کد خبر 18830
۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۵

قالیباف مطرح کرد؛

بررسی جداول بودجه برای اولین بار در تاریخ مجلس در صحن!

بررسی جداول بودجه برای اولین بار در تاریخ مجلس در صحن!

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اولین بار است در تاریخ مجلس شورای اسلامی تک تک جداول بودجه در صحن علنی بررسی می‌شود.

به گزارش نمایندگان، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس در پاسخ به تذکر زنگنه نماینده تربت حیدریه در انتقاد از روند بررسی جداول لایحه بودجه ۱۴۰۳ در کمیسیون تلفیق گفت: اگر نقدی هم دارید آن را منصفانه بیان کنید. در ۴۰ و اندی سال گذشته چه زمانی جداول بودجه در صحن مجلس بررسی شده و نمایندگان تک به تک به جداول رأی داده‌اند که شما امروز می‌فرمایید غیرشفاف‌ترین بودجه است؟.

وی با تاکید بر اینکه نباید به مجلس ظلم شود، گفت: هیچ زمانی تک تک نمایندگان جداولی مصوب در بودجه را نمی‌دیدند. پس در تاریخ مجلس شورای اسلامی نخستین بار است که مجلس یازدهم جداول را به رای نمایندگان گذاشته است، از طرف دیگر می‌گویند هیأت رئیسه به مجلس بها نمی دهد؛ مهم‌ترین بها همین اقدام است. البته مجلس این تصمیم را گرفت و هیأت رئیسه نیز با آن همراهی کرد. برخی از دوستان نیز با این اقدام که جداول در صحن بررسی شود مخالف هستند و در حال حاضر پیشنهاد اصلاح مجدد این موضوع مطرح شده است. بنابراین از واژه غیرشفاف استفاده نکنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بخش مربوط به احکام و تبصره‌ها تصویب شده و به قانون تبدیل شده است. جداول بر اساس احکام تنظیم شده است با این وجود من امروز به صورت خاص گزارش را نگاه می‌کنم که اگر اشکالی وجود داشته باشد این نقد را برطرف کنیم.

زنگنه: امسال اوج غیرشفاف بودن بودجه است

محسن زنگنه نماینده تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی در تذکر خود گفت: بر اساس گفته رئیس مجلس نمایندگان تا ساعت ۲۳ امشب فرصت طرح پیشنهاد در جداول بودجه را دارند حال اینکه کمیسیون تلفیق اصل گزارش را ارائه نکردند و ما باید در خلاء پیشنهاد دهیم. نباید برخورد با مجلس به گونه‌ای باشد که بعدها اگر کسی خواست خلاف آیین‌نامه اقدامی انجام دهد، زبان ما بسته باشد. در فایل مربوط به گزارش فقط نوشته شده مبلغ پیشنهادی کسر می‌شود و اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس ماده ۱۸۲ آیین‌نامه داخلی کمیسیون تلفیق باید گزارش را به نمایندگان ارائه دهد اما با این شرایط ما چگونه می‌توانیم پیشنهادات خود را مطرح کنیم؟ امسال اوج غیرشفاف بودن بودجه است. هدف از اصلاح آیین‌ نامه اشراف نمایندگان به جداول بودجه بود اما اکنون ما جدولی نمی‌بینیم و نمی‌دانیم کمیسیون تلفیق چه اقدامی انجام داده است؟ خواهش می‌کنم به دوستان تذکر دهید در ساعات باقی مانده فایل جداول را برای نمایندگان ارسال کنند تا ما بدانیم چه اتفاقی در تلفیق رخ داده است.

حاجی بابایی: جداول بودجه شفاف است

حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه نیز در این باره گفت: گاهی گفته می‌شود که مجلس را عده‌ای تضعیف می‌کنند اما نیازی به این تضعیف‌ها نیست، ما خودمان در داخل این کار را می‌کنیم. آنچه که تلفیق تصویب کرده است شفاف بوده و درباره ریال به ریال آن پاسخگو هستیم و به کسی اجازه ورود ندادیم.

وی افزود: همه اعداد و ارقام شفاف است و برای اولین بار کاری انقلابی در خصوص جداول انجام شد. آقای زنگنه باید در برابر تهمتی که به مجلس زدند پاسخگو باشند چرا که اظهارات ایشان بی انصافی بود و حتی جداول را هم ندیده‌اند.

حاجی بابایی تاکید کرد: جداول تحویل شده و نمایندگان بدانند صفر تا صد آن در اختیار شما قرار می گیرد و همه آن ها در اختیار هیات رئیسه قرار گرفته و در خصوص ریال به ریال آن اگر کسی حرف و حدیث و مطلبی دارد می تواند مطرح کند و تلاش می‌کنیم عین صداقت برای شما عمل کنیم.

 دولت لایحه بودجه ۱۴۰۳ را در دو بخش به مجلس تقدیم کرد؛ بخش اول شامل ماده­ واحده مشتمل بر احکام مورد نیاز برای اجرای بودجه کل کشور، سقف منابع بودجه عمومی دولت به تفکیک درآمدها و واگذاری دارایی­‌های سرمایه‌­ای و مالی و اجزای اصلی آن‌ها، ترازهای عملیاتی، سرمایه‌­ای و مالی بودجه عمومی دولت و فروض برآورد منابع و مصارف بودجه بود، که در پایان سال ۱۴۰۲ به تصویب مجلس رسید

بخش دوم لایحه بودجه ۱۴۰۳ درباره جداول تفصیلی شامل ارقام بودجه نیز یکشنبه ۱۹ فروردین اعلام وصول شد و در دستور کار قرار گرفت.

انتهای پیام

کد خبر 18830

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =