کد خبر 9432
۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۳

نوباوه:

ارتباطات بین کشورهای عضو اتحادیه اوآنا می‌تواند یک جریان رسانه‌ای پاک را در دنیا ساماندهی کند

ارتباطات بین کشورهای عضو اتحادیه اوآنا می‌تواند یک جریان رسانه‌ای پاک را در دنیا ساماندهی کند

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به حضور مدیران رسانه‌های عضو اتحادیه خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) در تهران گفت: این حضور بیانگر توجه این رسانه ها به جریان خبری مستقل جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با نظام سلطه رسانه‌ای غرب است.

به گزارش نمایندگان ما، بیژن نوباوه وطن نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه با اشاره به برگزاری هجدهمین مجمع عمومی اتحادیه خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه در تهران اظهار داشت: جریان رسانه‌ای دنیا یک جریان یکطرفه است که به ویژه در کشورهای غربی هدایت می‌شود و عوامل آن در بعضی از کشورهای جهان سوم به ویژه کشورهای اسلامی هم وجود دارند و سعی می‌کنند جریان خبری را به نفع اهداف و برنامه‌های کشورهای غربی هدایت کنند.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: هر کشوری که بخواهد جریان خلاف جریان‌های رسانه‌ای غرب حرکت کند، قطعاً با مقاومت این کشورها مواجه می‌شود که بارزترین آن در مقابله جریان رسانه‌ای غرب در برابر جمهوری اسلامی ایران رخ داده است.

نوباوه‌وطن که سابقه فعالیت رسانه ای را در کارنامه دارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران یک خط رسانه‌های مستقل دارد و بسیاری از کشورها از ایران تبعیت می‌کنند و حتی در کشورهای غربی بسیاری از اخبار صحیح را از خبرگزاری‌های ایرانی دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: همین مسئله باعث شده تا بسیاری از کشورها یک نگاه مثبت و یک رویکرد مثبت نسبت به ایران داشته باشند و جریان خبری ایران را دنبال کنند.

نماینده مردم تهران، اسلامشهر، ری و شمیرانات در مجلس یادآور شد: نشست اوآنا در تهران نشان دهنده این است که این رویکرد به سمت مراحل عملی می‌رود چراکه کشورها دریافته‌اند بسیاری از اخباری که از منابع غربی دریافت می‌شود، اخبار سازماندهی شده و یک طرفه است و قطعاً منافع این کشورها را حفظ نمی‌کند.

نوباوه‌وطن اظهار داشت: رویداد اوآنا نشان دهنده این است که این اتحادیه می تواند تقویت کننده یک جریان خبری سالم به نفع کشورهای درحال توسعه باشد و از این جهت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد که آینده ارتباطات بین کشورهای عضو اتحادیه اوآنا می‌تواند یک جریان رسانه‌ای پاک را در دنیا ساماندهی کند.

هجدهمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) از امروز - ۲ آبان - با حضور مدیران، روسای خبرگزاری‌ها و فعالان رسانه‌ای کشورهای عضو در تهران به میزبانی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آغاز به‌کار کرد. این اتحادیه در سال ۱۹۶۱ تأسیس و امروزه ۴۳ خبرگزاری از ۳۵ کشور عضو آن می‌باشند. ایرنا در این اجلاسیه به مدت ۳ سال ریاست این اتحادیه را برعهده خواهد گرفت.

«اوآنا» (OANA) نام اختصاری و مخفف The Organization of Asia-Pacific News Agencies است در ۲۲ دسامبر سال ۱۹۶۱ میلادی (۱ دی ۱۳۴۰) با هدف تسهیل اطلاع‌رسانی میان کشورهای این منطقه با حمایت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) تاسیس شد.

انتهای پیام

کد خبر 9432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =