کد خبر 6778
۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳

یادداشت؛

تأملی در چرایی انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری جمهوری اسلامی/ ایشان فردی جامع الشرایط هستند و بر عرصه های گوناگون اشراف دارند

تأملی در چرایی انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری جمهوری اسلامی/ ایشان فردی جامع الشرایط هستند و بر عرصه های گوناگون اشراف دارند

در چرایی اهمیت نعمت ولایت رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای همین بس که علی رغم توطئه ها مختلف دشمنان اسلام و ایران در سی و هفت سال گذشته و طوفانها و گردبادهای سهمگین، توانسته است بر آرمان امام و شهدا وفادار و ثابت و استوار بماند و کشتی این نظام مقدس را همچنان برقرار و به سمت اهداف آن به پیش برد.

به گزارش نمایندگان ما، علی شعبانی کارشناس مسائل سیاسی به مناسبت سی و سومین سالگرد انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای به رهبری انقلاب اسلامی دلنوشته ای را منتشر کرد.  متن این یادداشت به شرح زیر است:

بسمه تعالی
وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّکَ فَحَدِّثْ (سوره الضحی آیه ۱۱)
امام صادق علیه السلام در تفسیر آیه شریفه وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّکَ فَحَدِّثْ می فرمایند: مَعناهُ فحَدِّثْ بما أعطاکَ اللّه ُ و فَضَّلَکَ و رَزَقَکَ و أحسَنَ إلَیکَ و هَداکَ (تفسیرمجمع البیان) معنای آیه این است که آنچه را خداوند به تو عطا فرموده و برتری‌ای که به تو بخشیده و آنچه را که به تو روزی کرده و احسانی که به تو نموده و هدایتی را که ارزانیت داشته است برای مردم بازگو کن.

به حکم قرآن کریم و سنت و سیره معصومین علیهم السلام در این یادداشت می خواهم بزرگترین نعمت الهی که خداوند به ما ملت ایران ارزانی داشته را بازگو کنم. نعمت ولایت و رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای بی تردید از بزرگترین نعمت های الهی است که خداوند متعال در این عصر و جهان معاصر به ما عطا فرموده است و شکر این نعمت و بیان آن هر دو از وظایفی است که خدای متعال بر ما تکلیف فرموده است.

بخاطر دارم در ایام غمبار خرداد ۱۳۶۸ بعد از آن که خبر ارتحال امام عظیم الشأن و پیشوای بزرگ انقلاب اسلامی و بیداری جهانی را شنیدم بین دو غم بزرگ ذهنم در خلجان و غلیان بود؛ از یکسو فراغ امامی که صادقانه عاشقش بودیم و از سوی دیگر غم خالی بودن جای امام و نگرانی برای ادامه راه انقلاب اسلامی تا ظهور دولت مهدوی. با خدا نجوا می کردم که خدایا پس از روح خدا سرنوشت این کشور و این انقلاب چه می شود و ثمره خون هزاران شهید در دوران مبارزه و دوران انقلاب و جنگ تحمیلی چگونه حفظ خواهد شد؟ غافل از آنکه هم آن پیر سفر کرده و هم دست پر قدرت تقدیر الهی سکان این انقلاب را به خلف صالح و بی مانند او خواهد سپرد تا این نهضت با پرچمداری او ان شاء الله بدست صاحب و مولایمان حضرت بقیت الله الاعظم ارواحنا فداه سپرده شود.

در روز قیامت طبق آیه شریفه از نعمت بزرگ خدا (که طبق روایات ولایت اهل بیت علیهم السلام است) سؤال خواهد شد («ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ یوْمَئِذٍ عَنِ النَّعیمِ» تکاثر/۸) اما به نظر در روز جزا سوال از نایب امام زمان و ولی امر مسلمین در دوران غیبت هم می تواند از مصادیق نعیم باشند چرا که امام راحل در کتاب ولایت فقیه در تفسیر پاسخ امام زمان به اسحاق بن یعقوب (مبنی بر اینکه در رویدادهای زمانه، به راویان حدیث ما رجوع کنید. آنان، حجت من بر شمایند و من، حجّت خدا بر آنانم».) می نویسند که فقها از طرف امام (علیه‌السلام) حجت بر مردم هستند. همه امور و تمام کارهای مسلمین به آنان واگذار شده است. در امر حکومت، تمشیت امور مسلمین، اخذ و مصرف عواید عمومی، هر کس تخلف کند، خداوند بر او احتجاج خواهد کرد.  

در اثبات این مدعا به سخنان مرحوم علامه مصباح یزدی اشاره می کنم که می فرمود: من به یقین رسیدم که ایشان (امام خامنه ای) اقرب به معصوم است و فاصله ایشان با معصومین به مراتب کمتر از بقیه مراجع است و اگر در قبال این مساله قصور کنیم فردای قیامت محاکمه خواهیم شد. مرحوم آیت الله فاطمی نیا هم می فرمودند: هرکس کوچک‌ترین حرفی در تضعیف مقام رهبری بزند، هرکس اندیشه‌ای داشته باشد که ضد مقام رهبری باشد، خدا او را نخواهد بخشید.

در چرایی اهمیت نعمت ولایت رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای همین بس که علی رغم توطئه ها مختلف دشمنان اسلام و ایران در سی و هفت سال گذشته و طوفانها و گردبادهای سهمگین، توانسته است بر آرمان امام و شهدا وفادار و ثابت و استوار بماند و کشتی این نظام مقدس را همچنان برقرار و به سمت اهداف آن به پیش برد.

کیست که نداند با آغاز حمله صدام به کویت و در حالی که ما در حال تلاش برای آواربرداری از خسارتهای سهمگین جنگ تحمیلی بودیم، برخی از سرمداران جریان چپ (که اکنون اصلاح طلب نامیده می شوند) با جدیت خواستار همراهی و کمک ایران به صدام در جنگ خلیج فارس بودند و او را خالد بن ولید می دانستند. و اگر نبود تصمیم حکیمانه رهبر معظم انقلاب کشور ما درگیر جنگی بی ثمر با خسارات و تلفات سنگین می شد.

بخاطر بیاوریم زمانی که سال ۸۰ و بعد از حمله ائتلاف غربی به افغانستان (به‌رهبری آمریکا)، سازمان منحله مجاهدین انقلاب خواستار همکاری با طالبان شدند و با درایت رهبری بود که ورطه جنگ اقوام و طوایف در افغانستان نیفتادیم و بار دیگردر سال۱۴۰۰ نیز با فرار آمریکا از افغانستان و حاکمیت طالبان در این کشور همین گروه ها بار دیگر اصرار بر مقابله ایران با طالبان در افغانستان داشتند در حالی که تقریبا اکثر اقوام و گروه های افغانی به مقابله با طالبان برنخواسته بودند و باز هم تدبیر رهبر معظم انقلاب مانع از نبردی بی حاصل برای جمهوری اسلامی شد.

کدام رهبر و رئیس حکومت را در جهان سراغ دارید که تا این اندازه به امور نظامی و دفاعی اشراف داشته باشد و عامل اصلی پیشرفت بی نظیر در صنایع دفاعی از جمله موشکهای دور برد، پهپاد، هواپیمای جنگده و ... باشد بگونه ای که تدابیر ایشان موجب شده تا امروز قدرت بازدارندگی دفاعی ما در مقابل این همه دشمن پلید و بی رحم بی نظیر باشد و همین بازدارندگی، ایران را به کشوری با امنیت بی نظیر در سطح منطقه و جهان تبدیل کند.

اگر نبود تدبیر رهبر فرزانه مان که که مقابله با داعشیان خون آشام را در مناطقی که جولان می دادند (سوریه و عراق و ...) دنبال کنیم، چه بسا امروز در شهر و دیارمان شاهد جنایات هولناک آنها می بودیم.

آیا در جهان سیاست رهبری را می شناسید تا این اندازه اهل مطالعه در تمامی زمینه ها باشد؟

کجای این دنیای پهناور سراغ دارید رهبری را که اینگونه جمع اضداد باشد: هم ادیب و شاعر باشد و هم فرماندهی با صلابت در عرصه نظامی، هم به اقتصاد آگاهی داشته باشد و هم به امر دین و معنویت؛ هم مسلط به علوم قرآنی باشد و هم مسلط به مکاتب مختلف فلسفی و سیاسی جهان؛ هم تاریخ را خوب خوانده باشد و هم آینده را به خوبی پیش بینی نماید؛ هم با جوان ها همنشینی کند هم با کهنسالان؛ هم شجاعت وصف ناپذیری داشته باشد و هم مملو از احساسات نسبت به شهیدان و مردان خدا؛ هم ولایت الهی را معتقد باشد و هم متکی به مردمسالاری و رأی مردم. هم از هیئت و روضه و تلاوت قرآن کاملا تخصصی سخن بگوید و هم از سینما و شعر و موسیقی.

بعد از حملات یازده سپتامبر و حمله آمریکا به عراق و افغانستان فرمودند: «{آمریکا} بر رژیم صدام پیروزی نظامی پیدا کردند، اما این به معنای پیروز شدن آن‌ها بر ملت عراق از لحاظ سیاسی و فرهنگی نیست و نخواهد بود.» و دیدیم که امروز آمریکا در عراق به خذلان و ذلت افتاده است

طرح «خاورمیانه بزرگ» که دولت بوش پسر برای در دست گرفتن منطقه طراحی کرده بود را نافرجام خوانده و فرمودند: «این لقمه گلوگیر است و آن‌ها را خفه خواهد کرد» و امروز اثری از این نقشه شوم آمریکا نیست.

به رهبر حزب الله لبنان در جریان جنگ ۳۳ روزه بشارت دادند که پیروز خواهند شد و دیدیم که چگونه رژیم صهیونیستی شکست خفت باری را متحمل شد.

در همان آغاز جنگ فراگیر علیه سوریه فرمودند: این جبهه چند محور دارد: محور ایران، محور سوریه و محور لبنان. فرمانده محور سوریه بشار اسد است و باید کاری کنیم که پیروز شود و پیروز خواهد شد.» و امروز شاهد تحقق این پیش بینی هستیم و کشورهایی که به نفع دشمنان بشار اسد وارد صحنه شده بودند، امروز برای ایجاد ارتباط با او از هم پیشی گرفته اند.

از پیروزی ملت مظلوم یمن در مقابل ائتلاف سعودی سخن گفتند و امروز شاهد التماس آنها برای آتش بس و آغاز شکست های متوالی آنها در مقابل ملت سلحشور یمن هستیم.

زمانی که خیلی ها سرمست توافقنامه بر جام بودند و از لغو بالمره تحریمها سخن می گفتند.  رهبر حکیم ما فرمود که به این مذاکرات خوشبین نیستم و حالا بعد از چند سال از امضای بر جام همگان به نافرجامی آن اذعان دارند.

کدام مسئول و مدیر را در جمهوری اسلامی سراغ دارید که به اندازه رهبر انقلاب برای خانواده معزز شهدا و برای جانبازان عزیز عزت و احترام  قائل باشد و برنامه ثابت برای دیدار با خانواده شهیدان داشته و آنها را بی نهایت احترام کند؟

به خانواده و زندگی فرزتدان رهبران دنیا نگاهی بیندازید و آن را با سلوک خانواده امام خامنه ای مقایسه نمایید تا به داشتن چنین رهبری مباهات نمایید. کدام رئیس جمهور یا رهبری را سراغ دارید که حلقه ازدواج پسرش همان انگشتر عقیقی است که از دستانش بیرون می آورد و به داماد می دهد. کدام رهبری در جهان سراغ دارید که فرزندانش از کوچکترین منفعت اقتصادی از جایگاه و امکاناتی که در دسترس دارند، برخوردار نباشند؟

کدام شخصیت جهانی را سراغ دارید که عمل جراحی سخت و حساس خود را در ایران و در یک بیمارستان دولتی انجام دهد؟

کجا سراغ دارید شخص اول مملکت هر روز وقتی را برای مطالعه گزارشات مردمی و رسیدگی به آنها قرار دهد؟

سطح زندگی شخصی رهبران جهان را با سطح زندگی رهبر عزیزمان مقایسه نمایید تا بیشتر قدرشناس این نعمت بزرگ الهی باشید. زندگی در خانه ای وسط شهر تهران، وسایل ساده و بی تکلف در محیط خانه و محل کار و حسینیه. پذیرایی و استقبال از بزرگترین رهبران جهان در اتاقی که نه فرشی زیر پا انداخته اند و نه دیوارهای آن آینه کاری و گچبری شده است. رهبری که بزرگترین سفر تفریحی اش، آستان بوسی حضرت علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیۀ و الثنا می باشد.

امام راحل، آن عالم ربانی و متصل به عالم معنا در خامنه ای عزیر چه می دید که او را جانشین پس از خودش معرفی کرد و در وصفش گفت : شما اگر گمان بکنید که در تمام دنیا، رئیس جمهورها و سلاطین و امثال اینها، یک نفر را مثل آقای خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بنای قلبی‌اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمی‌کنید و در جای دیگری فرمود: شما (آقای خامنه ای) از جمله افراد نادری هستید که چون خورشید روشنی می‌دهید.

مرحوم علامه ذوالفنون حسن زاده آملی در او چه دیده است که او را «قائد اسوه زمان" و "نعمت عظما" خطاب می کند؟ و می گوید: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید، عالمی، ‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه، کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده، قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را، مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند. خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی حضرت آیت‌ا… معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار. سینه ی خود را شکافتم، به هر جای آسمان رفتم این سید (آقای خامنه ای) را دیدم. باید قنبر حضرت خامنه ای کبیر بود.

فهوی حسین روزنامه نگار مصری که گرایش ناسیونالیستی عربی دارد و از پیروان جمال عبدالناصر است و اتفاقا مشی ضد ایرانی دارد در یک مقاله مفصل در مقام مقایسه مصر و ایران چنین می‌نویسد: «ما و ایرانی ها بیش از سی سال پیش در فضای بین الملی در یک سطح بودیم. وقتی در مملکتی رهبر درست و حسابی نباشد، خب! وضعیت میشود مصر”وقتی در جامعه ای وحدت نباشد می‌شود عراق”. وقتی در کشوری فرمانده ی استواری نداشته باشد می‌شود پاکستان. وقتی درکشوری به ظاهر مسلمان رهبر و رئیس آن مملکت، خود فروخته به شرق وغرب باشد می‌شود ترکیه” اما وقتی در کشوری شیعه، رهبر باج به زمین و زمان ندهد، با همه فشارها، سلیقه ها، تندرو، کندرو، جنگ ۸ ساله، ۳۰ سال تحریم سیاسی و اقتصادی، جایی برای نفس کشیدن دشمن باقی نمی ماند. خوب آن وقت می شود ایران، در میان حصاری از آتش جنگ های منطقه که گرگ‌های زخمی پشت مرزهایشان بی قرار زوزه می کشند …کسی جرات ندارد به خاکشان چپ نگاه کند …».

کوین بارت تحلیلگر آمریکایی و مسؤول پایگاه «وترنزتودی» بعد از سفر به ایران و حضور در مراسم سخنرانی مقام معظم رهبری در ایران تأکید کرد حقایقی در ۵ ثانیه سخنان آیت‌الله خامنه‌ای وجود دارد که در ۵ ساعت یاوه‌گویی‌های سیاستمداران غربی نیست.

مرحوم شیخ مرتضی حائری فرزند مؤسس حوزه علمیه و از اساتید معاصر امام راحل در حوزه علمیه حدود ۶۰ سال قبل به شاگرد خود (سیدعلی خامنه ای) می گوید که : با این استعدادی که در شما می‌بینیم، شما یا یک مرجع تقلید می‌شوید، یا حداقل عالم برجسته‌ خطّه‌ خراسان.
** وآخِرُ دَعوانا اَنِ الحَمدُ لِلّهِ رَبّ العالَمین

انتهای پیام

کد خبر 6778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =