کد خبر 17530
۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۳

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس:

در روزهای آلوده خودروهای پاک‌تر اجازه تردد داشته باشند

در روزهای آلوده خودروهای پاک‌تر اجازه تردد داشته باشند

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: زوج و فرد کردن خودروها در روزهای آلوده هیچ توجیه محیط زیستی ندارد و می‌توان به جای این کار در روزهای آلوده صرفا خودروهای پاک‌تر اجازه تردد داشته باشند.

به گزارش نمایندگان، سمیه رفیعی با بیان این که یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا در زمان اوج آلودگی کاهش تردد خودروهاست، بیان کرد: در زمان تدوین راهکارهای تحقق این امر، راحت‌ترین کار یعنی نصف کردن تردد خودروها و اجرای طرح زوج و فرد دیده شده بود ولی راهکارهای مقابله با آلودگی هوا در شرایط اضطراری آلودگی هوا باید به روز شود.

وی در ادامه اظهار کرد: اکنون که محدوده طرح ترافیک و آلودگی هوا از طریق مکانیزه کنترل می‌شود و بانک اطلاعات خودروها و میزان آلایندگی آنها موجود است باید راهکار جایگزین زوج و فرد که توجیه محیط زیستی هم داشته باشد جایگزین شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به عنوان مثال می‌توان تردد خودروهای هیبریدی یا خودروهایی که معاینه فنی برتر دارند در روزهای آلوده مجاز باشند که بدین ترتیب هم انگیزه خرید خودروهای پاک‌تر و کم مصرف تر بیشتر می‌شود و هم هدف قانونگذار برای کاهش بار آلایندگی و تردد خودروهای پاک‌تر محقق می‌شود.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در ادامه تاکید کرد: در عین حال انتظار داریم خودروسازان هم به سمت تولید خودروهای پاک‌تر و کم آلاینده‌تر پیش روند و هم اولویت واردات خودرو چه خودروهای نو و چه دست دوم با خودروهای هیبریدی و برقی و دارای استاندارد بالاتر آلایندگی باشد.

رفیعی افزود: دولت و وزارت صمت نیز باید با کاهش و صفر کردن تعرفه واردات قطعات مصرفی خودروهای برقی و هیبریدی نظیر باتری و تعرفه برق تحویلی، انگیزه متقاضیان را افزایش دهد. فراکسیون محیط زیست مجلس نیز آمادگی دارد در این حوزه ضمن حمایت از دولت در صورت لزوم نسبت به اصلاح قوانین اقدام کند.

انتهای پیام

کد خبر 17530

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =