کد خبر 16941
۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۳

جذب 10 هزار گردشگر به یک روستای ناشناخته پس از اجرای اینترنت روستایی

جذب 10 هزار گردشگر به یک روستای ناشناخته پس از اجرای اینترنت روستایی

اینترنت روستایی کیفیت زندگی، روند توسعه و بالفعل شدن ظرفیت‌های ذاتی بسیاری از مناطق دور افتاده را به دنبال داشته است؛ مانند روستای چهارمحال بختیاری که پس از اجرای اینترنت روستایی در آن، در چند ماه بیش از ۱۰ هزار گردشگر را به خود جذب کرده است.

به گزارش نمایندگان، یک روستای کوهستانی دورافتاده در استان چهارمحال بختیاری این بار شاهدی است بر تغییراتی که اینترنت روستایی در کیفیت سطح زندگی و شکوفا شدن ظرفیت‌های بالقوه روستاها به همراه داشته است. 

اینبار پوشش ارتباطی و توسعه در روستایی تحقق یافته که نه از برق و گاز و نه از جاده برخوردار بوده و بعد از سفر رئیس جمهور ، دستور لازم برای بهره مندی روستا در این خصوص نیز صادر شده است. این روستای گردشگرخیز ، در فصل تابستان ظرفیت پذیرش گردشگران بسیاری را دارد و با تجهیز این روستا به اینترنت، اقتصاد روستا دگرگون شده است

این فیلم روایتی است از روستای لندی چهارمحال که پس از اجرای اینترنت روستایی در آن، در چند ماه بیش از ۱۰ هزار گردشگر را به خود جذب کرده است.

بر اساس این گزارش، توسعه اینترنت روستایی و اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات از چند سال قبل در دستور کار دولت‌ها قرار گرفت. تعداد زیادی از روستاها در سال‌هایی که گذشت به اینترنت متصل شدند. روستاهایی که برای اتصال به اینترنت در صف بودند، ازنظر جغرافیایی روستاهای سخت و مشکلی به‌حساب می‌آمدند که اغلب آن‌ها برای اتصال به اینترنت نیازمند ایجاد زیرساخت‌هایی بودند که برخی از آن‌ها جزو تکالیف وزارت ارتباطات نبود.

اما درنهایت وزارت ارتباطات دولت سیزدهم توانست در ۲ سالی که از استقرار آن می‌گذرد، بیش از ۵ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار را به اینترنت متصل کند. روستاهایی که بخش عظیمی از آن‌ها از برق و جاده نیز محروم بودند و به‌واسطه اتصال به اینترنت، این زیرساخت نیز برایشان مهیا شد.

بنا بر آخرین آمار، استان سیستان و بلوچستان با راه‌اندازی ۷۷۸ روستا بیشترین بهره‌مندی در طرح اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات را دارد. ۴۱۳ روستا سهم استان کرمان، ۳۱۳ روستا سهم استان فارس و ۲۹۷ روستا سهم آذربایجان غربی شده است.همچنین ۲۷۰ روستا در آذربایجان شرقی، ۲۵۶ روستا در خراسان جنوبی، ۲۳۸ روستا در خوزستان، ۱۳۸ روستا در چهارمحال و بختیاری، ۸۸ روستا در ایلام و چند صد روستای دیگر نیز در استان‌های دیگر کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند.

علاوه بر اتصال روستاها، ۲ هزار و ۵۹۸ سایت جدید یا تأسیس شدند یا ارتقا پیدا کردند. این اتفاق در ۲ سال دولت سیزدهم و از محل طرح خدمات عمومی اجباری روستایی (USO) انجام شده است. این در حالی است که ۴ سال فعالیت دولت دوازدهم، ۳ هزار و ۸۲ سایت جدید تأسیس شدند.

اکنون تعداد زیادی از روستاهای سراسر کشور به اینترنت دسترسی دارند، آخرین آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، روستاهای دارای اتصال را ۹۲ درصد اعلام کرده؛ اما هنوز تمام روستای کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل نیستند. اتصال روستاها به اینترنت زندگی را بهبود می‌بخشد و تمام ابعاد آن را ارتقا می‌دهد.

انتهای پیام

کد خبر 16941

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =