کد خبر 7737
۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۳

گزارش اختصاصی؛

درآمد ۳۰ میلیارد دلاری نفت ایران در سال ۱۴۰۱ صرف چه اموری می‌شود؟

درآمد ۳۰ میلیارد دلاری نفت ایران در سال ۱۴۰۱ صرف چه اموری می‌شود؟

براساس آمارها درآمد نفتی ایران در سال ۱۴۰۱ جهش ۳۰ میلیارد دلاری داشته است که در این‌باره رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید: مجلس مصمم است؛ درآمد حاصل از صادرات نفت را توسط سازمان برنامه صرف زیرساخت ها کند، البته ابتدا باید دارایی‌های دولت برای جبران کسری هزینه جاری استفاده شود.

پایگاه خبری تحلیلی نمایندگان ما: تیرماه امسال بود که اوپک از رشد ۷۷ درصدی درآمد نفتی این سازمان در سال ۲۰۲۱ خبر داد و اعلام کرد ایران نیز در این سال بیش از ۲۵ میلیارد دلار درآمد از محل صادرات نفت کسب کرده است.

طبق این آمار درآمد نفتی ایران در سال ۱۴۰۱ جهش ۳۰ میلیارد دلاری داشته، بدون آن که این موضوع به برجام ربطی داشته باشد.

حال سوال اینجاست که چرا با وجود فروش نفت بیشتر از گذشته و افزایش صادرات آن، وضعیت معیشتی مردم دچار تغییر نشده و درآمد حاصل از فروش نفت در چه اموری مصرف شده است؟

درآمد ۳۰ میلیارد دلاری نفت ایران در سال ۱۴۰۱ صرف چه اموری می شود؟

درآمد حاصل از صادرات نفت افزایش وصول ۵۸۰ درصدی داشته است

مالک شریعتی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی معتقد است که برآورد می‌شود که ۷۰ تا ۸۰ درصد درآمد ناشی از صادرات نفت به پالایشگاه های فراسرزمینی به کشور بازگردد و منابعی که پیش از این استفاده از آنها سخت بود، در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته تا نیازهای کشور در صادرات مواد خام کشور برای تجهیزات، کالاهای اساسی و نهاده‌ها تامین شود.

طبق گزارشات اعلام شده درآمد حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی در ۴ ماهه ابتدایی امسال افزایش وصول ۵۸۰ درصدی داشته است.

محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی نیز می‌گوید: تأکید رهبر معظم انقلاب بر صرف درآمدهای نفتی ناشی از افزایش شدید قیمت نفت در زیرساخت ها نشان داد تصمیم مجلس برای اصلاح مبنایی ساختار بودجه و تفکیک متولیان بودجه های عمرانی و جاری تصمیم دقیقی بوده است، مجلس مصمم است هزینه جاری توسط وزارت اقتصاد از درآمدهای گمرک و مالیات تأمین شود و درآمد انفال از جمله نفت توسط سازمان برنامه صرف زیرساخت ها شود، البته ابتدا باید دارایی‌های دولت برای جبران کسری هزینه جاری استفاده شود.

درآمد ۳۰ میلیارد دلاری نفت ایران در سال ۱۴۰۱ صرف چه اموری می شود؟

افزایش درآمدهای نفتی مبتنی بر تحرک اقتصادی دولت 

بر اساس این گزارش، درآمد ۱۳ عضو اوپک از صادرات نفت در سال پیش از آن ۳۱۷ میلیارد دلار اعلام شده بود.

ایران نیز از محل فروش نفت در سال ۲۰۲۱ افزون بر ۲۵ میلیارد و ۳۱۳ میلیون دلار درآمد کسب کرده است. درآمد ایران از محل فروش نفت در این سال نسبت به سال قبل از آن سه برابر شده است.

ایران در سال ۲۰۲۰ بالغ بر هفت میلیارد و ۹۱۴ میلیون دلار درآمد از محل صادرات نفت کسب کرده بود.

اوپک میزان درآمد نفتی ایران در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ را به ترتیب ۵۲.۷۲۸ میلیارد دلار، ۶۰.۵۱۹ میلیارد دلار و ۱۹.۴۰۲ میلیارد دلار برآورد کرده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی می گوید: درآمدهای نفتی را با همان شرایط تحریمی دولت گذشته افزایش دادیم، این افزایش به‌طور کامل مبتنی بر تحرک اقتصادی دولت است.

انتهای پیام 

کد خبر 7737

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =