کد خبر 19418
۱۰ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۸

صحرایی:

راه اصلاح کشور از اصلاح معلمین می‌گذرد

راه اصلاح کشور از اصلاح معلمین می‌گذرد

وزیر آموزش و پرورش گفت: برای اصلاح تمام امور کشور راهی جز اصلاح معلمان نداریم.

به گزارش نمایندگان، رضامراد صحرایی در جریان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و بررسی تدابیر اتخاذ شده برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ بیان کرد: به ۱۶۰ همت برای نوسازی در آموزش و پرورش نیاز داریم. دولت شهید رئیسی ایران را به کلاس درس تبدیل کرد. متوسط روزی ۸ مدرسه در کشور ساخته شد. بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تجهیزات آموزشی اختصاص دادیم. دولت باید از خیرین جلو بیفتد.

وی ادامه داد: امروز ۸۰۰۰ پروژه از مدارس درحال ساخت داریم. شهید رئیسی به امور پرورشی اعتقاد داشت. روزی ۱۲.۷ بودجه کشور در آموزش و پرورش غیرپرسنلی بوده است و با این وجود توانستیم تحول ایجاد کنیم. سند تحول بنیادین گره گشای مشکلات کشور بوده است و غیر از دغدغه این موضوع روزی را سپری نکردیم و مورد تشویق رهبری نیز قرار گرفتیم. تمام دستگاه ها و کشور نسبت به این سند مسئولیت دارد. نقشه راه را بعد از ۱۲ سال به تصویب شورای انقلاب فرهنگی رساندیم. دغدغه‌های شما نمایندگان با دغدغه وزیر آموزش و پرورش تفاوتی ندارد.

صحرایی خاطرنشان کرد: برای این سند نگاشت گفتمانی و رسانه‌ای تهیه کردیم. مدرسه‌های در مسیر تحول را طراحی کردیم تا فاصله سند تا تحقق آن کم شود. برنامه هفتم پیشرفت کشور نیز طراحی شد و در ماده ۸۸ امور پیشرفت کشور را طراحی کردیم. تراکم در کلاس‌های درس به دلیل مهاجرت‌هاست که باید فکری جدی درباره آن کنیم. در برخی کلاس‌ها تعداد اتباع از دانش آموزان دیگر بیشتر شده است.

وی ادامه داد: پیش از انقلاب به ازای هر دانش آموز کمتر از دو متر جا داشتیم. امروز بیشتر از پنج متر و ۲۲ سانت جا داریم. عدالت حکم می‌کند برخی از شهرها و استان‌ها را بیشتر یاری کنیم.رتبه بندی در قانون ۳۸ همت برایش پیش بینی شد اما اجرای آن بیش از ۵۰ همت بودجه می‌خواست‌. ۲۶ درصد میانگین حقوق معلمان افزایش پیدا کرد. عجله نکنیم، قانون رتبه‌بندی در درجه اول اصلاح رتبه‌بندی معلمان بود. در آموزش و پرورش غیر از معلم چیزی نداریم و گاهی این معلم‌ها تبدیل به مدیر می‌شوند.

صحرایی با اشاره به این که آیین‌نامه مسیر رشد معلمین در قانون رتبه بندی پیش بینی شده است، عنوان کرد:  رتبه‌بندی افتخار دولت سیزدهم و مجلس است و در اجرا نمره کمتر از ۱۵ نمی‌گیرد. صبور باشیم تا نتایج آن را به خوبی ببینیم. این دولت با اهتمام به مسئله پرورشی کار خود را شروع کرد. طرح شهید رئیسی مکان های ورزشی و احیای اردوگاه‌ها را در دستور کار داشت. برای مدیران مدارس برنامه تحولی و تربیتی ویژه گذاشته‌ایم. امروز ۱۹ هزار مربی تربیتی و پرورشی گرفته‌ایم. نهضت مدرسه‌سازی همچنان ادامه دارد. باید قانون اساسی را اجرا کنیم. احیای نظام تربیت و تعلیم معلم کشور در دستور کار قرار گرفته است. ظرفیت دانشگاه فرهنگیان افزایش قابل توجهی داشته است.  دانشگاه فرهنگیان مرکز ثقل آموزش و پرورش است.

وی بیان کرد: سندی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کردیم تا تربیت معلم را مورد توجه جدی قرار دهد. برای اصلاح تمام امور کشور راهی جز اصلاح معلمان نداریم. دانشگاه فرهنگیان برای تمام کشور است نه بخش خاصی.  مدارس سمپاد اصلاح شده است و برای آن یک برنامه دقیق در نظر گرفته‌ایم.  سازمان تربیت کودک استقرار پیدا کرده است و آیین نامه آن در حال تدوین است. کاستی‌های موجود در آموزش و پرورش برای حال حاضر نیست بلکه ماحصل سال‌های گذشته است.  در رتبه‌بندی هیچ چیزی مطابق قانون جا نمانده است.  معلمین فعلی باید ضریب اشتغال مثبتشان با اصلاح حق التدریس افزایش پیدا کند.

وزیر آموزش و پرورش در پایان تاکید کرد: نیروی خرید خدمات فقط از طریق قرارداد معین شدن آنان اصلاح خواهد شد. قانون راهی جز استخدام رسمی ندارد. در مورد کنکور من مجری قانون هستم.  متاسفانه نظام تعلیم و تربیتمان به مرحله فروپاشی رسیده بود. باید مسئله کنکور را اصلاح کنیم. امروز نتیجه اجرای یکساله مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که افراد مناطق محروم نیز در دانشگاه‌های خوب درس می‌خوانند.

انتهای پیام

کد خبر 19418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =