کد خبر 18119
۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۲

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان عنوان کرد

تأیید صلاحیت ۷۱ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان انتخابات مجلس شورای اسلامی استان زنجان

تأیید صلاحیت ۷۱ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان انتخابات مجلس شورای اسلامی استان زنجان

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان گفت: ۲۶۷ نفر در حوزه‌های ۴ گانه استان برای رقابت در انتخابات مجلس شورای اسلامی تأیید صلاحیت شده‌اند که ۷۱ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان را شامل می‌شود.

به گزارش نمایندگان، ابوالفضل رفیعی امروز (شنبه ۲۱ بهمن‌ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه استان زنجان، اظهار کرد: در خصوص انتخابات مجلس خبرگان، در ابتدا ۱۰ نفر برای انتخابات ثبت‌نام کرده بودند که از بین آن‌ها دو نفر انصراف داده و افراد دیگر نیز تأیید نشدند، با درخواست تجدید نظر که تعدادی از داوطلبان اعتراض کردند، یک نفر از داوطلبان تأییدصلاحیت و فردی دیگر نیز از قم به استان زنجان انتقال یافت و انتخابات مجلس خبرگان نیز همزمان با مجلس شورای اسلامی با حضور دو کاندیدا در ۱۱ اسفند در استان زنجان برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه تبلیغات کاندیدای مجلس خبرگان از ۲۵ بهمن‌ماه شروع شده و به مدت ۱۵ روز یعنی تا روز قبل رأی‌گیری یعنی ۸ صبح ۱۰ اسفندماه ادامه خواهد داشت، همچنین امکان تغییر حوزه نیز تا ۲۲ بهمن‌ماه وجود دارد، افزود: برای انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز ۳۷۵ نفر از استان زنجان ثبت‌نام کرده بودند که بعد از انصراف، عدم احراز شرایط و ... در مجموع ۲۶۷ نفر در حوزه‌های ۴ گانه استان تأیید صلاحیت شدند. نهایتا از میان این تعداد که توسط شورای نگهبان تأیید شد ۲۳۹ نفر را آقایان و ۲۸ نفر را بانوان تشکیل می‌دهند. طبق آمار ۷۱ درصد افراد تأیید صلاحیت شدند که این آمار نسبت به انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی که ۵۱ درصد بود ۲۰ درصد رشد داشت.

این مسئول تصریح کرد: داوطلبان تأیید شده ۱۵۲ نفر از حوزه زنجان و طارم است که ۱۳۶ نفر آن را آقایان و ۱۶ نفر را بانوان تشکیل می‌دهند، در این حوزه ۷۶ نفر برای هر کرسی رقابت خواهند کرد. در حوزه ابهر، خرمدره و سلطانیه نیز ۴۲ نفر رقابت دارند که ۳۵ نفر را آقایان و ۷ نفر را بانوان تشکیل می‌دهند. ۴۶ نفر نیز در حوزه ماهنشان و ایجرود رقابت خواهند کرد که ۴۴ نفر را آقایان و ۲ نفر را بانوان تشکیل می‌دهند. همچنین در حوزه انتخابی خدابنده نیز ۲۷ نفر رقابت کننده وجود دارد که ۲۴ نفر را آقایان و ۳ نفر را بانوان تشکیل می‌دهند. همچنین میانگین رقابت برای کرسی‌های استان ۵۳.۴ درصد است.

رفیعی با بیان اینکه در بین داوطلبان استان ۶ نفر انصرافی، ۸ نفر عدم وجود شرایط لازم، ۶۴ نفر عدم تأیید و ۱۱ نفر عدم احراز وجود داشت و ۶ نفر نیز توسط شورای نگهبان عدم تأیید و عدم احراز شدند که این ۶ نفر می‌توانند به مدت ۳ روز اعتراض کنند و بعد از اعلام تجدیدنظر لیست نهایی کاندیداهای مجلس شورای اسلامی یک اسفندماه اعلام می‌شود، ادامه داد: تبلیغات داوطلبان مجلس از بامداد سوم اسفند شروع و تا صبح روز ده اسفند ادامه خواهد داشت. امکان انصراف نامزدها نیز در سال‌جاری جزو موارد قانون جدید انتخابات بوده و طبق آن نامزدها تا ۷۲ ساعت قبل از روز رأی امکان انصراف دارند. همچنین چارچوب قانونی تبلیغات در فضای مجازی و حقیقی نیز مشخص و دستورالعمل آن نیز اطلاع رسانی شده است.

تبلیغات مجازی با مرجعیت دامنه‌های ایرانی انجام شود

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان با بیان اینکه تبلیغات مجازی به عنوان ستاد مجازی باید با مرجعیت دامنه‌های ایرانی انجام شود و تبلیغات مجازی و حقیقی داوطلب، احزاب و طرفداران باید در چارچوب قانونی و مهلت قانونی انجام شود، گفت: طبق ماده ۶۱ قانون انتخابات استفاده از امکانات دستگاه‌های اجرایی، امکانات عمومی و دولتی که در اختیار دستگاه‌ها است تسهیل و چگونگی استفاده از آن‌ها مشخص است. در صداوسیما نیز ۴ کانال برای این منظور راه‌اندازی شده است و پس از فراخوان برای ثبت‌نام و ارائه برنامه‌های تلویزیونی ضبط شده است که تا به امروز برای تولید برنامه تلویزیونی در حوزه انتخابی زنجان و طارم ۴۹ نفر، حوزه انتخابی ابهر، خرمدره و سلطانیه ۱۲ نفر، حوزه خدابنده ۱۸ نفر وحوزه ماهنشان و ایجرود نیز ۱۴ نفر ثبت‌نام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه امکانی در صداوسیما ایجاد شده و امکان مناظره بین نامزدها فراهم شده و طبق این ۳۵ نفر در حوزه انتخابی زنجان و طارم، ۷ نفر در حوزه ابهر، خرمدره و سلطانیه، ۱۴ نفر خدابنده و ۱۱ نفر حوزه انتخاباتی ماهنشان و ایجرود که در مجموع ۶۷ نفر هستند برای مناظرات در سطح استان ثبت‌نام کرده‌اند، عنوان کرد: استفاده از امکانات باید منطبق با دستورالعمل‌ها و قانون باشد و در استفاده از امکانات عدالت مسئله مهمی است تا همه کاندیدها از امکانات برای معرفی خود استفاده کنند.

این مسئول به اهمیت توجه به تامین زیرساخت‌های فنی در برگزاری انتخابات اشاره کرد و یادآور شد: طبق توافق شورای وزارت کشور برخی از محل‌ها و شهرها برای انتخابات تمام الکترونیکی انتخاب شدند که در استان ما نیز انتخابات تمام الکترونیکی نیز وجود خواهد داشت و در این رابطه تلاش شده است، زیرساخت‌های لازم فراهم شود. همچنین ۷۷۲ شعبه برای انتخابات تمام الکترونیک انتخاب شده است. در استان زنجان ۴۵۷ شعبه ثابت و ۳۱۵ شعبه سیار تدارک دیده شده است. نقاط رأی‌گیری استان نیز ۱۴۳۸ نقطه است. همچنین همه عوامل اجرایی، اعضای شعب و نمایندگان فرماندار تعیین شده و درحال آموزش آن‌ها هستیم.

حدود ۴۰ نفر رأی اولی در استان زنجان

رفیعی با بیان اینکه تمرکزمان بر روی سلامت انتخابات، مشارکت حداکثری و فراهم کردن زمینه مشارکت و ایجاد فضای رقابتی است، گفت: رأی تک تک مردم و تک تک کاندیداها به عنوان امانت است. به همین منظور ۷۱۲۵ نفر در شعب برگزاری حضور خواهند داشت و در مجموع بیش از ۱۱ هزار نفر در استان برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات دخیل خواهند بود. همچنین براساس برآورد داده‌ها امسال رأی اولی‌های استان نیز حدود ۴۰ هزار نفر خواهد بود.

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان خاطرنشان کرد: یکی از ابتکارات این دوره از انتخابات تعرفه رأی بود که برگه انتخابات خبرگان و مجلس یک برگه است و در یک قسمت خبرگان و یک قسمت نام کاندیدای مورد نظر مجلس شورای اسلامی نوشته شده و هر دو در صندوق های جداگانه قرار می‌گیرند. همچنین در انتخاب شعب نیز بهترین نقطه‌ای که در روستا آنتن‌دهی دارد انتخاب شده است.

انتهای پیام

کد خبر 18119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =