کد خبر 6477
۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۸

مرکز پژوهش های مجلس:

در فروردین ماه ۱۴۰۱ نرخ رشد ماهیانه قیمت فعالیت های صنعتی بورسی ۳/۴واحد درصد افزایش یافته است

پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در فروردین ماه ۱۴۰۱ در بخش صنعت و معدن
در فروردین ماه ۱۴۰۱ نرخ رشد ماهیانه قیمت فعالیت های صنعتی بورسی ۳/۴واحد درصد افزایش یافته است

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در فروردین ماه ۱۴۰۱ در بخش صنعت و معدن پرداخت.

به گزارش نمایندگان ما، دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در فروردین ماه ۱۴۰۱ در بخش صنعت و معدن پرداخت.

در این گزارش آمده: تحلیل روند رشد بخش صنعت از جنبه های مختلف، عاملی کلیدی در تحلیل های خُرد و کلان اقتصادی و یکی از ارکان تصمیم گیری در حوزه اقتصاد است. شاخص تولید بخش صنعت به دلیل تأثیر نوسانات سطح فعالیت صنعت بر بخش های دیگر اقتصاد، به عنوان یک شاخص مهم اقتصادی کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد. مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به صورت ماهیانه شاخص تولید، فروش و قیمت شرکت های بورسی را محاسبه می کند. اهمیت این شاخص به روز، برای اقتصاد ایران که تحولات زیادی دارد بیشتر خواهد بود، چراکه بازخورد شوک های وارده به اقتصاد ایران و واکنش های سیاستگذاران باید در تواتر کمتر از فصل مورد رصد قرار گیرد؛ این درحالی است که آمار رسمی بخش حقیقی به صورت فصلی و با تأخیر ارائه می شود.

در این گزارش ذکر شده: طی فروردین ماه ۱۴۰۱، شاخص تولید شرکت های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۰/۱ درصدی و نسبت به ماه قبل با کاهش ۲/۷ درصدی مواجه شده است. در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۹ رشته فعالیت افزایش در شاخص تولید و ۶ رشته فعالیت کاهش در شاخص تولید داشته اند. رشته فعالیت های «ماشین آلات و تجهیزات» و «فلزات پایه» با اختلاف چشمگیر بیشترین سهم را در افزایش شاخص تولید نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته فعالیت های «غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر»، «خودرو و قطعات» و «شیمیایی (بجز دارو)» بیشترین سهم را در کاهش شاخص تولید داشته اند. همچنین شاخص تولید شرکت های معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱۳/۹ درصدی و نسبت به ماه قبل با کاهش ۱۰/۷ درصدی مواجه شده است.

در بخش دیگری از این گزارش می خوانیم: طی فروردین ماه ۱۴۰۱، شاخص فروش شرکت های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱/۸درصدی و نسبت به ماه قبل با کاهش ۲۶/۲ درصدی مواجه شده است. در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹ رشته فعالیت افزایش در شاخص فروش و ۶ رشته فعالیت کاهش در شاخص فروش داشته اند. رشته فعالیت های «تجهیزات برقی» و «کاشی و سرامیک» بیشترین سهم را در افزایش شاخص فروش نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته فعالیت های «غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر»، «ماشین آلات و تجهیزات» و «سایر کانی های غیرفلزی» بیشترین سهم را در کاهش شاخص فروش داشته اند. همچنین شاخص فروش شرکت های معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۱۰/۷درصدی و نسبت به ماه قبل با کاهش ۴۴/۵ درصدی مواجه شده است.

در این گزارش تصریح شده: در فروردین ماه ۱۴۰۱ شاخص تولید رشته فعالیت غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر برمبنای شرکت های بورسی، نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۲۴ درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۳۱ درصدی داشته است. همچنین شاخص فروش آن نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۱۸/۴درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۲۹/۸درصدی داشته است. عمده دلیل کاهش شاخص تولید و فروش این رشته فعالیت به دلیل کاهش شدید تولید و فروش روغن خوراکی در فروردین ماه ۱۴۰۱ بوده است.

در این گزارش تاکید شده: در فروردین ماه ۱۴۰۱ نرخ رشد ماهیانه قیمت فعالیت های صنعتی بورسی ۳/۴واحد درصد افزایش یافت، رشد نقطه به نقطه آن به ۳۲/۷ درصد رسید و همچنین، میانگین سالیانه شاخص قیمت ۷۸/۵ درصد افزایش یافته است.

انتهای پیام

کد خبر 6477

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =