کد خبر 12567
۲۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۷

نوری قزلجه:

مجلس از توسعه روابط با کشورهای همجوار در منطقه به‌ویژه جمهوری ازبکستان حمایت می کند

مجلس از توسعه روابط با کشورهای همجوار در منطقه به‌ویژه جمهوری ازبکستان حمایت می کند

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران در دیدار سفیر جمهوری ازبکستان در تهران گفت: با توجه به اهمیت بسیار زیاد مسئله ترانزیت و حمل و نقل در روابط دو کشور، تدوین سند جامع همکاری های حمل و نقلی میان ایران و ازبکستان امری بسیار مهم و ضروری است.

به گزارش نمایندگان ما، بهادر عبدالله‌اُف سفیر جمهوری ازبکستان در تهران صبح امروز (دوشنبه ٢١ فروردین‌ماه) با غلامرضا نوری قزلجه رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان دیدار و در خصوص موضوعات دوجانبه و مورد علاقه طرفین گفت و گو کرد.

نوری در ابتدای این دیدار با اشاره به مناسبات دوستانه و رو به رشد تهران - تاشکند بیان داشت: خوشبختانه گفت‌وگو و توافقات خوبی در راستای تعمیق روابط فیمابین در زمینه های مختلف به‌ویژه اقتصادی و تجاری میان مقامات عالی دو کشور صورت گرفته است که باید هر چه زودتر به مرحله اجرایی برسد.

وی  در همین راستا بر برگزاری هرچه سریع‌تر کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان تاکید کرد.

نماینده  مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود برگزاری همه پرسی قانون اساسی را برای کشور برادر ازبکستان بسیار مفید خواند و تصریح کرد: امیدواریم نتایج همه پرسی و اصلاحات قانون اساسی برای دولت و ملت کشور دوست ازبکستان مایه خیر و برکت باشد.

نوری قزلجه در ادامه افزود: مجلس شورای اسلامی همواره از توسعه روابط با کشورهای همجوار و دوست در منطقه به‌ویژه جمهوری ازبکستان حمایت می کند.

رئیس گروه دوستی پارلمانی در پایان این دیدار ضمن اشاره به ظرفیت های اقتصادی کشورمان در حوزه های گوناگون  بر اهمیت موضوع ترانزیت و حمل و نقل تاکید کرد و گفت: با توجه به اهمیت بسیار زیاد مسئله ترانزیت و حمل و نقل در روابط دو کشور، تدوین سند جامع همکاری های حمل و نقلی میان ایران و ازبکستان را بسیار مهم می دانیم.

بهادر عبدالله‌اُف سفیر جمهوری ازبکستان در تهران نیز در این دیدار سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به این کشور را رخداد بسیار مهم سیاسی و گام موثر و سازنده‌ای در پیشبرد همکاری های فیمابین قلمداد کرد و گفت: این سفر صفحه جدیدی از روابط تهران - تاشکند را رقم خواهد زد.

سفیر ازبکستان در تهران ضمن تشریح برگزاری همه پرسی بازنگری قانون اساسی در این کشور گفت: با توجه به نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه از حضور هیأت پارلمانی ایران به عنوان ناظر بین‌المللی در ازبکستان استقبال می‌نماییم.

وی در ادامه بر لزوم عملیاتی شدن توافقات صورت گرفته میان مقامات دو کشور تاکید کرد و افزود: شرکت‌های مختلفی از ایران در ازبکستان فعالیت دارند، اما برای اجرایی کردن توافقات انجام شده می بایست در زمینه‌های گوناگون از جمله تولید آهن آلات، کشاورزی، صنایع و معادن و نیز سرمایه گذاری اقدامات ملموسی صورت پذیرد.

بهادر عبدالله‌اُف در پایان این دیدار یادآور شد: سفارت جمهوری ازبکستان در تهران برای تقویت و تحکیم مناسبات دوستانه با جمهوری اسلامی ایران از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

انتهای پیام

کد خبر 12567

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =