کد خبر 7342
۲۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴

ذاکر:

محکوم به نجات و احیای دریاچه ارومیه هستیم، کوتاهی در این راستا قابل عفو نیست

محکوم به نجات و احیای دریاچه ارومیه هستیم، کوتاهی در این راستا قابل عفو نیست

نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: امروز دغدغه و غم و غصه ما دریاچه ارومیه است برادران با صدای بلند می گویم بشنوید ملت آذربایجان وفادار به نظام است و انقلابی هستند اما بدانید ما محکوم به نجات و احیای دریاچه ارومیه هستیم کوتاهی در این راستا قابل عفو نیست.

به گزارش خبرنگار نمایندگان ما، سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۲ تیرماه) در نطق میان دستور خود ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید غدیر خم گفت: سیاست ها و برنامه ریزی های چندین ساله در حوزه کشاورزی و آب متناسب با نیازها و انتظارت مردم نبوده است و بخاطر همین موضوع آثار تلخ آن خشک شدن دریاچه ارومیه را در پی داشته است. برنامه ها چه بود؟ برنامه این بود که تغییر الگوی کشت داشته باشیم اما نه تنها بی رویه افزایش پیدا کرده بلکه توقع از محصولات زراعی و باغی هم بیشتر شده است.

وی افزود: تعیین سیستم آبیاری باید داشته باشیم و باید انجام می دادیم اما متاسفانه نه تنها آبیاری قطره ای و تحت فشار را اجباری نکردیم بلکه مسیر درگیری با کشاورزان را پیش گرفتیم. قرار بود اصلاح گونه ها با بهره برداری بالا را به ارمغان بیاوریم اما نه تنها از واحدهای تولیدی و مراکز تحقیقاتی نهاده ها و اصلاح نهاده ها حمایت نکردیم بلکه گران هم به مردم فروختیم. پس مقصر چه کسی است؟ و اشکال کار کجا است؟ مسئولان این موضوع را به گردن چه کسی انداختند؟ گفتند اقلیم مقصر است و در نهایت به گردن خداوند انداختیم به جای اینکه ضعف مدیریت و فقر خودساخته را پیگیری و علاج کنیم به دنبال تغییرات اقلیمی رفتیم و به گردن دیگران انداختیم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس اظهار کرد: مگر ترکیه دریاچه نداشت؟ بیش از ۵۰ دریاچه دارد و ششصد سد احداث کرد مگر دریاچه وان ترکیه کاهش آب چشم گیری داشته است؟ مگر آنها مدیریت نکردند؟ قطعا این کار را انجام دادند پس ما باید چکار کنیم راه علاج این است و هشدار می دهم به ابرقدرت های اقتصادی مثل شستا، ایمیدرو، ایدرو و ... بیاید رویکرد استان آذربایجان غربی را تغییر دهید. رویکرد صنعتی شود و تحولات صنعتی را در پیش بگیریم. صنعت خودروسازی، تراکتورسازی، ماشین سازی و ... بیایید احیای معادن داشته باشیم و صنایع معدنی راه اندازی کنیم؛ صنایعی همچون تیتانیوم، طلا و سنگ را راه اندازی کنیم.

این نماینده مردم در مجلس بیان کرد: سومین استان معادن کشور هستیم بیایید زیرساخت های توریستی و گردشگری را فراهم کنید، بیایید بازارچه های مرزی و پایانه ها را تقویت کنیم و کمی کشاورزی را تعدیل کنیم. از آقای رئیس جمهور و وزیر نیرو تشکر می کنم واقعا برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه آستین ها را بالا زده اند و قرار است بیایند و از نزدیک وضعیت را مشاهده کنند. صدا و سیما باید بیاید شفاف سازی کند و ۳۶ کیلومتر تونل آبرسانی را اگر عیب و ایراد دارد به مردم اعلام کند چرا اتفاقی در یک کشوری در جهان می افتد سه الی چهار روز آن را پخش می کنید اما وضعیت دریاچه ارومیه را نشان نمی دهید.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد: چرا طوفان نمک دریاچه ارومیه را پخش نمی کنید؟ راستی بپرسید چهره شهرشان با طوفان نمک سفید نشده است؟ فاجعه بزرگ زیست محیطی در کشور در حال انجام است و آن انفجار بمب ده میلیارد تنی نمک دریاچه ارومیه ازساحل ۶۰۰ هزار هکتاری خشک شده ارومیه در حال وقوع است. بدانید!

وی گفت: امروز دغدعه و غم و غصه ما دریاچه ارومیه است برادران با صدای بلند می گویم بشنوید ملت آذربایجان وفادار به نظام است و انقلابی هستند اما بدانید ما محکوم به نجات دریاچه ارومیه و احیای دریاچه ارومیه هستیم کوتاهی در این راستا قابل عفو نیست. برداران! ما نمک نمی خواهیم بلکه آب و دریا می خواهیم و خائنان به دریاچه ارومیه باید محاکمه شوند.

انتهای پیام

کد خبر 7342

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =