا است که به منظور توسعه و اکتساب فناوری‌های مورد نیاز در این راستا، به ارتفاع 130 کیلومتری از سطح زمین پرتاب و با موفقیت بازیابی شد.
با پرتاب موفق این کپسول 500 کیلوگرمی که به سفارش سازمان فضایی ایران و توسط پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ساخته شده، توسعه فناوری های مختلف طرح اعزام به فضا شامل پرتاب، بازیابی، سامانه‌های کنترل سرعت و سپر ضربه گیر، طرح آیرودینامیک کپسول و چتر، سامانه‌های مربوط به کنترل و پایش شرایط زیستی و ... با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفت.
پرتابگر این کپسول که سلمان نام دارد هم اولین نسخه از این کلاس پرتابگرهاست که قابلیت پرتاب کپسول‌های زیستی با وزن نیم تن را داراست و ویژگی های متعدد و پیشرفته‌ای در حوزه پیشران، آیرودینامیک و کنترل داشته و توسط سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع ساخته شده و تماما بومی است.

انتهای پیام

کد خبر 17133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =