کد خبر 18102
۲۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۷

جزییات تاییدصلاحیت‌ها:

به ازای هر کرسی مجلس بیش از ۵۱ نفر نامزد حضور دارند/ زمینه مشارکت برای همه اشخاص و گروه‌های سیاسی فراهم است

به ازای هر کرسی مجلس بیش از ۵۱ نفر نامزد حضور دارند/ زمینه مشارکت برای همه اشخاص و گروه‌های سیاسی فراهم است

بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید صلاحیت شدند و به ازای هر کرسی مجلس بیش از ۵۱ نفر نامزد هستند و می‌توانند با هم رقابت کنند.

به گزارش نمایندگان، سخنگوی شورای نگهبان با حضور در بخش خبری ساعت ۱۴ سیمای ملی به تشریح بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پرداخت.

وی اظهار داشت: مهلت یک ماهه شورای نگهبان برای بررسی اعتراضات و شکایات داوطلبانی که در مراحل قبل تایید صلاحیت نشده بودند، روز گذشته (۱۹ بهمن ۱۴۰۲) به پایان رسید و در نهایت ۱۴ هزار و ۹۱۲ نفر به عنوان نامزدهای نهایی انتخابات مجلس توسط هیات‌های نظارت و شورای نگهبان تایید و معرفی شدند.

وی عنوان کرد: بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید صلاحیت شدند و به ازای هر کرسی مجلس بیش از ۵۱ نفر نامزد هستند و می‌توانند با هم رقابت کنند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره رده سنی داوطلبان بیان داشت: بیش از ۴۰۰ نفر دهه هفتادی، بیش از ۵ هزار نفر دهه شصتی، بیش از ۵ هزار و ۱۰۰ نفر دهه پنجاهی و حدود ۳ هزار و ۴۰۰ نفر دهه چهلی هستند.

وی در خصوص تعداد نامزدهای خانم دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که شش برابر تعداد کرسی‌های مجلس یعنی بیش از یک هزار و ۷۰۰ نفر از کاندیداها، خانم هستند.

وی با بیان اینکه نامزدهای انتخابات مجلس از اقشار و اصناف مختلف هستند، گفت: بیش از یک هزار و ۱۰۰ نفر اساتید دانشگاهی، حدود ۲۵۰ نفر پزشک و از کادر درمان، بیش از ۲۰۰ نفر از روحانیون و حوزویان، بیش از یک هزار و ۷۰۰ نفر از فرهنگیان و بیش از ۴۰۰ نفر نیز از جامعه حقوقی اعم از قضات و وکلا هستند.

وی تاکید کرد: مشارکت برای همه گروه‌ها و رویکردهای سیاسی فراهم شده و می‌توان شاهد انتخابات پرشور و رقابتی بود.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان این گفتگوی تلویزیونی اظهار داشت: براساس قانون کسانی که در مراحل قبل تایید شده اما در مرحله شورای نگهبان صلاحیت‌شان تایید نشده است، امکان اعتراض دارند.

انتهای پیام 

کد خبر 18102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =