کد خبر 8012
۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۰

یادداشت؛

خلاء حداقل‌های یک توافق خوب

خلاء حداقل‌های یک توافق خوب

ضروریات حداقلی یک ‌توافق خوب همچون لغو تحریم‌های نفتی و بانکی، مختومه شدن پرونده‌های مسائل باقی‌مانده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ‌تبدیل ارز حاصل از ‌فروش نفت به ارز مورد نیاز و شناسایی مشتری جهت برقراری روابط بدون مشکل تجاری و ‌اقتصادی نیز در پیش‌نویس حل نشده است.

به گزارش نمایندگان ما، علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی با عنوان «خلاء حداقل‌های یک توافق خوب» به ویژگی های یک توافق خوب در مذاکرات پرداخته است.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

با توجه به آخرین گزارش‌های دریافتی از ‌مذاکرات وین، متاسفانه پیش‌نویس توافق ‌احیای برجام همچنان با ‌سیاست قطعی کشور فاصله زیادی دارد.

بطوریکه در متن همچنان سخنرانی رئیس جمهور آمریکا به عنوان تضمین قرار گرفته و راستی‌آزمایی رفع تحریم نیز به‌جای ایران به آمریکا سپرده شده است!

ضمن اینکه ضروریات حداقلی یک ‌توافق خوب همچون لغو تحریم‌های نفتی و بانکی، مختومه شدن پرونده‌های مسائل باقی‌مانده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ‌تبدیل ارز حاصل از ‌فروش نفت به ارز مورد نیاز و شناسایی مشتری جهت برقراری روابط بدون مشکل تجاری و ‌اقتصادی نیز در پیش‌نویس حل نشده است.

یکی از خطراتی که موجب عدم اتمام مذاکرات و امتیازگیری ‌غرب در آینده از ‌ایران در موضوعات فراتر از هسته‌ای همچون دفاعی و منطقه‌ای می‌شود، عدم رفع موضوع تحریمی ‌FTO در توافق و حواله دادن آن به پس از توافق است. لذا تعیین هر ضرب‌الاجلی برای توافق بدون رفع این مسائل مورد پذیرش نیست.

انتهای پیام

کد خبر 8012

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =