کد خبر 15007
۱۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۶

قاسم‌پور:

تشکیل "وزارت خانواده" اشتباه است

تشکیل "وزارت خانواده" اشتباه است

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس در توئیتر درباره دلایل مخالفتش با ایجاد وزارت خانواده را تشریح کرد.

به گزارش نمایندگان، فاطمه قاسم پور نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و رئیس فراکسیون زنان مجلس در توئیتی نوشت:

‌خانواده، موضوعی فرابخشی است که باید تمام تصمیمات حکمرانی در جهت اعتلای آن باشد. ایجاد وزارت خانواده صرفاً موجب متمرکزساختن موضوع می شود. ضمن آن که چالش های این حوزه منحصر به ساختارها نیست و نیازمند اصلاح رویه‌هاییم.

دلایل مخالفتم با ایجاد وزارت خانواده را گفتم:

"رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی در خصوص تصویب طرح تشکیل وزارت خانواده در کمیسیون فرهنگی گفت: این طرح یکی از طرح‌های مبهم است که در کنار مغایرت اساسی با سیاست‌های کلی نظام اداری، می‌تواند تبعات منفی برای حوزه خانواده نیز به همراه داشته باشد.

فاطمه قاسم‌پور اظهار کرد: موضوع خانواده در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کشور حائز اهمیت فراوان است و نفس سیاست‌های ابلاغی خانواده و همچنین تأکید بر پیوست خانواده در این سیاست‌های کلی همگی گویای اهمیت برنامه‌ریزی خانواده‌محور و توجه به اقتضائات و مسائل نهاد خانواده در سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری است اما این اهمیت، بدین معنا نیست که نیازمند تشکیل وزارت خانواده هستیم.

وی با بیان این‌که تغییر و تحول در دستگاه‌های اجرایی یکی از پیچیده‌ترین و حساس‌ترین اقدامات در نظام اداری و اداره بخش عمومی است، گفت: در این طرح اولین، ساده‌ترین و در دسترس‌ترین راهکار برای حل مسائل حوزه خانواده و جوانان ایجاد ساختار دانسته شده، در حالی‌که به عقیده کارشناسان حوزه ساختار، این گزینه بایستی به عنوان آخرین ابزار در نظر گرفته شود. آنچه از آن تا به امروز غفلت شده است خانواده محوری مندرج در سیاست های کلی است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: موضوع خانواده، موضوعی فرابخشی است و خانواده بایستی در تمام برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌ها مورد توجه قرار گیرد. در واقع موضوع خانواده، موضوعی مهم، حیاتی و کلان است که به مثابه خون بایستی در رگ‌های ساختارهای موجود جاری و ساری شود و تشکیل وزارت خانواده، صرفاً موجب متمرکزساختن این موضوع حیاتی و روح حاکم بر برنامه‌ریزی‌ها در قالب کوچک خواهد شد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس ادامه داد: ما بایستی به دنبال توجه به موضوع خانواده در تمامی فرآیندهای سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری باشیم و اگرچه وضع موجود با این نقطه مطلوب فاصله دارد، اما طرح فعلی از حیث مسأله‌شناسی و ارائه راه‌حل، فاقد اثرگذاری مثبت است. ضمن آن‌که می‌تواند موجب سردرگمی ساختاری، تکرار تجربه‌های ناموفق یا کم‌توفیق ادغام ساختاری در نظام حکمرانی باشد.

قاسم‌پور اضافه کرد: چالش‌های حوزه خانواده صرفاً منحصر به ساختارهای موجود نیست و ما نیازمند اصلاح در رویه‌ها و سیاست‌ها هستیم و تا زمانی‌که سیاست‌ها اصلاح نشود، صرف تغییر ساختاری راهگشا نخواهد بود.

وی با توجه به بند ۱۰ سیاست های کلی نظام اداری که اشاره به چابک سازی، متناسب سازی و منطقی سازی تشکیلات نظام اداری دارد، گفت: اگر چه معتقدم هم معاونت زنان و خانواده و هم معاونت جوانان وزارت ورزش نیازمند تحول در ساختار هستند، ولی این تحول در ساختار لزوماً به معنای ادغام و تشکیل وزارتخانه نیست.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: این نکته را نیز بایستی در نظر داشت که ساختارهای حوزه خانواده منحصر در ساختار اجرایی نیست و برای حل مسائل این بخش، بایستی ساختارهای دخیل در حوزه حکمرانی و سیاست‌گذاری خانواده را درنظر داشت. " 

انتهای پیام

کد خبر 15007

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =