کد خبر 5395
۲۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۷

رفیعی:

سازمان محیط زیست چند ساعت بعد از ورود سامانه ریزگردها اطلاع‌رسانی کرد

اعتبار مقابله و مدیریت ریزگردها در قانون بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ حذف شده است
سازمان محیط زیست چند ساعت بعد از ورود سامانه ریزگردها اطلاع‌رسانی کرد

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه سازمان محیط زیست چند ساعت بعد از ورود سامانه ریزگردها اطلاع‌رسانی کرد، از ورود مجلس به "سهل‌انگاری مدیریت آلودگی هوا" خبر داد.

سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفتگو با نمایندگان ما، با انتقاد از اطلاع‌رسانی درباره ورود ریزگردها به پایتخت گفت: ورود ریزگردها به پایتخت باید حداقل بین ۲۴ تا ۳۶ ساعت قبل توسط سازمان هواشناسی پیش بینی می‌شد. پس از پیش‌بینی سازمان هواشناسی قاعدتا ستاد مدیریت بحران و دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست از طریق رسانه‌ها باید موضوع را به مردم اطلاع می‌دادند.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: از طرفی اطلاعات ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا باید توسط سازمان محیط زیست به علوم پزشکی ارسال می‌شد که یا از طریق علوم پزشکی اطلاع‌رسانی عمومی صورت می‌گرفت یا خود سازمان محیط زیست سریعا اعلام وضعیت می‌کرد که متاسفانه تا چند ساعت بعد از ورود سامانه ریزگردها اطلاع رسانی عمومی انجام نشد.

نماینده مردم تهران در مجلس مجلس با اشاره به این که باید تصمیم‌گیری‌ها پیشگیرانه باشد، گفت: جلسه مدیریت آلودگی هوای استان تهران با حضور اعضا باید حداقل یک تا دو روز قبل تشکیل و موارد لازم پیش‌بینی و مراتب جهت تصمیم گیری به استانداری و نهادهای ذیربط اعلام می‌شد که این امر نیز صورت نگرفته است.

اعتبار مقابله و مدیریت ریزگردها در قانون بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ حذف شده است

رفیعی درباره اعتبارات مقابله با ریزگردها گفت: متاسفانه دولت هم در بودجه سال گذشته و هم در بودجه امسال هرگونه اعتبار در خصوص مقابله یا مدیریت ریزگردها را حذف کرد.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: هر چند مبادی ورودی این مساله از مرزهای غربی، جنوب و جنوب غربی است و بیشتر کانون‌ها خارجی است؛ اما قاعدتا باید جهت برنامه‌های بعدی بودجه لازم تخصیص پیدا می‌کرد که متاسفانه این امر هم مغفول ماند و مرکز ملی مقابله با ریزگردها در سازمان محیط زیست دقیقا معلوم نیست چرا این درخواست را برای تامین اعتبارات لازم در خصوص این معضل در شرایط بحرانی نداشت و پیگیر نبوده است.

رفیعی با اشاره به مصوبات فراکسیون محیط زیست در سال گذشته در خصوص آلودگی هوای تهران گفت: بر این اساس ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا باید مرتبا بروزرسانی و کالیبره شوند.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس بر لزوم بررسی و رایزنی جدی دیپلماسی درباره ریزگردها تاکید کرد و گفت: احتمال اینکه ما از شرایط هشدار و اضطرار به شرایط مداوم بحران برسیم کم نیست و اگر این وضعیت ادامه داشته باشد قاعدتا در فصل تابستان و پاییز هم با اختلاط ریزگردها و شرایط آلودگی هوای تهران قطعا مشکلات جدی خواهیم داشت.

رفیعی با تاکید بر این که مقابله با ریزگردها و آلودگی هوا بیشتر از همه به توان مدیریتی نیازمند است، خاطرنشان کرد: آلودگی هوا نیازمند مدیریت واحد است و فقدان مدیریت واحد در این حوزه بسیار مشهود است. مجلس این موضوع را در راستای تحقق قانون هوای پاک پیگیری می‌کند و با هرگونه سهل‌انگاری مدیریت آلودگی هوا برخورد می‌کند.

انتهای پیام

کد خبر 5395

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =