کد خبر 16074
۲۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱

رضایی:

امکان بهره‌مندی سیاسی و اقتصادی از کشورهای آفریقایی وجود دارد

امکان بهره‌مندی سیاسی و اقتصادی از کشورهای آفریقایی وجود دارد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با یادآوری به بی توجهی دولت‌های گذشته به ظرفیت‌های قاره آفریقا، گفت: این در حالیست که این کشورها دارای ظرفیت های مختلفی هستند و می‌توان از آنها بهره اقتصادی و سیاسی برد.

به گزارش نمایندگان، ابراهیم رضائی در خصوص هدفگذاری سیاست خارجی دولت سیزدهم برای توسعه روابط با کشورهای آفریقایی، گفت: در دولت های گذشته به قاره آفریقا بی توجهی شده و این در حالیست که این کشورها دارای ظرفیت های مختلفی هستند که می توان از آنها بهره اقتصادی و سیاسی برد.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروزه نیز بخشی از نیازهای کشورمان از آفریقا تامین می شود ولی واسطه ها این اقدام را انجام می دهند، اظهار کرد: چنین رخدادی قیمت تمام شده را برای تجار و بازرگانان ایرانی گران تر می کند و نهایتا محصول گران تری در بازار عرضه می شود.

وی با بیان اینکه می توان کشت فراسرزمینی در کشورهای آفریقایی انجام داد زیرا در این عرصه ظرفیت های خوبی وجود دارد، ادامه داد: همچنین معادن طلا، اورانیوم و غیره در کشورهای این قاره وجود دارد که با سرمایه گذاری می توان از آن بهره اقتصادی ببریم و نهایتا نیازهایمان را هم تامین کنیم. 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با انتقاد از اینکه متاسفانه در برخی از کشورهای آفریقایی سفارتخانه نداریم اما این کشورها در عرصه دیپلماسی با ایران همراه هستند، تصریح کرد: به عنوان مثال الجزایر یکی از ثروتمندترین کشورهای آفریقایی محسوب شده و همواره با ایران همراه بوده است؛ بنابراین باید نمایندگی ها و سفارتخانه هایمان را در این کشورها فعال کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: بدون شک با توجه به رویکردی استقلال طلبانه ای که در میان کشورهای آفریقایی وجود دارد، می توان در عرصه بین المللی نیز با همگرایی بیشتر به چندجانبه گرایی دامن بزنیم.

انتهای پیام

کد خبر 16074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =